Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak uchopit vesmír, část IV. - Axiomy

Doposud jsme probrali řadu nástrojů, které má věda k dispozici k uchopení celku, a příliš veselé čtení to nebylo. Ovšem to nejlepší - počátek a základ vědy vůbec - jsme si nechali na závěr naší analýzy. Jsou to axiomy. 

Stručné shrnutí

                V dosavadních textech jsme ukázali, že nejlepším nástrojem k uchopení celku, který máme k dispozici, je princip izolované soustavy, který je ze své definice ztotožnitelný s celem.

                Jak uchopit vesmír I

                Dále jsme rozebírali životní cyklus vědecké teorie a poukázali jsme na to, že zrod a smrt vědecké teorie nejsou v rámci námi navyklé reflexe brány jako organická součást teorie. Jasně vyvozujeme, že takovéto vymezení teorie nejen že není nutné, ale je dokonce nežádoucí.

                Jak uchopit vesmír II

                Ve třetí stati jsme kritizovali Popperův pokus vymezit vědu skrze falzifikaci, tedy že pouze teorie, která je vyvratitelná, je práva být nazývána vědeckou. Důsledky Popperova pojetí jsme v textu rozebrali dostatečně, takže se k nim již nebudeme vracet.

                Jak uchopit vesmír III

                Dnes nás čeká zpochybnění nejfundamentálnějšího východiska logiky, totiž samotného principu svatého axiomu.

 

Podmíněná logika Aristotelova

                Aristotelovská logika a veškeré její deriváty tvoří základ západní racionální reflexe, jejíž nejvýznamnějším představitelem je věda (řadíme sem i čistou matematiku). Navzdory tomu, že věda, která je z hlediska svých fundamentálních východisek nadstavbou logiky, se může právem pyšnit plejádou bezprecedentních úspěchů, je logika (nejen jako základní východisko vědy) zatížena celou řadou problematických míst. Ta jsou navzdory své absurdnosti přijímána buď jako neproblematická, a nebo je jejich problematičnost akceptována jako neodstranitelný fakt.

                Navzdory tomu, že západní racionalita prošla během dlouhých dějin bouřlivým vývojem plným zásadních objevů a změn, nedokázala se vymanit ze základů, které postulovali Aristoteles s Euklidem. Nadále se ve všech svých variantách projevuje jako podmíněný systém, jehož fundamentálním základem je axiom.    

                Čím monumentálnějších úspěchů dosahuje věda (a její teoretické pozadí stojí a padá s logikou, nad níž je vybudována!), tím menší je poptávka po demaskování fundamentální problematičnosti logiky. Ta přitom problematická je, a to z řady evidentních i méně zřejmých důvodů.            

                Celá západní racionalita od Aristotela až po poslední výstřelky analytické filosofie už téměř 24. století generuje pouze domněnky, neboť začíná mantrou "za předpokladu, že", a obecně je známo, že předpoklad se děje formou axiomu, který je v principu nedokazatelným tvrzením.

                Hodnocení tohoto stavu je v principu dvojí: nic lepšího než podmíněnou logiku vystavěnou na předpokladech (axiomech) bohužel nemáme (mírnější verze), či dokonce (tvrdší verze) ani v principu mít nemůžeme, neboť podmíněnost našich soudů je fundamentálně nutná.

 

Stigma podmíněné logiky

                Oba tyto závěry je však možno elegantně zpochybnit tvrzením, že neexistuje objektivní argument proti možnosti objektivního poznání. Stručně řečeno: ti, kteří tvrdí, že objektivní poznání není možné (a tedy že poznání bude navždy podmíněno předpokladem axiomu), de facto tvrdí nesmysl. Proč? Pokud tvrzení, že objektivní poznání není možné, je nezpochybnitelnou pravdou, pak samo sebe vyvrací, a pokud je jedním z více možných tvrzení, pak proti němu můžeme postavit protitvrzení, totiž, že objektivní poznání možné je. A toto tvrzení je pak stejně hodnotné jako tvrzení, že objektivní poznání možné není.

                 Je tedy zřejmé, že argument o nutnosti podmíněného poznání je buď nesmyslem (neboť vede k paradoxu), a nebo je bezobsažný, neboť je možno mu naroveň postavit tvrzení přímo opačné. Tak či tak, v tuto chvíli jsme nesuspendovatelně zpochybnili nutnost pouze podmíněného poznání. V tuto chvíli ještě neříkáme, že (či jak) je objektivní poznání možné, pouze ukazujeme, že žádný argument proti možnosti objektivního poznání nemůže být důsledný.

 

Kudy ven?

                V předchozích statích jsme vyvodili, že má-li kosmologie mít ambici uchopit vesmír jako celek, a kosmologie sama nutně musí být součástí vesmíru, který popisuje, pak musí popisovat i sama sebe, nemůže se odvolávat mimo sebe, nemůže být budována tak, že tady je kosmologie a tam je vesmír. S axiomy je stejná potíž - odvolávají se do oblasti víry (a tato víra stokrát může být založena na zkušenosti, tím nepřestává být vírou), tedy mimo teorii samotnou, tedy do transcendence. V příštím díle si tedy ukážeme, jak je možné poopravit princip axiomu tak, aby se do transcendence neodvolával.

                Co to znamená? Pouze to, že tvrdíme, že čtyřiadvacet století, během nichž byla věda budována na podmíněné logice, vycházelo z Aristotelovy neschopnosti formálně logiku dotáhnout dál a dát jí neochvějný základ, učinit ji nepodmíněnou. Věru to bude zajímavé čtení, neboť se vrátíme do starého Řecka, k presokratikům, a ukážeme, kde Aristoteles udělal chybu.

Dominik Herzán 

Autor: Dominik Herzán | úterý 8.9.2015 9:21 | karma článku: 9,16 | přečteno: 393x
  • Další články autora

Dominik Herzán

Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty II.

V minulém textu jsme načrtli problematiku evropských hodnot, aniž bychom odpověděli na kritiku Švédska, že východoevropské země se při uprchlické krizi chovají nesolidárně. Nyní se k tomu již dostaneme.

7.11.2015 v 15:29 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1204x | Diskuse| Politika

Dominik Herzán

Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty I.

Švédsko si stěžuje, že východní Evropa se během uprchlické krize chová sobecky. Nectí hodnoty, na nichž Evropa stojí, zejména humanitu. Je to jistě důvod k zamyšlení, ovšem problém je mnohem komplikovanější a hlubší.

6.11.2015 v 11:43 | Karma: 33,49 | Přečteno: 6008x | Diskuse| Politika

Dominik Herzán

Je vesmír konečný, nebo nekonečný? Část I. - Od mýtu k Newtonovi

Matematické nekonečno jsme odbyli v předchozích blozích, takže je na čase pustit se do fyzikálního nekonečna. Otázka konečnosti či nekonečnosti vesmíru je téma populární a vděčné, takže věříme, že si své čtenáře najde.

8.10.2015 v 18:03 | Karma: 14,07 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Věda

Dominik Herzán

Potenciální a aktuální nekonečno (komentář k teorii množin), část II

Velkolepý matematický chrám, jenž byl zbudován na základech Cantorovy teorie množin, tu neochvějně stojí již 141 let. My se jej dnes - a jsme si plně vědomi míry kacířství, do kterého se pouštíme - pokusíme srovnat se zemí.

10.6.2015 v 14:00 | Karma: 14,89 | Přečteno: 2068x | Diskuse| Věda

Dominik Herzán

Devadesát let nekonečného ráje (komentář k teorii množin), část I

Na přednášce, která se konala před 90. lety, 4. června 1925, složil přední matematik David Hilbert výjimečnou poklonu svému kolegovi, který je právem považován za jednoho z otců teorie nekonečných množin:

4.6.2015 v 14:15 | Karma: 15,51 | Přečteno: 1165x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Policie zabavila 300 milionů na nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu

5. června 2024

Premium Česká policie v tichosti řeší třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní obchody...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Volební místnosti se otevřely. Češi si druhý den vybírají europoslance

8. června 2024  6:52,  aktualizováno  8:06

Sledujeme online V Česku ráno začal druhý den voleb do Evropského parlamentu. Volební místnosti jsou otevřeny od...

Ukrajinská vláda nařídila ministerstvům, aby přestala používat klimatizaci

8. června 2024  7:29

Ukrajinská vláda v pátek nařídila všem ministerstvům a regionálním úřadům, aby přestaly používat...

Česko by mohlo letos vycvičit čtyři tisíce Ukrajinců, uvedla Černochová

8. června 2024  7:16

Sledujeme online Česká republika by i letos mohla vycvičit 4 tisíce ukrajinských vojáků na českém území. Řekla to...

Případ zabavených stamilionů Ukrajině policie odkládá, podvod neprokázala

8. června 2024

Premium Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývali podezřením, že se...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1516x
Zájmů mám mnoho, ale k těm největším patří poesie, filosofie a fyzika, zejména kosmologie.

Kdo by chtěl být informován o tom, že vyšel nový blog, nechť se přidá k FB skupině, která je speciálně určena pouze a jenom k tomu, aby členy informovala, že vyšel nový blog: https://www.facebook.com/groups/1630133937215853/

Seznam rubrik