Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Interaktivní, distanční, rotační výuka? Univerzální učitel

Děti se vrací do škol a rodiče se radují, neboť žáci již nebudou vydáni napospas plochým obrazovkám. Nebýt té radosti, jeden by myslel, že se jedná o pouhý mýtus. Děti budou i tak konfrontovány ve značné míře plochými obrazovkami.

Nevěříte? Až sedmdesát procent se mnohde ve školském institutu učí před interaktivní tabulí. Výjimkou jsou snad pouze předměty jako tělocvik a výtvarná výchova. 

Studenti stejně tak využívají ve škole při výuce v mnoha hodinách počítač, interaktivní tabuli či video. Vrcholu své krize školství totiž již dávno dostoupilo ještě dlouho před pandemií SARS2, a to nadměrným využitím těchto  interaktivních nástrojů. Na vině je navíc mnohde takzvaný "univerzální učitel", učitel, který jak sám věří, je díky obzorům jež skýtá síť schopen učit jakýkoliv předmět, který si jeho ředitel zamane. V překladu- všichni učí všechno, zaniká individuální specializace vyučujícího.

Hlavně, když jsou takzvaně vcajku rozvrhy. Také vyzdvihované šablony nerozvíjejí, ale spíše omezují prostor vyučujícího. V tomto bodě však předaná zkušenost učitele jako někoho, kdo má probudit zájem o obor, o předmět silně pokulhává či již dávno vymizela. Bohužel této nekritičnosti a kompetence učit vše jsou schopni i učitelé přesluhující, tedy i v důchodovém věku. 

Položme si otázku: "Chceme získat u dítěte u předmětu hluboký zájem anebo mu do hlavinky natlouci co největší počet požadovaných informací bez ohledu zda nějaké v mozkovně ulpí či neulpí?

 Dítě se učí nápodobou, takže plochou obrazovku napodobí jen stěží, dochází k obrovské pasivitě žáků a dítě postrádá hluboký zážitek z procesu poznávání. Školství interaktivnost v mnohém ochuzuje.

Interaktivnost rovná se plošnost. Odcizení vztahu učitel žák začíná především jakoukoliv povrchností či plošností. Pakliže jsou nadužívány interaktivní prostředky, nevidím mnoha rozdílů mezi odsuzovanou distanční a vyzdvihovanou prezenční výukou. Neděje se tak pouze ve velkých městech, ale hlavně i na malotřídkách, kde vděčný ředitel v rámci poděkování se sponzorům nadužívá interaktivních nástrojů výuky. Aby totiž malá škola přežila, musí se adaptovat a rodičům na vesnici ukázat jakoukoliv pokrokovost. Aby své děti neposílali do městských školských ústavů.

Žáci ráno usednou ve ztemnělé třídě před interaktivní tabuli velkých rozměrů, aby formou televizní hry podobné bludišťákovi či milionáři nabyli jazykové dovednosti, poté jsou konfrontovány dějepisem, který se jim prezentuje jako hlučná filmová bitva rovněž na intersuper tabuli, aby potom byla vystřídána hudební výukou youtube videí, protože univerzální učitel neumí zahrát ani na zobcovou flétnu. Žáci jsou vpravdě ohromeni a mají také oči navrch hlavy...  

 Dítě odchází na oběd kolikrát jako zmlácené a občas mívá bolení hlavy či světloplachost při východu z budovy. Někteří žáci tuto situaci řeší nošením slunečních brýlí v budově školy. 

Je nutné míti ve školství "univerzální" učitele? Měla by se interaktivní tabule stát jakýmsi totemem školství? Jsou šablony svazující anebo poskytují prostor pro přirozenou invenci vyučujícího?   

 

Autor: Dita Jarošová | pondělí 17.5.2021 13:09 | karma článku: 9,19 | přečteno: 198x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Hra o jídlo /povídka/

Máme to. Lepší je šatit nežli živit. Neustálý hlad nutí tyto jedince okupoval lednici, spíž a nákupní tašky, vede rovněž k ojedinělým sprostým výpadům...Pokud jsou bez dozoru, obsah jejich slov se dá označit jako opravdu „dirty.“

16.5.2024 v 14:40 | Karma: 6,57 | Přečteno: 186x | Diskuse | Kultura

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

Takže jsem překročila určitou věkovou lajnu abych se poprvé vydala na preventivní prohlídku prsou. První potíž byla najít parkovací místo, nakonec jsme zaparkovaly na dvoře střední školy, kde studuje můj syn. Vzala jsem sebou mámu

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25 | Přečteno: 451x | Diskuse | Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma: 9,71 | Přečteno: 341x | Diskuse | Kultura

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72 | Přečteno: 365x | Diskuse | Kultura

Dita Jarošová

Archa panenek...

Při rutinní selekci odpadků u kontajnerů mne jasksepatří zasáhly drsné záběry: vzhledem k povinnému sledování dětského pořadu Operace Jau mne šokoval pohled na otevřený kufr plný nahých tělíček panenek útlých těl, tak tenkých

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12 | Přečteno: 315x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Je třeba systém nastavit motivačně, hájil Jurečka u Pavla revizi dávek

18. července 2024  13:47,  aktualizováno  15:47

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

18. července 2024  15:34

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  15:31

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Všichni jsou tak laskaví. Čína napravuje svou reputaci, vábí na bezvízový styk

18. července 2024  15:31

Čínské úřady se zaměřily na podporu cestovního ruchu a občanům některých zemí aktuálně umožňují...

  • Počet článků 562
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 386x
Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019, eseje: Jsem jedním z tónů všech písní Tvých. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Seznam rubrik

Oblíbené články