Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obří cívka TOKAMAK je cestou k čisté energii pro Evropu

Letní kurz francouzštiny mě zavedl na jih Francie. Dopoledne patří škole a francouzskému jazyku. Volná odpoledne lze využít k toulkám krásným krajem Provence nebo k návštěvě přísně střeženého místa v Cadarache.

Projekt ITER je zkratka názvu INTERNATIONAL THERMONUCLEAR EXPERIMENTAL REACTOR. Na projektu spolupracuje EU, USA, Japonsko, Rusko, Čína, Jižní Korea a Indie. Je to technicky i finančně velkorysý projekt, svého druhu největší na světě, jehož rozpočet jistě přesáhne 10 miliard EUR. Roční výdaje na provoz se budou šplhat k půl miliardě EUR. Stručně shrnuto, je to nákladná, ale velmi důležitá evropská cesta pro komerční využití jaderné fúze jako čistého, udržitelného a ekologického zdroje energie. K tomu bude sloužit obří oroidní komora v magnetických cívkách zvaná TOKAMAK. To je pro změnu zkratka z ruštiny: TOroidalnaya KAmera Maghitnaya Katushka).

Jak jsem se dostala dovnitř areálu, kam neproklouzne ani myš, já? Evropská unie platí asi 45 procent všech nákladů na výstavbu reaktoru a provozních budov. A já jsem místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Tedy člověk, který bude vynaložené náklady kontrolovat. A řeknu vám, některé věci si člověk neumí vůbec představit, dokud je neuvidí na vlastní oči. 

 

I proto se mi dostalo skutečně velké pozornosti vedení z ITER i ze společnosti F4E z Barcelony, přestože měli právě dvoutýdenní dovolenou. Mými průvodci byli Glenn Counsell, Deputy Head of ITER Department, F4E, Romaric Darbour, Deputy Project Manager SBPS Project Team, F4E, Cruceana Ioan, Head of Cabinet of Director General, ITER IO, Thomas Tardif, SBPS Quality and Safety Officer, F4E, a Radoslav Sinkovic, Internal Auditor, F4Eu. Už tady vidíte, že to bude složité. Prohlídku s odborným výkladem lze do jednoduché a lehce pochopitelné podoby převézt jen stěží. Ale pokusím se. 

ITER, latinsky cesta, je označení pro jeden z největších technologických projektů na celém světě. Spalování fosilních paliv je nejen finančně náročně, ale hlavně velmi neekologické. Proto se velké světové státy ve spolupráci s EU rozhodly najít nový, čistý a udržitelný zdroj energie. Řešením je získávání energie z kontrolované jaderné fúze, která probíhá v přístroji nazvaném TOKAMAK. Tento obří kolos váží přes 23 000 tun, zabírá plochu 42 hektarů a je vysoký přes 60 metrů. Kdo neviděl, neuvěří.

Projekt bude znamenat obrovský přelom v získávání energie. ITER začal svou cestu již v roce 1985, kdy na Ženevském summitu došlo k dohodě mezi Velkou Británií, Francií, SSSR a USA. Tato dohoda si stanovila za cíl vytvořit projekt zaměřený na vývoj energie pomocí jaderné fúze k mírovým účelům.  Od této doby uběhlo mnoho let, než konečně v roce 2005 došlo k vybrání místa na jihu Francie, na území francouzského výzkumného centra pro jaderný výzkum Cadarache v Saint-Paul-les-Durance, asi 60 km severovýchodně od Marseille. K projektu se přidaly další státy.

Přesvědčila jsem se při prohlídce reálu, že práce už opravdu začaly. Zatím se staví několik z plánovaných 39 budov. Stavět se bude ještě dvacet let. Plánuje se skutečně na neuvěřitelně dlouhou dobu dopředu, i tím je celý projekt jedinečný. Důležitým mezníkem bude rok 2020, kdy má dojít k vyrobení první plazmy důležité k výrobě energie. Na rok 2027 je plánováno spuštění ostrého provozu. 
Bez zapojení mnoha států by se něco podobně gigantického nikdy nemohlo uskutečnit. Zapojení firem z celého světa, převážně však z Evropy, je obrovským přínosem pro evropský výzkum a vývoj. Přináší firmám nové know how, inovaci a větší konkurenceschopnost. Pro vaši představu, k realizaci Tokamaku bude třeba asi 10 miliónů komponentů! Pracují na nich firmy z celého světa. A řada z nich je i z České republiky.

Určitě se sem vrátím na kontrolu příští rok! Kontrola evropských financí a jejich využití na smysluplné projekty je mojí prioritou. A někdy prostě čísla v tabulkách a stohy dokumentů v šanonech nestačí na to, aby si člověk uvědomil význam a velikost něčeho tak nepředstavitelného, jako je bezpečná jaderná energie pro celý svět.

 

 

Autor: Martina Dlabajová | pondělí 17.8.2015 8:00 | karma článku: 12,36 | přečteno: 563x
  • Další články autora

Martina Dlabajová

EU nezastaví šíření pandemie COVID-19, ale vytáhne naši ekonomiku z bryndy

Proč je dobré být součástí EU i v době pandemie koronavirové nákazy? Co unijní instituce mohou udělat, aby pomohly zastavit šíření nemoci? A co už se zvládlo?

20.3.2020 v 20:26 | Karma: 15,79 | Přečteno: 728x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martina Dlabajová

Kreativitou proti robotům aneb jak si nenechat vzít práci

Budoucností českého průmyslu jsou roboti. S touto předpovědí se v posledních letech setkáváme stále častěji. Česká vláda odhaduje, že v roce 2029 zmizí 700 tisíc pracovních míst, které si na účet připíše právě automatizace.

16.12.2019 v 13:56 | Karma: 5,22 | Přečteno: 232x | Diskuse| Společnost

Martina Dlabajová

Brexit může zasáhnout i české studenty

Zatímco v Londýně pokračují bezvýsledně debaty o tom, jak a kdy by měla Velká Británie opustit EU, Evropská unie se musí připravit na všechny možné scénáře, včetně tzv. tvrdého brexitu bez dohody. Situace je totiž stále nejasná.

20.3.2019 v 8:17 | Karma: 6,80 | Přečteno: 161x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martina Dlabajová

Že nám vezmou nám roboti práci? Nestrašme zbytečně lidi.

Roboti, kteří pracují i myslí za lidi. Otázky zdanění a pojištění robotů, i jejich etická a právní odpovědnost. Témata, která možná stále ještě znějí jako sci-fi, přesto o nich často slýcháme a téměř denně o nich diskutujeme.

23.11.2018 v 12:20 | Karma: 8,58 | Přečteno: 304x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martina Dlabajová

Konec kutilů v Česku? EU má spadeno na flexibilní pracovní úvazky.

Výborem Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) prošla nová pravidla, která ve svém důsledku mohou vést nejen k neúměrným zásahům do pracovních trhů jednotlivých členských zemí EU včetně toho českého.

24.10.2018 v 8:59 | Karma: 28,64 | Přečteno: 1052x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Vůz technických služeb rozmetal autobusovou zastávku, řidič byl opilý

30. dubna 2024  14:14

Na okraji Mostu dnes dopoledne menší nákladní vůz zcela zdemoloval autobusovou zastávku, na které v...

V Londýně útočil muž s mečem. Zabil třináctiletého chlapce, napadl i policisty

30. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  14:09

Britská policie zadržela muže s mečem, který v severovýchodním Londýně zřejmě zaútočil na lidi a...

Novým ministrem za TOP 09 bude Tuleja. Fiala ho označil za posilu pro vládu

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  14:05

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

Budoucí ministr pro vědu za TOP 09 Tuleja vedl univerzitu, dohlíží i na OKD

30. dubna 2024  10:24,  aktualizováno  13:50

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace bude za TOP 09 Pavel Tuleja, který ve vládě nahradí...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 528x
Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu a členka Výboru průmysl, vědu a energetiku. Místopředsedkyně představenstva Evropského liberálního fóra. Patronka Českého hnutí speciálních olympiád pro mentálně postižené sportovce. Nestraník, zvolená za ANO.

Mými hlavními tématy jsou podpora podnikatelů a podniků, kreativní průmysly, věda a výzkum a profesní růst a motivace mladých lidí.

Seznam rubrik