Už máte sbaleno na cesty?

Přestaňte naříkat nad vysvědčením svých ratolestí a otravovat jim radostný začátek prázdnin; házejte za hlavu dnešní šéfovy stresující připomínky - pokud vám začíná dovolená, hurá na ni! Na co ale nezapomenout při cestě do ciziny?

Myslete na budoucnost!

Na krásné pláže, na slunce, na moře... na to, jak si to užijete. Začíná vám nebo vás čeká dovolená, cestování. Starostí a stresu už bylo dost.

 

I když, ano i dovolená vás může pořádně překvapit a je lépe být připravený, než naopak.

Na co tedy nezapomenout? Tady je výběr toho nejzákladnějšího.

 

1. Cestovní pojištění

Ať už jedete s cestovní kanceláří nebo individuálně, zkontrolujte si jaké potřebujete pojištění, co vám platí z aktuálního a co nikoli. Řada společností dnes přidává pojištění jaksi automaticky, jako bonus... ale řádná kontrola je nezbytná.

  • Někdy je lépe se prostě pojistit zvlášť, v potřebném rozsahu.
  • Rozlišujte pojištění cestovní, zavazadel, ev. vašeho auta, pojištění zdravotní...
  • Zvažte i případně rizikové připojištění, pokud

Dnes např. cestovní kanceláře i jiné agentury nabízejí zvláštní balíky pojištění automaticky. Přesto, kontrola je nezbytná, protože potom bycha honit!

Přidám příběh jednoho člověka, který se vypravil na lyže do Rakouska. Bez pojištění. Co čert nechtěl, roztřískal se tak, že strávil dva týdny v nemocnici. Protože byl vlivná osobnost, udělalo se jaksi na honem "dodatečné" antidatované pojištění... víc nemusím jistě dodávat ani komentovat. Jen, že už je to promlčené.

 

2. Cestovní doklady

  • vědět jaký typ dokladu minimálně potřebujete
  • platnost cestovních dokladů
  • vízová povinnost a spolu s tím vyžadovaná platnost pasu před či po návratu
  • řidičský průkaz a jeho typ platnosti, pokud potřebujete
  • Letenky či jízdenky
  • Vouchery na ubytování
  • Zdravotní i jiná potvrzení - léky na palubu, očkování; různá osvědčení (potápěči, horolezci apod.)

Mnohé z toho je lépe mít vytištěno a nespoléhat se na spolehlivou elektroniku. Vouchery jsou požadovány zpravidla vytištěné vždy. A zvažte, zda je nejlepší mít některé věci vytištěné dvojmo.

A ještě dodám: nevím jak autobusové, ale zejména letecké společnosti - i když máte letenku zaplacenou a kód rezervace, často je vyžadována vaše součinnost před odletem a provést tzv. check-in přímo on line, na stránkách letecké společnosti. Na letišti vám někteří vykukové pak za takovou akci na přepážce naúčtují mastný administrativní poplatek.

 

3. Zavazadlo na cesty

Co si zabalíte, pokud jedete po vlastní ose, tedy svým autem, je samozřejmě na vás. Řidiči by měli mít v pořádku nejen lékárničku, ale i všechna další povinná vybavení... a jistě uvezete do zásoby i něco málo navíc, než stanovuje minimum.

Důležité je, pokud cestujete letadlem, vědět, jaký typ zavazadla máte v ceně letenky... zejména, co kde smí na palubu a co nikoli.

 

A speciálně o cestování letadlem:

Letecké společnosti jsou vykukové a rády vás oškubají. Ať už, když si přikupujete zavazadlo, nebo spadnete do rozměrové či váhové pasti přímo na letišti, kde to pak stojí mnohem víc.

  • malé osobní zavazadlo

Vejde se vám většinou na klín nebo jen tak pod sedačku. Problém nebývá s ním samotným, ale s tím, co je v něm. A o tom později.

  • příruční palubní zavazadlo

Definuje se jako zavazadlo v ceně letenky, rozměry tak aby se vešlo pod sedadlo před vámi. Pozor! Právě tady je největší chyták, protože každá společnost to má trochu jinak a hraje se o centimetry! Mnohdy je třeba problém u nás podobné zavazadlo koupit.

Toto je třeba zavazadlo přesně podle pravidel nejmenované levnoletenkové společnosti. Před pár lety, kdy jsem je kupoval, bylo jediné na českém trhu!

A protože balit opravdu umím, tak tahat něco takového v ruce je pak docela záhul. Jenže! Rozměrově vyhovující zavazadlo s kolečky (a velmi drahé) je v prodeji pouze v USA a k nám je běžným způsobem nedovezete. Díky, Evropská unie za tvoje pitomé celní předpisy!

  • palubní zavazadlo

To je to, co narvete do šuplíku nad vaší hlavou.

Povšimněte si rozměrů i váhy! Svým způsobem je to na prášky a pěkná lumpárna!
Rozměry jsou aktuální, ale i tak: bez záruky! Kontrolujte před odletem!

  • odbavené, neboli registrované zavazadlo (do přepravního prostoru)

I tady jsou váhové a rozměrové odlišnosti. Cožpak o to, cestou tam se to zvládnout dá v pohodě. Horší to bývá při návratu, kdy jste nakoupili přehršli suvenýrů...

U nás to zpravidla končí zakoupením zvláštního suvenýrového zavazadla. Zejména, pokud jsme vycestovali pouze s jedním zavazadlem. Co naplat, že si říkáme, že tentokrát nikomu nic nepřivezeme..!

 

4. Co do zavazadla a co z bezpečnostních důvodů ne

Důkladně se seznamte s předpisy! A je rozdíl mezi zavazadlem na palubu a do nákladního prostoru.

Na okraj připomenu, že v koši tzv. rentgenující ochranky nemilosrdně skončí jakýkoli nůž, nůžky, pilníky... Samozřejmě různé tekutiny, zkrášlovací a jiné krémy, sprchové a jiné gely... opalovací přípravky. Pozor ale třeba na konzervy a paštiky "na cestu" - pouze do 100 ml!

Co z toho koupíte v letištním prostoru ZA kontrolou je jiná kapitola, ale zase: na cestu zpět pouze do odbavených zavazadel! A ohlídejte si pravidla pro transfery.

Pozor na léky. Pokud máte životně nutné léky, je dobré mít lékařské potvrzení, že je musíte mít na palubě... Co je vám platný nitrák nebo inzulín v odbaveném zavazadle, které omylem doletělo jinam nebo se "zapomnělo" na letišti...

Standardní léky raději "dolů" do odbaveného zavazadla.

 

Tekutiny?

Kapitola sama pro sebe. 100ml je dnes už většinou povoleno, ale v uzavřené lahvi, často v sáčku. Někdy si ti chytráci na kontrole postaví hlavu a tvrdí, že musí jít o ještě dosud neotevřenou lahvičku... Osobně nápoje obcházím tak, že na vodu mám prázdnou lahev, kterou dočerpám za kontrolou. (Pokud to jde, pokud to dovoluje hygiena atd.)

Zapalovače?

Položím vám kontrolní otázku. Víte, který z těchto zapalovačů smí a musí být pouze nahoře a který naopak pouze dole?

 

Elektrická zařízení a baterie.

Vše co má baterii, je nabíjecí, musí jít pouze na palubu! Včetně samotných baterek. Dnes už často můžete slyšet, jak letištní rozhlas vyvolává X. Y., aby se dostavil/a tam a tam právě proto že X. Y. zapomněl/a nějakou tu power banku, GoPro a třeba holicí strojek v odbaveném kufru. Mnohdy se při check-in už raději na to ptají automaticky. Pohled na spolucestující zoufale se hrabající v otevřeném kufru "Kam jsem to safra dal/a?" bývá vítaným zpestřením čekání ve frontě.

 

Jídlo

Přiznám se, že v době dnešních "hladoletů" si dělám na cestu toastové sendviče. Někdy se najde i sušenka apod. Ceny na letišti i na palubách letadel se vyrovnají michelinským restauracím, nikoli však zpravidla kvalitou. Obzvláště potěší pak tam, kde když si vám sbíhají chutě třeba na "quiche", dozvíte se, že už jej cestující vyjedli cestou TAM. Zakoupit na zahraničním letišti je pro tyto společnosti už nepřijatelný výdaj. Ty, cestující, si trhni nohou a žer sendvič, který ti připravili ráno v Praze.

A co víc, pokud máte povedenou cestovku, přiletíte tak, že ten den už na oběd či večeři "all inclusive" nemáte nárok a musíte to vydržet do dalšího přídělu. I to jsem zažil na vlastní oči, jak Češi letící ze Zanzibaru domů, dostali pouze snídani a k obědu nebyli připuštěni, ačkoliv jim letadlo letělo až večer.

 

Co si vzít navíc?

- Nějaké to rozptýlení - cestovní hry, karty, časopisy nebo třeba křížovky, dále knihu nebo nakrmit poslechové zařízení čerstvými e-knihami či audioknihami... a tak dále dle vaší libosti.

- Dostatek peněz.

- Dobrou náladu.

Tak šťastnou cestu!

 

 

P. S.: Určitě jsem na spoustu věcí zapomněl - ale to je opravdu na každém z vás, jak cestujete. (Není třeba od věci mít někde uložené fotografie pasu.)

Všechna foto: autor

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Faltýn | pátek 30.6.2023 10:40 | karma článku: 14,33 | přečteno: 393x