Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klimatičtí aktivisté, koronavirus a my ostatní

Čeští klimatičtí aktivisté vydali brožuru s názvem „Klimatická spravedlnost bude, jenom se to musí dobře zorganizovat“. Zapomněli dopsat, co si říkají zatím jen potichu mezi sebou – my už vás k ní donutíme, ať chcete nebo ne.

V brožuře aktivisté potenciálním zájemcům o to stát se taky ekologickými aktivisty radí, jak se mají organizovat a „držet partu“, ale třeba taky jak porušovat zákony pod pláštíkem tzv. občanské neposlušnosti. Nechci být malicherná, takže se nebudu pídit, jestli náhodou nejde o podněcování k trestnému činu nebo něco podobného. Koneckonců, každý má svou hlavu. A kdo v ní má i mozek, ten se téhle brožurce nejspíš jen zasměje a vyhodí ji do koše.

Naprosto to chápu, ale přesto bych si dovolila požádat, abyste se alespoň vy, kteří čtete tento text, malinko zamysleli. Ona už totiž pomalu končí legrace. Klimatické šílenství se totiž šíří podobně jako koronavirus. Akorát teda rozhodně ne v Číně, kde stejně jako třeba v Japonsku vesele stavějí spousty nových uhelných elektráren. Ale v Evropě, zejména té západní, už to začíná být slušná epidemie. Projevuje se zejména tím, že se stále více politiků přestává řídit starým dobrý příslovím – Dvakrát měř, jednou řež. Místo toho řežou hlava nehlava a potom si drbou hlavu, že to nějak nevychází.

Třeba Němci, kteří si schválili, že zavřou jaderné i uhelné elektrárny. Zatím je to stálo spoooousty peněz ze státního rozpočtu, navíc už dnes mají nejdražší elektřinu v Evropě, ale výsledek v podobě razantního snížení emisí se zatím nedostavuje. A celosvětově už vůbec ne. Normální by mi přišlo se v takové situaci zamyslet, co dál. Ale virus klimatického šílenství se zřejmě projevuje tím, že místo toho přidáte plyn. Takže Němka Von der Leyenová, která je novou předsedkyní Evropské komise, přišla s tím, že je třeba dávat na boj s klimatem čtvrtinu rozpočtu. A prý to bude prosazovat klidně i silou. Hmmmmm…

A propo, když jsem napsala o přidání plynu, tak to vlastně byl hezký dvojsmysl. On je totiž možná plyn jedním z klíčů, kde hledat příčiny epidemie klimatického šílenství. Tím druhým jsou samozřejmě obnovitelné zdroje, tedy lépe řečeno lidé, kteří se těší, jak na jejich masivním instalování vydělají nepředstavitelné peníze. A to stejné chtějí i země disponující plynem a firmy na ně navázané. Abyste tomu rozuměli, obnovitelné zdroje jsou nestabilní, a zatím stále nemáme dostatečně velké baterky, takže potřebují zálohu. A za tu se tak nějak mimoděk pasoval plyn. Asi proto nepřekvapí, že obří plynařské firmy platí kampaně za boj s klimatem a rozvoj obnovitelných zdrojů. A stejně tak nepřekvapí, že Němci tam vehementně prosazují dobudování nového plynovodu z Ruska.

Pokud si teď říkáte, že přeháním, nebo že šířím konspirační teorie, tak jen připomenu, že jen dosažení průběžného cíle snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030 si podle odhadů Evropské komise vyžádá dodatečné roční investice ve výši 260 miliard eur. To je 6,5 bilionu korun, nebo 6,5 tisíce miliard. Kvůli tomu už stojí za to trochu vrtěti psem ne?

Ale zpátky domů k našim klimatickým aktivistům a jejich brožurce. Doporučila bych jim, že by tam mohli coby vysoce efektivní nástroj klimatického boje připsat šíření koronaviru. V Číně, kde se kvůli němu do značné míře zastavil život, doprava, průmyslový výroba atd., totiž prý klesly emise CO2 o čtvrtinu. No tak hurá přece. Možná to globální oteplení díky kámoši koronáčovi přece jen zastavíme.

Ale teď už vážně bez legrace. Všichni normální lidé by měli opravdu zpozornět. Protože zatímco omezující opatření, která se ve světě zavádějí kvůli riziku šíření koronaviru, asi všichni chápeme a nejspíš i podporujeme, velmi rychle na nás můžou dopadnout i omezení kvůli klimatickému šílenství. Bez ohledu na to, jestli je lidé chtějí, nebo ne. Proto bychom se možná i my mohli začít organizovat proti této nové klimatické totalitě. Přemýšlím, že napíšu brožurku.

Autor: Alexandra Dítětová | středa 26.2.2020 16:20 | karma článku: 39,55 | přečteno: 1605x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4926x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Pražské letiště po výpadku systémů funguje naplno, vůbec neodletělo 25 letadel

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  8:24

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik