Slavík+Ortel vs. veřejný prostor

Co o nás vlastně říká kauza Ortel? Čím je zapříčiněna a proč způsobuje tolik povyku? Opravdu si zaslouží výhra kapely původně lokálního významu a soutěž, která již dávno ztratila svou hodnotu takový zájem.

Opravdu si zaslouží výhra kapely původně lokálního významu a soutěž, která již dávno ztratila svou hodnotu (pokud ji někdy fakticky měla)  takový zájem. Zájem tak velký, že je téměř morální povinností se k tomuto tématu vyjádřit co nejhlasitěji? 
    Otázkou také zůstává, zda úspěch kapely Ortel není jen reakcí na zapšklost a neasertivitu umělců v mainstreamu?
Není příčinou přílivu fanoušků Ortelu ve Slavíkovi servilita interpretů k beznázorovému a bezobsahovému umění? K bezobsažné kultuře? V mainstreamu chybí názor a obsah, a proto když se objeví někdo, kdo obsah (byť sebehloupější) má jako devizu, automaticky se zaktivizují i jejich fanoušci. Následně pak exponenciálně roste popularita navzdory projevům nevole. A samotné projevy nevole opět a opět přikrmují aktivismus fanoušků těchto uskupení a polínko do ohně je tak vhozeno.
    Jinak to funguje v rámci subkultur. Valná většina subkultur je postavena na nějakém názoru a tvoří obsah. A valná většina subkultur je z podstaty odmítavá k projevům sledovaných např. u kapely Ortel. A jelikož tento postoj vystupuje zespoda, interpreti tohoto ražení, nemají v subkultuře šanci. Není pak zapotřebí řešit podobné kauzy, protože samotná filosofie dané subkultury definuje, jaké hodnoty jsou blízké lidem uvnitř. Nemůže se tedy stát, že by někdo v subkultuře, né přátelské vůči nenávisti, xenofobii a podlézavým nahnědlým textům, tleskal takovému uskupení či je jinak vyzdvihoval. Naopak, takoví interpreti nemají v těchto strukturách zastoupení.
    Co je tedy vlastně špatně? Dle mého názoru je špatný pohled na celkový koncept Slavíka. Je to soutěž sympatií. Sympatií určité skupiny lidí, sledující tuto soutěž. Tudíž bychom mohli cvičně označit hlasující i umělce za subkulturu. Ovšem v této subkultuře vznikl proud, který je otevřený hudbě obsahující laciná nenávistná gesta a populistické postoje. Můžeme protestovat, můžeme se pozastavovat nad výsledkem a lamentovat nad fašizací různými příspěvky a výkřiky. Pokud ale nejsme sami součást subkultury (zde se součástí můžeme stát zřejmě posláním sms- tedy zaplacením za svůj hlas) ani její přímý tvůrce (umělec), mají naše postoje jen velmi nepatrnou relevantnost. Smutné také může být, že některé výkřiky, postoje, analýzy či projevy nevole s tímto směřováním této subkultury, vypadají prvoplánově a ve svém důsledku se stávají jen PR. Bohužel. Někdy je lepší malé gesto bez většího zájmu než epický výjev mučednictví, který upadne v zapomnění právě z důvodu neupřímného závanu (ačkoliv mohl být výjev naprosto upřímný.)
Proč jsem vlastně já předchozí řádky napsal? Asi proto, že jsem přesvědčen o nesmyslnosti a nafouknutosti této kauzy. Kauzy odhánějící lidi od skutečné reflexe soudobých problémů.

 

Autor: Eduard Málek | úterý 29.11.2016 13:39 | karma článku: 13,20 | přečteno: 878x

Další články autora

Eduard Málek

Vazalové strachu

Hledal jsem nějaký pěkný termín, který by trefně pojmenoval hořkou atmosféru posledních let. Zejména pak posledních měsíců těchto let.

5.4.2016 v 12:13 | Karma: 16,44 | Přečteno: 2076x | Diskuse | Společnost

Eduard Málek

hoaxy, propaganda aneb multilevel-marketing v praxi

Chceme až příliš měnit svět. Chceme být slyšet a mít vliv. Je jedno kam a jakým směrem svět nasměřujeme. Základ je, že to uděláme my a všichni to o nás budou vědět.

17.2.2016 v 14:29 | Karma: 12,65 | Přečteno: 980x | Diskuse | Společnost

Eduard Málek

Imigranti a šibenice aneb maloměstem napříč

Trend poslední doby. Imigrantská vlna. Hordy barbarů se ženou na naši kulturně vyspělou Evropu a co víc, dokonce si dovolují požadovat azyl v naší vysoce civilizované zemi.

2.7.2015 v 10:30 | Karma: 20,59 | Přečteno: 2496x | Diskuse | Společnost

Eduard Málek

25 let poté, občanská společnost aneb nálada na bodu mrazu

25 let uplynulo od sametové revoluce a lidé se ohlížejí zpět. Sumarizují, co se povedlo a nepovedlo. Uplynulé čtvrtstoletí honorují i na něj nadávají. Pro někoho je to část života, pro někoho celý život, pro někoho pár let. Někdo zažil více před oním rokem 89, někdo méně. Jedno však máme všichni společné. Je to možnost mít svůj názor a veřejně ho v jakékoliv formě vyslovit (to jaké reakce vyvolá a jaké bude mít důsledky, je již druhá věc a je také znakem svobody). Někdo namítá, že žijeme v době plné nesvobody a lži a velkého podvodu a jiní tvrdí, že žijeme v plně svobodné společnosti.

18.11.2014 v 10:00 | Karma: 14,04 | Přečteno: 841x | Diskuse | Společnost

Eduard Málek

Klubová scéna aneb jak se vypořádat s nízkou návštěvností?

Doba je zlá. To každý ví a omílá se to pořád dokola. Je tak zlá páč jsme chudí a nešťastní. Nevím, jestli je to vinou chudoby a neštěstí a vůbec nespravedlnosti ve světě ale současná situace na české klubové scéně je, co se týče návštěvnosti žalostná.

8.9.2014 v 10:00 | Karma: 12,31 | Přečteno: 894x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Sebral nůžky a utekl oknem. Agresivních pacientů přibývá, nemocnice dělá opatření

Ilustrační snímek
10. března 2026  7:02,  aktualizováno  7:02

Silně opilý muž se zranil na hlavě, při ošetření však na lékaře začal útočit nejprve slovně a...

Moldava prodala historické vlakové nádraží, podnikatel tam chce luxusní hotel

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě
10. března 2026  6:02,  aktualizováno  6:02

Historické vlakové nádraží v Moldavě na Teplicku opět mění majitele. Obec památku prodá...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

V Brně se bortí několik skal. Padající kamení ohrožuje skatepark, domy i zoo

Dělníci sanují nestabilní svah na Červeném kopci v Brně. (březen 2026)
10. března 2026  5:12,  aktualizováno  5:12

Hromada těžkých kamenů dopadla ze skály jen pár metrů od U-rampy pro skateboardisty na okraji...

  • Počet článků 65
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1042x
Víš jak.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.