Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vidí energetiku velcí hráči?

Politici se stále nechtějí, nebo neumějí rozhodnout, jak to tedy u nás bude v budoucnu s výrobou elektřiny a tepla. Přitom je to v mnoha ohledech mimořádně důležité téma. Své názory a záměry tak začali říkat sami výrobci.

Drtivou většinu elektřiny u nás vyrábějí tři firmy, polostátní ČEZ, Tykačova Sev.en Energy a Křetínského EPH. Většina výrobců tepla je pak sdružena v Teplárenském sdružení. Všechny zmíněné organizace shodou okolností (nebo spíš to nebude shodou okolností) v posledních týdnech zveřejnily poměrně zásadní informace.

Začít musím největší firmou, kterou je ČEZ. Většinu v ní vlastní stát, takže právě záměry ČEZ by měly logicky nejvíce odrážet záměry politiků. ČEZ nedávno oznámil, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW), převážně fotovoltaických elektráren. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ chce také pokračovat v útlumu využívání uhlí. Skupina ČEZ do roku 2030 sníží emise o 55 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2025 plánuje ČEZ vyrábět z uhlí pouze 25 % veškeré své produkce elektřiny, v roce 2030 už jen 12,5 %. Součástí plánu je i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. V podstatě tak lze říci, že postup ČEZ dodržuje státní energetickou koncepci, která uvádí, že uhlí bude postupně nahrazeno jádrem a obnovitelnými zdroji.

Holding EPH Daniela Křetínského oznámil, že plánuje do roku 2030 ústup od uhlí a do roku 2040 uhlíkovou neutralitu. Své uhelné elektrárny, které má v několika zemích chce předělávat na plyn či biomasu a také stavět nové plynové elektrárny. Právě v tom ale vidím docela velký problém, protože plyn ani biomasa rozhodně nejsou bezemisní zdroje. Už jsem o tom několikrát psala. A tvrdí to i odborníci, že plyn a biomasa rozhodně nejsou cestou k uhlíkové neutralitě.

K energetice se v poslední době začal vyjadřovat i dříve mlčící Pavel Tykač. Jeho firma, která vlastní několik uhelných elektráren, ale už také oznámila, že chystá solární projekty a podílí se rovněž na výstavbě obřího bateriového úložiště. Miliardář Tykač ale před rychlou transformací energetiky poměrně silně varuje. Upozorňuje, že stále neexistují technologie na dlouhodobé skladování elektřiny, takže i když je Česko v celkové roční bilanci velkým vývozcem, nijak to neřeší zimní měsíce, kdy je poptávka po elektřině kvůli mrazivému počasí vysoká a fotovoltaika a větrníky nevyrábějí. A nelze se spolehnout ani na dovoz, protože podobné počasí panuje i v okolních státech. Podle Tykače je klíčovým úkolem vyřešit dodávky elektřiny po dobu zhruba 1800 hodin, kdy musíme mít dostatek zdrojů, které nezávisí na počasí. A kromě zajištění výroby je podle Tykače nutné dokázat přenosovou soustavu regulovat v případě nejrůznějších výkyvů.

Nakonec je zde Teplárenské sdružení, jeho rétorika je nejvíce dramatická. Žádají podporu pro teplárny, jinak hrozí tím, že budou končit. V tuto chvíli to vypadá, že ji dostanou výměnou za to, že budou přecházet z uhlí na plyn.

Když se to pokusím shrnout, tak právě plyn je cesta, kterou se chce vydat Daniel Křetínský a teplárny. Otázka je, zda to má smysl a za jakých podmínek to bude fungovat. Vzhledem k únikům metanu při těžbě plynu je totiž jeho klimatická zátěž podobná jako u uhlí. Evropská unie tak nejspíš odmítne plyn podporovat. Například zmíněný Pavel Tykač ale nedávno veřejně prohlásil, že bez veřejné podpory nikdo plynové elektrárny stavět ani provozovat nebude. To by tedy znamenalo, že by přechod na plyn podporovala Česká republika, neboli my všichni. Už dnes přispíváme každý rok přes 40 miliard hlavně na solární elektrárny, teď by to měl být i plyn.

Potom je zde ČEZ, který se chce nejspíš vydat cestou jádra a obnovitelných zdrojů. Právě o financování nového bloku v Dukovanech i případné veřejné podpoře vyrobené elektřiny se politici už několik měsíců hádají.

A potom je zde Tykač, který chce nejspíš držet uhlí, dokud to bude možné, a souběžně investovat hlavně do solárů.

Netroufám si odhadnout, která cesta může být úspěšnější. Ve finále nejspíš rozhodnou ti, kteří zatím rozhodnout nechtějí, nebo neumějí. Tedy politici, a to naši i evropští. Lze předpokládat, že své si dokáže vyjednat ČEZ. Navíc, když se porovnají různá kritéria, kombinace jádra a obnovitelných zdrojů navíc asi dává největší smysl. Složitější to budou mít Křetínský s Tykačem a také teplárny. Pokud EU zařízne podporu plynu, bude to pro Křetínského i teplárny těžká rána. Moc si neumím představit, která česká vláda by prosadila nějaké mnohamiliardové dotace na plynové elektrárny, pokud by měly jít z českého rozpočtu či přímo od zákazníků. Když by to navíc byly nepřímé dotace na nákup hlavně ruského plynu, který poškozuje klima podobně jako uhlí. Tykačovy uhelné elektrárny jsou zase v kleštích neustále se zpřísňujících emisních norem a rostoucí ceny povolenek.

Jsem opravdu zvědavá, jak to dopadne. Nakonec budou muset nejspíš politici přece jen sebrat odvahu a udělat rozhodnutí, které nejspíš nebude jednoduché. Bude stát určitě hodně peněz a ať už bude jakékoli, tak se určitě vždy někom nebude líbit. Jenže půjde evidentně o menší zlo. Pokud bychom se totiž ocitli v situaci, kdy bude muset nastat nějaké omezování dodávek, dramaticky porostou ceny, nebo bude dokonce hrozit blackout, tak by to byl mnohem větší průšvih, než si teď vůbec dokážeme představit.

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 22.6.2021 7:15 | karma článku: 26,52 | přečteno: 690x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4926x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Izrael v odvetě za útoky Húsíů zaútočil na jemenský přístav Hudajdá

20. července 2024  18:29,  aktualizováno  21:37

Izrael uvedl, že v sobotu zaútočil na jemenský přístav Hudajdá spojený s povstaleckými Húsíi. Šlo o...

Fico volal s ukrajinským premiérem. Kritizoval sankce na ruskou ropnou společnost

20. července 2024  21:19

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu telefonoval kvůli problémům s dodávkami ruské ropy svému...

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik