Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Indii zatkli stoupenkyni Grety. Co to znamená?

Indická policie obvinila 22letou klimatickou aktivistku z pobuřování kvůli tomu, že šířila dokument tweetovaný Gretou Thunbergovou týkající se probíhajících protestů farmářů v Indii. Jaký vzkaz tento příběh vyslal do světa?

Nejdřív ve stručnosti, o co jde. V Indii od prosince demonstrují zemědělci proti zemědělským reformám, které podle nich poškodí jejich živobytí, ale budou z nich mít prospěch velké korporace. Greta Thunbergová je na twitteru podpořila a tweetovala „soubor nástrojů“ pro lidi, kteří by chtěli rovněž ukázat podporu zemědělcům. Dokument obsahoval tipy na kampaň, jako jsou navrhované hashtagy a rady, jak podepisovat petice. V Indii byla ale tato aktivita přijata velmi nelibě a je vnímána jako vměšování. Na začátku února také davy v Dillí spálily podobizny Thunbergové. Vedoucí představitelé vládnoucí strany Bharatiya Janata (BJP) uvedli, že soubor nástrojů je „důkazem mezinárodních plánů útoků proti Indii“. Nyní byla zatčena indická aktivistka, která tweet Grety Thunbergové šířila.

O moc víc podrobností nevím, neznám indické právo, ani podstatu zmíněných zemědělských reforem. Takže chci celý případ okomentovat spíše obecně, ale hlavně z našeho pohledu.

Je jasné, že lidé budou příběh vnímat různě, mnohdy určitě i velmi odlišně. Část lidí bude aktivistku bránit, požadovat její osvobození, poukazovat na svobodu slova apod. Jiná část si možná pomyslí něco o Gretenech, možná si dokonce řekne: dobře jí tak. Já vím o tomto konkrétním případu tak málo, že se raději nebudu pouštět do velkých soudů, i když jsem obecně přesvědčená, že za vyslovení názoru (pokud názor není současně výzvou k trestnému činu apod.) by se lidé opravdu zatýkat neměli.

Ale zároveň podle mě tenhle příběh ukazuje i jiné zajímavé věci. V první řadě jde o postupný začátek střetu klimatického hnutí, jehož velkým symbolem nepochybně Greta je, se „zbytkem světa“.  Tím zbytkem světa myslím státy, firmy, ale i tu část veřejnosti, která s klimatickým hnutím nesouzní. Střet se projevuje různě. U nás známe hlavně různé aktivistické akce od happpeningů, až po vniknutí do uhelných lomů, blokování elektráren či silnic. V poslední době se rozmohly také tzv. klimatické žaloby, které podávají aktivisté na vlády různých států.

Z toho všeho je vidět, že klimatické hnutí je mezinárodní, postupně se organizuje a stupňuje svůj tlak. Setkává se ale s různou reakcí. Například Evropská unie klimatickým aktivistům naslouchá a realizuje velmi razantní klimatickou politiku. Zdá se, že podobný vývoj může začít nyní v USA s novým prezidentem Bidenem. V jiných částech světa je ale situace hodně odlišná. Jak se ukázalo, tak například zmíněná Indie si zatím jede svoji, a velmi tvrdě se brání, aby to bylo jinak. Čína jde na situaci chytřeji, sama se přihlásila k tomu, že bude v roce 2060 klimaticky neutrální. Tím aktivisty zjevně uspokojila, takže se nijak zvlášť nečílí, že až do roku 2030 bude emise stále zvyšovat. Jestli je poté začnou opravdu snižovat, to podle mě nevědí ještě ani sami Číňani. Poté je zde Rusko, jehož hlavním zájmem je prodat do světa co nejvíc svého plynu, takže dělají vše proto, aby byl plyn považován nikoli za klimatického škůdce, ale naopak za pomocníka v boji s jeho změnou. Jak jsem už několikrát psala ve svých blozích, bohužel se to Rusům i s přispění části klimatického hnutí zatím docela daří.

Co z toho všeho vyplývá? Podle mě nejvíc to, že všichni něco tlačí, ale každý zvlášť. O nějaké dohodě na společném postupu v boji proti změnám klimatu nemůže být navzdory různým Pařížským dohodám vůbec řeč. Možná i proto klimatické hnutí stupňuje svůj tlak. Jenže výsledkem je, že se onen zmíněný „zbytek světa“ začíná naopak vehementněji bránit, o čemž svědčí i zatčení indické aktivistky. Tohle ale podle mě k ničemu nevede. Mnohem lepší by byl kompromis. Říká se, že moudřejší ustoupí. Pochybuji, že to budou více či méně autoritativní režimy různých velmocí. Ale zároveň dost pochybuju, že by to bylo klimatické hnutí. Začarovaný kruh.

 

Autor: Alexandra Dítětová | čtvrtek 1.4.2021 7:00 | karma článku: 27,12 | přečteno: 919x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

18. července 2024

V pátek brzy ráno SELČ zakončí Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

Ministr obrany chce polní nemocnici pro děti z Gazy, Netanjahu nápad zamítl

18. července 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli...

Pět let za blokování dálnice. Jste fanatici, řekl soud ekologickým aktivistům

18. července 2024  18:50

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik