Na druhý skok do Malajsie VIII.

Můj malajský soused se vypravil do rodné Malajsie a já po 10 letech jel opět s ním do této exotické země. Jeden by ani nevěřil, co vše lze za 14 dní stihnout. Třeba ohledně cestování, na příklad letadlem.

Ano, turistické zážitky - to je i cestování. A velmi mnoho záleží a komfortu. Někdy je důležitý, jindy může být ale až na obtíž. A jindy se jej rádi vzdáme kvůli očekávání mimořádných zážitků v místech, která třeba i nejsou běžně přístupná.

Sám osobně dávám přednost relativnímu průměru. Nepatřím mezi rozmazlené cestovatele. Ale létání má pro mne vždy příchuť vzrušení.

Přiznám se, že rád létám. Samozřejmě trnu, vědom si, co všechno se může stát. Ale to by člověk nesměl vyjít ani na ulici. Ani třeba v místech kde bydlím, kde se nedaleko nachází menší pražské letiště a běžně se mi letadla prohánějí nad hlavou v 10 000 kilometrové výšce.

Do Malajsie se z Evropy jinak než letadlem snad ani necestuje. A přiznám se, že nejen výběr letecké společnosti, délka letu, ale i místa transferu je docela důležitý.

Tentokrát padla volba na delší trasu přes zcela neznámou destinaci - Soul. Upřímně, roli v tom hrálo i to, že v okamžiku nabídky to byla prakticky druhá nejlevnější cena za letenku.

/Jako vždy, stačí na obrázek kliknout a v novém okně bude ve větším provedení./

Cestu v letadle tráví na dlouhých trasách různě. Filmů i hudby bývá vždy velký výběr; zábava jak pro dospělé tak pro děti, a to včetně počítačových her třeba. Já jsem za letu ovšem s chutí shlédl především klasické "animáče". Filmy s bojovým uměním v korejštině, či fantasy stejně jako tklivá dramata, mne nelákaly. Zato jsem se podíval na pár zajímavých dokumentů. Také jsem shlédl zprávy. (To se pak člověk diví, co se děje ve světě a jak nesmyslně málo nám naše média předkládají.) Z hudební produkce jsem si pak poslechl nejnovější album korejské popové skupiny ZE:A. V nabídce mezinárodní hudby měli i českou klasiku, protože se jednalo o kombinovaný let Korean Airlines a ČSA.

Ostatně za 8-10 hodin letu se kromě spánku a jídla musíte nějak zaměstnat.

 

Po tolika hodinách letu už jste vděčni i za jakýkoli pohyb. A přestupy - transfery na letišti jsou vítaným zpestřením. Nepřeberné množství obchodů, stravovacích zařízení... V Soulu jsme si toho při 4 hodinové přestávce mezi lety tam i zpět užili opravdu bohatě.

Nákupy tady pořídíte od těch drobných až po skutečně luxusní obchody. Stačí se z centrálního místa s informacemi vypravit libovolným směrem. (Ti zuřivější milovníci nákupů se pak pochopitelně mohou realizovat i během letu - nákupem v palubním Duty Free.)

Pár nákupů jsem také pořídil, i když na světové značky jsem opravdu peníze neměl...

Když na vás přijde hlad, i tady je výběr veliký. Standardními mezinárodními fastfoody počínaje. Dali jsme ale cestou směrem tam přednost místním korejským jídlům. Výběr jídel je obrovský a všechna jsou připravována čerstvá, na počkání.

V transferové hale je nabídka přímo ve vitrinách. Pochopitelně jsou to umělé makety. Ale jejich vzhled je dokonalý a od pravých se příliš neliší. Tedy vzhledem. Neměl jsem ale na zpáteční cestě chuť na asijské jídlo (po 14 dnech v Malajsii), tak jsem si dal "něco s kaší". K mému překvapení to byl "náš" smažený kuřecí řízek - vystavená maketa je na prostředním obrázku. Porce to ale v reálu byla pořádná. Žádná rozklepaná půlka kuřecích prsou, balená centimetrovou vrstvou strouhanky, jak vám občas podstrčí u nás.

Nejen nákupy a jídlo ale na transferech zažijete. Soulské Korejské tradiční kulturní centrum pořádá třeba tématické výstavy z historie i prezentaci současného umění.

A nebo rovnou i koncerty. Jak v samotném centru, tak i na vhodných místech transferové haly.

Stačí se zaposlouchat.

 

A pak už člověk opět cestuje dál. Při zpáteční cestě jsem vyfotil jak letiště v Malajsii (a na víc focení jsem tady neměl bohužel čas) - foto vpravo - tak i v Soulu při transferu. Mimochodem, ten sloup uprostřed je napájecí zdroj pro elektronická zařízení cestujících - na mezinárodním korejském letišti Incheon je najdete v každém gate - nástupním/výstupním prostoru.

A tak ještě připomenu, že jsem tam byl v době konce oslav čínského nového roku - tudíž bylo možno spatřit i něco jako folklorní vystoupení; a s odpočinkem a čekáním v Soulu myslí nejen na dospělé, ale i pro menší děti je zde speciální zábavný koutek.

A to se pochopitelně nezmiňuji o takových věcech, jako jsou prodejny s léky nebo toalety, dokonce je tu jakési odpočinkové centrum, fitnes a sprchy, tuším, že i hotel... A pokud máte zájem a čas, můžete si zde po vyřízení pasových formalit objednat různé výlety do města a jeho pamětihodností.

Transferové letiště v Soulu-Incheonu, to je velké město samo pro sebe a především: pro cestující.

 

Další cestovatelské postřehy - nikoli ovšem už letecké - jsem pochopitelně nasbíral během dvou týdnů v Malajsii, ale o tom zase příště.

 

Předcházející část najdete zde.

Autor: Martin Faltýn | neděle 25.5.2014 8:18 | karma článku: 12,70 | přečteno: 401x