Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zlatá Ledecká očima expertky

Světová senzace! Mluví o ní celý svět. Snad všichni jsme zaznamenali její fenomenální úspěch. Kdosi prohlásil, že je to jedna z největších olympijských událostí a jeden z největších sportovních příběhů vůbec.

Nejen my Češi jsme na Ester Ledeckou hrdí a nadšení z jejího úspěchu a těší nás o to více, že ho nikdo nečekal.

Přiznám se, že závod jsem v přímém přenosu neviděl a o úspěchu jsem se dozvěděl ze zpráv. Miluji podobné sportovní příběhy a nadchl mě, jako asi většinu z nás. Smál jsem se omluvě jedné z amerických TV, která přenos ukončila, neboť již nic podstatného neočekávala. S potěšením jsem čel články o tom, jak překvapila celý svět. Zarazily mě však kritické ohlasy na Českou televizi. Zkušenost mi velí podobné ohlasy brát s rezervou, neboť (nejen) my Češi nadáváme stále na něco. Byl jsem na horách lyžovat a tak jsem neměl prostor si přenos najít, až teď.

Nejprve jsem objevil cizojazyčné přenosy – nadchli mě nadšení komentátoři švýcarské SRF, ty emoce byly úžasné, skvělí byli Italové, irská RTÉ, pak jsem našel českou verzi z Eurosportu a byť po česku poklidněji, tak mé nadšení udržela. O to více jsem byl tedy zvědavý na Českou televizi. Najít její záznam mi dalo nejvíce práce, a když jsem jej pustil, nestačil jsem se divit.

Redaktor se téměř nedostal ke slovu, dva mezičasy, jež řadily E. Ledeckou na první místo, ani nezvládl zmínit, neboť jsme víceméně celou jízdu slyšeli fundovaný rozbor odbornice, která spatřovala nedokonalosti skoro v každé brance a rozhodla se nám je odkrýt. Připomínalo mi to TV přenosy z krasobruslení z nedávné doby. A tak zatímco v ČT jsme slyšeli o chybě, na zahraniční TV mluvili o tom, jak to Ledecká parádně vybrala.

Pokud by Ester Ledecká neskončila první, měli bychom obratem důkladný rozbor, proč se tak stalo. Ovšem ona, jako na potvoru vyhrála! Co naplat, že nakonec jela nejlépe ze všech, chyby je třeba pojmenovat a odborně kriticky zhodnotit. Je to žel pohled, kterým se máme v mé milé ČR tendenci dívat obecně na cokoli. Vždy se najde kupa odborníků a často skutečně kvalifikovaných, kteří kriticky zhodnotí snahy těch, co něco dělají s nadšením a jdou svoji cestou. Chcete-li udělat něco nového, je po ruce mnoho těch, kteří vysvětlí, že to nejde a proč. Naštěstí je tu vždy cesta je neposlouchat! A jen takoví, kteří to zvládnou, dokážou něco nečekaného, nového, průlomového.

Česká televize nám svým komentováním krásně ukázala ten kontrast v přístupu, neboť v ostatních TV, jejichž záznam jsem viděl, svorně Ledecké od počátku přáli, emotivně komentovali překvapivé mezičasy, s úlevou hlásili překonání chyb a bylo znát, že jí nakonec stále více fandí, zatímco v ČT pokud jste vnímali více obraz než zvuk, jste museli mít dojem, že sotva dojede.

Nehodlám zde pranýřovat Českou televizi, nemyslím, že to byl záměr a snad to bude pro její tým poučením, aby redaktoři „své odbornice“ lépe řídili. Paní expertka nám však nechtěně předvedla typický český fenomén „odborníci, kteří nejlépe rozumí tomu co je správné, jak se to má dělat“, kteří naštěstí jsou mnohdy mimo realitu.

Ester Ledecká v cíli vypadala, jakoby v helmě ve sluchátkách měla komentář z ČT a tudíž jako by po tak zdrcující kritice své chybné jízdy naprosto nevěřila, že by mohla vyhrát. Naštěstí však během jízdy nic takového neslyšela a jela tak jak sama cítí, stejně jako si jde za svými sny v celé své sportovní kariéře. Tím nám všem může být obrovskou inspirací, neboť to je přesně ten jediný způsob jak své sny naplnit – jít za nimi svým srdcem, obklopit se týmem, jemuž věřím a neohlížet se na samozvané odborníky a odbornice kolem nás ani ostatní kritiky a nenechat se jejich řečmi zastavit. Díky Ester za tuto životní lekci!

Autor: Denis Doksanský | úterý 20.2.2018 15:45 | karma článku: 47,87 | přečteno: 18387x
  • Další články autora

Denis Doksanský

Finišují práce na letošní největší školské investici v Hradci Králové

Největší investice do školství v Hradci Králové je letos ze soukromých zdrojů. Vznikne zde tak jedna z nejmodernějších školních budov v zemi, přičemž městký rozpočet nestojí ani korunu.

8.8.2021 v 7:56 | Karma: 9,71 | Přečteno: 342x | Diskuse | Hradec Králové

Denis Doksanský

Humbuk kolem volby členů Rady ČT

Máme tu aféru kolem voleb členů Rady ČT a e-mailu se seznamem kandidátů s poznámkami ke každému z nich. Dle některých je seznam ve stylu svazků Stb. Dle dalších je to politizování volby radních a celého orgánu...

12.3.2020 v 1:50 | Karma: 40,96 | Přečteno: 2949x | Diskuse | Společnost

Denis Doksanský

Je vůbec možné nestávkovat?!

Ve čtvrtek 15. 3. se prohnala naší republikou stávková vlna a to ne ledajaká, stávkovali totiž studenti! Mnohým to připomnělo listopad 1989 a zajásali, že studenti opět zahajují revoluci. Je vůbec možné nestávkovat?!

19.3.2018 v 8:20 | Karma: 44,73 | Přečteno: 3559x | Diskuse | Společnost

Denis Doksanský

Ti kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni si ji zopakovat

Tento slavný citát amerického filozofa a spisovatele George Santayany se mi připomněl, když jsem viděl anketu ČT s otázkou „co je to vítězný únor“.

27.2.2018 v 12:07 | Karma: 25,48 | Přečteno: 800x | Diskuse | Společnost

Denis Doksanský

Konec špatný, všechno špatné?

Olympijský hokejový turnaj je za námi. Máme bramborovou medaili. Obě medailová utkání jsme prohráli. Turnaj pro nás neskončil úspěchem. Nabízí se úprava známého úsloví „konec špatný, všechno špatné“. Je to tak skutečně?

24.2.2018 v 17:10 | Karma: 22,56 | Přečteno: 917x | Diskuse | Sport
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2416x
Jsem tátou 3 dětí (ročníky 1996, 2000 a 2008) a ředitelem Centra Sion, které mj. provozuje několik úspěšných nestátních škol. Žiji v Hradci Králové a jako typický Hradečák si nedovedu představit, že by to mohlo být jinak...

Seznam rubrik