Jak jsem se rozhodl bojovat proti Alzheimerovi

Teda pochopitelně nikoli proti německému lékaři Alosi Alzheimerovi, ale proti chorobě, která je po něm pojmenována.

"Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat."

Tolik stránky České alzheimerovské společnosti.

Jelikož o p. Alzheimerovi všichni mluví, ale málokdo ví, jak vypadá, dovolte mi zde uveřejnit aspoň jeho foto.

 

Pravdou je, že se mi občas stane, že si na nějaké to jméno či pojem nemohu rychle vzpomenout. Někdy se vybaví později, jindy přijde nápověda... Občas pátrám po založených věcech, zejména pokud jsem je položil na nestandardní místo - prostě si je nezapamatuji. Při psaní vyrábím překlepy... Také má pohotovostní (nikoli standardní) reakční doba, kterou občas potřebuji v práci, je cca 3-4 sec. To je někdy víc než je mi milo.

A tak ve vás postupně začne hlodat otázka:

"Že by mne už začínal postihovat Alzheimer?"

Nu, nepátral jsem do podrobna na internetu... spíše jsem se spolehl na to, co jsem do té doby nachytal "jen tak" ze vzduchu.

Mimo jiné jsem si přečetl, že proti Alzheimerově chorobě je mozek třeba trénovat. A ani už nevím kde, v paměti jsem vyšťáral, že paměť je třeba usilovně a soustavně trénovat, např. luštěním křížovek.

Inu, klasické křižovky známe. Naštěstí jich vychází dnes dost a dost. Kdysi to byl problém. Mohu se ale pochlubit, že jeden můj spolužák již na gymnáziu byl autorem křížovek a občas pěkně zapeklitých. Vzpomínám si, že si jednou stěžoval, že mu v redakci trochu zpackali uveřejnění jedné křížovky. Dle jeho slov zapomněli napsat, že je třeba určitá políčka vybarvit, čímž vznikne uprostřed křížovky srdíčko.

Dnes se spolužák věnuje předeším filozofii a ověnčen je tituly jako prof phdr a csc. Zda tedy Ivan Blecha ještě dnes očas stvoří nějakou tu křížovku, netuším. V kontaktu jsme jen velmi sporadicky.

Inu, křížovky jsem občas luštíval. A tak jsem se rozhodl, že budu proti Alzheimerovi bojovat luštěním!

Jelikož nemám matematický mozek, rovnou zavrhuji sudoku. Honit číslíčka není nic pro mne. Také osmiměrka je na moji netrpělivou povahu poněkud drobnohledná. Ze všech druhů křížovek mám nejraději tzv. švédské křížovky.

A protože nic nedělám polovičatě, zakoupil jsem hned tři, jak vidíte na obrázku výše. Dokonce jsem si zaopatřil měkkou tužku s gumou na konci. A po pár dnech odkládání jsem se konečně do jedné pustil, mozek je třeba trénovat!

Podle toho, jak mi to šlo, jsem pochopil, že Alzheimer mi asi ještě dlouho nehrozí. Pravda asi tři slova, typicky křížovkářská (pro lušitele křížovek hračka i bez slovníku), jsem si našel v internetovém on-line slovníku...

...ale jinak mi to šlo od ruky docela dobře až jsem byl překvapený jak lehce; předčasně uhádnout tajenku taky nebyl problém.

 

A tak jsem z toho vyvodil nakonec jediný závěr:

ALZHEIMER prozatím, naštěstí, není na pořadu dne!

Jsem prostě jenom trochu přepracovaný. Vzpomněl jsem si při tom maně na skvostnou knížku Jerome Klapka Jerome "Tři muži ve člunu", kde kapitolka "Oběť jednoho sta a sedmi fatálních nemocí" končí rezolutními slovy:

"A neláduj si do hlavy věci, kterým nerozumíš!"

 

Inu, evidentně je to i můj případ... Křížovky pak následně věnuji švagrové, která je luštitelským maniakem!

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 3.11.2016 13:00 | karma článku: 18,52 | přečteno: 681x