Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chrchlá celá rodina i autobus aneb zdravotnictví jakza krále Klacka

nes ráno jsem jel do práce téměř plným autobusem. Trochu se ochladilo a tak jako každý rok většina naší populace je do nějaké míry postihnuta nachlazením či chřipkou. Já už třetí den. Ovšem, do práce se musí,  neboť kdo by nakrmil hladové krky a uhasil nehynoucí žízeň že? Nebyl jsem tedy jediný, kdo ve snaze zakrýt svou indispozici v autobuse chcrhlal do kapesníku a zakrýval se při tom rukou. Byla to jako hřbitovní hudba. Orchestr. Čtvero ročních období v pozměněné verzi marodů. 

 

 

Studenti, produktivní i důchodci se přemohli a nastoupili do veřejné dopravy rozhodnuti splnit své povinnosti i za cenu roznášení bacilů a šíření paniky do světa (to bylo nadsazené ale pro ilustraci vhodné). I já jsem se cítil nezodpovědně místy až trapně. Vyrazil jsem mezi lidi s tímto postižením, které velmi snadno přenesu na další a další a Fibonachiho posloupností ohrozím fungování civilizace (zas nadsázko jo.) Ovšem ptám se proč? Proč nemocní lidé v 21. století musejí riskovat své zdraví a zdraví ostatních? Proč nemohou zůstat doma, vyležet svou nemoc a využít kouzla prokrastinace. Vždyť z chřipky či nachlazení se člověk při správném režimu dostane během několika dní. Ovšem systém a legislativa je nastavena tak, že během těch pár dní přijdete poměrně o dost peněz. Co si budeme nalhávat, peníze jsou bohužel poměrně důležitá věc.

                Výpadek třídenní mzdy může být až likvidační. Proč? Protože naše zdravotnictví funguje desetiletí na principech tržního hospodářství? Zaplať, dám ti razítko? Protože zdravotnictví je prorostlé byrokracií, že na léčení není čas? Protože je někomu líto zaplatit 30 korun za ošetření?  Od každého trochu ne?

                Zdravotnictví zejména na obvodní vrstvě je již dlouhá léta v bodu mrazu. Jen praktici stárnou, jinak se nic nemění. Za dvě stovky si můžete nechat potvrdit černý kašel či španělskou chřipku. Následky byly takové, že si lidi ordinovali nemoci dle toho, zda se jim chtělo či nechtělo do práce. Přišlo opatření. Tři dny neproplacené nemocenské. Důsledek? Nemocných je méně. Nebo alespoň papírově.  Kdyby praktičtí lékaři a vůbec celá tato vrstva, kdyby byla na vyšší úrovni, dalo by se tomu předejít. Pokud by lékaři opravdu řešili to, co mají, namísto nesmyslného papírování, razítkování, přeposílání, mohli by s e naplno věnovat své práci. Pokud by byla větší motivace, mohl by i namísto předepsání aspirinu či paralenu nebo rovnou napsání antibiotik prozkoumat pacienta a určit diagnózu a léčbu. Zaměstnavatel by se pak nemusel bát, že ho zaměstnanec okrádá, protože si doma válí zadnici s potvrzením o malomocnosti. Legislativa by se mohla upravit a mohla pomoct opravdu nemocným. Je to možná dost jednoduchý pohled na věc ale jak se tak říká v jednoduchosti je síla. To že klesá počet návštěv u lékaře (který trval nějakou dobu od zavedení 30ti korunového poplatku) nebude jen známka toho že méně lidí je nemocných, a nebude to jen známka toho že méně lidí přestává zneužívat aparát ( i když po prvním boomu poklesu návštěv se opět vše vrátilo do starých kolejí). Jen na to méně lidí má peníze. Ceny úplatků rostou. Suma sumárum. Nepochybně lidé nemají zájem o to být oficiálně nemocní, jelikož je to prostě existenčně nemožné. Lékaři nemají zájem léčit pacienty, jelikož je to práce navíc. Legislativa nemá zájem se změnit, jelikož nějak to funguje a když pomineme sem tam epidemie chřipky tak je to v pohodě. Zaměstnanec nemá zájem vyplácet mzdu za čas na nemocenské, jelikož mu to legislativa nenařizuje.

No a všichni si na to zvykli a proto budu ještě pár dní jezdit v autobusu plném chrchlajících lidí.

Ale je tohle zdravá společnost ?

 

Na závěr: daly by se peníze z pojistného využít lépe než vyplácením dozorčích rad pojišťoven, vysoce postavených manažerů, auditorských společností a právníků? Pojistné má sloužit zejména pro pojištěnce. Ne?

Hezký hlenitý den

Autor: Eduard Málek | úterý 1.10.2013 8:30 | karma článku: 18,10 | přečteno: 1049x
  • Další články autora

Eduard Málek

Slavík+Ortel vs. veřejný prostor

Co o nás vlastně říká kauza Ortel? Čím je zapříčiněna a proč způsobuje tolik povyku? Opravdu si zaslouží výhra kapely původně lokálního významu a soutěž, která již dávno ztratila svou hodnotu takový zájem.

29.11.2016 v 13:39 | Karma: 13,20 | Přečteno: 875x | Diskuse| Kultura

Eduard Málek

Vazalové strachu

Hledal jsem nějaký pěkný termín, který by trefně pojmenoval hořkou atmosféru posledních let. Zejména pak posledních měsíců těchto let.

5.4.2016 v 12:13 | Karma: 16,44 | Přečteno: 2076x | Diskuse| Společnost

Eduard Málek

hoaxy, propaganda aneb multilevel-marketing v praxi

Chceme až příliš měnit svět. Chceme být slyšet a mít vliv. Je jedno kam a jakým směrem svět nasměřujeme. Základ je, že to uděláme my a všichni to o nás budou vědět.

17.2.2016 v 14:29 | Karma: 12,65 | Přečteno: 980x | Diskuse| Společnost

Eduard Málek

Imigranti a šibenice aneb maloměstem napříč

Trend poslední doby. Imigrantská vlna. Hordy barbarů se ženou na naši kulturně vyspělou Evropu a co víc, dokonce si dovolují požadovat azyl v naší vysoce civilizované zemi.

2.7.2015 v 10:30 | Karma: 20,59 | Přečteno: 2494x | Diskuse| Společnost

Eduard Málek

25 let poté, občanská společnost aneb nálada na bodu mrazu

25 let uplynulo od sametové revoluce a lidé se ohlížejí zpět. Sumarizují, co se povedlo a nepovedlo. Uplynulé čtvrtstoletí honorují i na něj nadávají. Pro někoho je to část života, pro někoho celý život, pro někoho pár let. Někdo zažil více před oním rokem 89, někdo méně. Jedno však máme všichni společné. Je to možnost mít svůj názor a veřejně ho v jakékoliv formě vyslovit (to jaké reakce vyvolá a jaké bude mít důsledky, je již druhá věc a je také znakem svobody). Někdo namítá, že žijeme v době plné nesvobody a lži a velkého podvodu a jiní tvrdí, že žijeme v plně svobodné společnosti.

18.11.2014 v 10:00 | Karma: 14,04 | Přečteno: 841x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Nehoda deseti aut na D1. Náklaďák v Brně narazil do ostatních, tvoří se kolony

5. června 2024  8:26

Nehoda desítky aut omezila ve směru na Prahu dopravu na 196. kilometru dálnice D1 v Brně. Dálnice...

V pražském Motole havarovaly tři osobní auta a sanitka, ta se převrátila

5. června 2024  7:53,  aktualizováno  8:24

V pražském Motole v Plzeňské ulici havarovala ráno sanitka s trojicí osobních aut, podle záchranářů...

Na Ukrajině je poničeno přes 210 tisíc budov. Donbas a Mariupol utrpěl nejvíc

5. června 2024  7:31

Sledujeme online Na Ukrajině bylo od začátku ruské invaze poškozeno nebo zničeno více než 210 tisíc budov. Napsal to...

Léčba psychedeliky ve Spojených státech zřejmě neprojde. Poradci ji nedoporučili

5. června 2024  7:10

Skupina poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedoporučila léčbu...

  • Počet článků 65
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1042x
Víš jak.