A co má bejt

Při těch slovech, jsem terapeutka, já jsem pokrejvač a co má bejt? jsem se seznámila s novým pacientem. Nemusím zdůrazňovat, že byl od rány.

Neměl rodinu, manželka se mu během let ztratila někde ve světě. Zmítal se v depresích. Sestra mu dává avízo, že její muž usiluje o jeho byt. Povedený švagr a sestra šedá eminence. Díky jen za to, že mi vyvenčí psa a dají mu nažrat, říká trpce. Na jeho zoufalé dotazy, jak to může dopadnout, nemám odpověď. Nejsem k tomu kompetentní a je vůbec někdo?

Míra je zmíněný pacient a Jana je právě přijatá pacientka. Téměř hned je jasné, že si padli do oka. Z Míry, starého bručouna, se stává někdo jiný. Jeho změna padá na úrodnou půdu. Janička, jinak ji neosloví, získává nevídanou náklonnost a oporu. Jsou spolu neustále, jen na noc se rozejdou do svých pokojů. Čím silnějším citem ji on zahrnuje, tím víc se ona propadá do stínů nemoci. Její mozek strádá. Z barvitého líčení společného života přestává mít Janička radost. I přesto, že jejich vztahu už fandí i jeho sestra se švagrem.

Míra je trpělivý, je tu pro Janičku většinu času. Drží ji nejen za ruku, ale i její myšlenky při životě. Příčinou jejího ochabnutí je z velké části vědomí nevděčné dcery, která prodala matkou darovaný dům. Dobře zaopatřená utekla od matky co nejdál za hranice. Další její osud už ji nezajímá. Janička si v kolísání své mysli uvědomuje náhlou chudobu. Tělo i duše chátrá až k ulehnutí.

Od rána do večera sedává před jejím pokojem. Míra věří, že Janičku jednou uvede do svého bytu. Té naděje se nevzdává. Janička však umírá.

Trochu jiný happy end závěrem. Dcera je nedostupná, na výzvy neodpovídá. Řešením má být sociální pohřeb. To Míra nedopustí a o Janičku se postará. Je to pro něho otázka cti. Na údiv rodiny i personálu nemocnice odpovídá zjihlýma očima otázkou. A co má bejt?

Autor: Hana Dneboská | pondělí 13.11.2023 7:00 | karma článku: 17,43 | přečteno: 475x

Další články autora

Hana Dneboská

Zázraky se dějí

Přihořívá, přihořívá, hoří, volalo radostně dítě a tleskalo nadšením. Pocit převahy nad dospělými byl nepřehlédnutelný.

17.3.2025 v 7:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 141x | Diskuse | Společnost

Hana Dneboská

Vrah je na svobodě

Poznala jsem ho, říká moje kolegyně. I po těch letech, co si trest odseděl. Jak by ne, vždyť to byl můj soused.

13.1.2025 v 7:00 | Karma: 10,61 | Přečteno: 444x | Diskuse | Společnost

Hana Dneboská

Drážďanská odysea

svědčí o prožitku v jednom adventním dni na německém území. K obzvlášť dramatickému posunu dojde se stmíváním. Předehra na českém území však jako by napověděla.

16.12.2024 v 7:00 | Karma: 9,69 | Přečteno: 231x | Diskuse | Společnost

Hana Dneboská

Hlas lidu

se ozýval v nemocniční čekárně. Pacienti se chtěli svěřovat, dozvídat a potvrzovat si svoje poznatky. Jak jinak, když jsou mezi svými. A bylo z čeho vybírat.

11.11.2024 v 7:00 | Karma: 10,97 | Přečteno: 316x | Diskuse | Společnost

Hana Dneboská

Není starosta jako starosta

Ten, o kterém se dočtete, je prazvláštní typ. S gustem pošťuchuje občany s mistrovskou dovedností. Z mnoha „škádlení“ alespoň tři.

23.9.2024 v 7:00 | Karma: 11,87 | Přečteno: 318x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Šéfka krajské hygieny ujela od nehody, tvrdí sražený motorkář. Selhání, míní Válek

25. dubna 2025  18:32,  aktualizováno  20:09

Ředitelka krajské hygieny ve Zlíně Eva Sedláčková má závažné problémy. Čelí nařčení, že v březnu...

ANALÝZA: Co když se ukrajinská dohoda už dopéká? Kyjev i Evropa jsou prý spokojeny

25. dubna 2025

Premium Kolem Ukrajiny panuje pěkný chaos. Kdekdo nadává Donaldu Trumpovi, že leze Vladimiru Putinovi do...

Námluvy Pirátů a Zelených? Představy obou stran o spolupráci se liší

25. dubna 2025  19:39

Piráti necelého půl roku před volbami hledají způsob, jak zaujmout voliče. Posílili kampaňový tým a...

Loučení s papežem Františkem skončilo. Vzdalo mu hold 250 tisíc lidí

25. dubna 2025  8:43,  aktualizováno  19:29

Přímý přenos Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Podle Vatikánu mu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT POZEMNÍCH STAVEB (45-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

  • Počet článků 109
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 318x
V pracovním čase nahlížím do osobních příběhů pacientů. Mám takové zaměstnání. Jsem terapeutka. Dozvídám se o komplikovaných vztazích mezi lidmi. Nechci už o nich vědět sama. Proto jsem se rozhodla vstoupit na tyto stránky.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.