Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neprověřuj, ale důvěřuj

Na následující věty jsem narazila v diskuzi pod článkem k tématu sexuálního násilí.: „...jako znasilneni si predstavuju hruzyplny zazitek, kdy se zeny zmocni zcela cizi muz nekde v temnem koute a psychicky ji zkazi cely zivot, pripadne jeste ex-partner, ktereho uz nechtela videt, ale takove ty "znasilneni" na party na wc, kam sla dobrovolne s milencem a najednou cukla, nebo dokonce s pravidelnym manzelem, akorat ze se ji zrovna nechce, zadny veleotres nezpusobi... Laicky receno, pokud nedrela nasucho, byla vzrusena a tedy nebyla znasilnena „

Internetové diskuze nemám ráda. Myslím, že když lidé diskutují anonymně a pomocí klávesnice, velmi snadno a rychle sklouznou k formě, kterou by (snad) tváří v tvář nezvolili. Přesto chci tohoto člověka citovat. Ne snad proto, že bych si myslela, že citace stojí za jakoukoli reakci. To opravdu nestojí. Chtěla bych ale na jejím základě upozornit na smutnou skutečnost, jak je na oběti znásilnění často nahlíženo – jejich zážitek je zlehčován, zesměšňován anebo mu raději rovnou nikdo nevěří.

            Mohu doufat, že názor citovaného je extrémní. Snad málokdo hledá důkazy touhy po sexu až ve fyzických reakcích těla na sexuální násilí. Fyzické projevy touhy nelze ovládat a nelze je tedy zaměňovat s touhou po sexu. Většina z nás se snad dokonce shodne na tom, že znásilnění je nepřípustné. Záhy na to však zjistíme, že se neshodneme na tom, co tento pojem vlastně znamená. Je mnoho těch, kteří si troufají soudit co je a co už není znásilnění. Pro mě je tato úvaha scestná. Právě proto, že není snadné se shodnout na definici znásilnění, ponechme přiměřenost užití tohoto slova na těch, kteří jej zažili. Každý (muž i žena), kdo se cítí být znásilněn, znásilněn byl. Z toho je třeba vycházet a nespekulovat o tom, co všechno musí znásilnění obsahovat a jak moc musí být projeven nesouhlas. Tyto diskuse relativizují vinu útočníka či útočnice, naopak její část připisují tomu/té, na koho byl útok mířen. A těmito pochybnostmi oběť znovu traumatizují. Chceme-li pomoci, základní pravidlo zní – nezpochybňovat a věřit.

            Divíme se, že oběti sexuálních trestných činů o svých prožitcích mlčí? Pokud jim někdo tvrdí, že to bylo jen „znásilnění“, které jistě „veleotřes nezpůsobí“, nebo dokonce že když (a těžko se mi to i jen píše) „nedřely na sucho, nebyly znásilněny“, moc emoční podpory jim tím neposkytujeme. Vyrovnat se se skutečností, že se člověk stal terčem sexuálního násilí, znamená vyrovnat se s tím, že člověku nepatřilo vlastní tělo, že někdo za použití nátlaku docílil něčeho proti jeho vůli. A nemusí vždy jít o fyzické násilí. Nátlak ve formě vyhrožování či citového vydírání není o nic menším nátlakem než pevný úchop. Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, brání se mu také velmi těžko. Proč máme potřebu zpochybňovat něčí zážitky, něčí pocity? Proč nevěříme, když se nám někdo svěřuje s tím, že mu bylo ublíženo? Opravdu tak vehementně bráníme onu spravedlnost a máme strach, aby někdo nebyl křivě nařčen? Tento argument zaznívá totiž velmi často. Ale kolik z těch, kteří jej tak rádi používají, si dalo tu práci a našlo si data? 6-10 % nahlášených případů jsou falešná obvinění. Ale nahlášených znásilnění je sotva 8 %. Falešná obvinění jsou opravdu velkou výjimkou! Nemáme spíš sami strach? Nechceme si připustit, že sexuální násilí se děje nebezpečně blízko nás, protože nechceme, aby tomu tak bylo. Raději zavíráme oči a uši a hledáme důvody, proč oběti odsunout z dohledu i doslechu. Snažíme se z nich udělat zvláštní případy, abychom sami sebe vyloučili z okruhu potenciálních obětí. Ale vlastním strachem ubližujeme těm, kteří a které bolestně ví, jak blízko nás znásilnění je.

            Sexuální násilí bolí. Útočník či útočnice nemá zájem o city a přání druhé osoby. Vždy upřednostňuje vlastních zájmy a prosazuje je na úkor druhých. Oběť je zrazená, ponížená, bezmocná, často obviňuje sama sebe, viní se, že tomu nedokázala zabránit.

            Pokusme se vytvořit takové prostředí, kde nebude pochyb o tom, na které z těchto dvou stran je vina a nebudou zpochybňovány pocity osob, jež se staly terčem sexuálního násilí. Sexuální násilí se nás týká, protože i my můžeme být oběťmi, stejně jako můžeme být viníky. Přemýšlejme o tom, než budeme někoho soudit. Tím, že o sexuálních útocích nebudeme mluvit, nepřestanou existovat. Jen o nich nebudeme vědět. A to snad není stav, jakého chceme dosáhnout.

 Autorkou tohoto článku je Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.

Autor: Kateřina Dušková | pondělí 8.3.2010 12:28 | karma článku: 17,42 | přečteno: 2370x
  • Další články autora

Kateřina Dušková

Co spolu děláme? Já přece peru a on? Čumí na fotbal.

A nebo to snad může být i jinak? Dobrá, já bych na tu otázku odpověděla asi jinak, ale není divu, chudák můj manžel, žije s feministkou, ani večeři mu neuvaří. „90% mužů rádo pere“. Viděli jste tu reklamu? Nebo tam je „věší prádlo“, ani nevím, každopádně jako protipól je, že stejné procento žen baví koukat na fotbal. Hrozná ironie, za břicho se popadám. Ach jo pořád a pořád znovu. Opravdu si tvůrci reklam myslí, že ženy mají praní jako svoji zábavu?

16.9.2008 v 11:04 | Karma: 20,52 | Přečteno: 6734x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Proč je růžová holčičí

Základní pravidlo marketingu cíleného na ženy prý zní: „pink it and shrink it“ neboli „ať je to růžové a malé“. A vskutku, výrobky, které máme vnímat jako určené pro ženy, dívky a holčičky, růžové jsou. Sháníte-li školní tašku pro děti, buďte si zcela jisti, že v sortimentu naleznete růžové a modré batohy, růžové pro holky, modré pro kluky.

5.9.2008 v 16:02 | Karma: 16,52 | Přečteno: 3285x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Feminismus a transparentnost strukturálních fondů

Při výzvách do strukturálních fondů se objevila naprostá rarita. V opatření na podporu rovných příležitostí, vyhlašovaných MPSV, se objevila věta: „Projekty nemohou mít politický charakter, nesmí sloužit k propagování jakýchkoliv politických nebo ideologických cílů, včetně ideologií feminismu či maskulinismu.“ Takováto věta se ještě u žádné výzvy neobjevila. Granty do strukturálních fondů podléhají řadě přísných regulí, pravidel, přesně definovaných zcela transparentních hodnotících kritérií. Ve výzvách k projektům jsou přesně určeny cílové skupiny, na které mají mít projektové aktivity příznivý dopad a specificky je určeno projektové zaměření.

2.9.2008 v 17:06 | Karma: 14,64 | Přečteno: 2298x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Korektní sexuální vztahy na pracovištích v ČR

V roce 2007 úřady práce v ČR nezaregistrovaly ani jeden případ sexuálního obtěžování na pracovišti. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se tak zdá, že v ČR je sexuální obtěžování v pracovně právních vztazích téměř neexistujícím problémem. Přesto dle průzkumů patří sexuální obtěžování do reality českých pracovišť. A tak je třeba se zamyslet nad tím, co brání jednotlivcům a jednotlivkyním, aby se takovému jednání postavili a nezdráhali se je řešit třeba i formální cestou.

14.8.2008 v 7:45 | Karma: 14,34 | Přečteno: 2080x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Jak vám tikají biologické hodiny?

Při čtení zpráv o procesu v kuřimské kauze mě zarazila řečnická otázka redaktorky Lenky Smyčkové: může být ideologie silnější než mateřský pud? V podtextu této věty bylo: jak je možné, že něco dokázalo přebít mateřský pud? (V článku se ale nakonec dočteme, že mateřský pud Kláry Mauerové zas tak potlačen nebyl – ačkoliv své syny týrala, bylo to proto, že byla dobrá matka.) Celý den jsem pak přemýšlela o mateřském pudu a o rození a výchově dětí. Na mysli mi tanuly další otázky: Existuje vůbec mateřský pud? Existuje také pud otcovský? Jsou biologické hodiny opravdu biologické, nebo spíš společenské povahy?

30.7.2008 v 23:07 | Karma: 19,18 | Přečteno: 2332x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3283x
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.

Seznam rubrik