Jak si ohřát vodu na knihách
Hned po svém nástupu a s příchodem prvních chladných dní roku 1989 jsem měla možnost poznat, co tamní ženy, mnohé již téměř stařenky a další zase úplně mladinké, dělají, aby se mohly vykoupat. Ze začátku jsem odmítala používat jako palivo na ohřev vody knihy, jak to dělaly ony, a párkrát jsem se s drkotáním zubů vykoupala v ledové vodě.
Později, v lednu a únoru, když se ještě více ochladilo, jsem proti svému přesvědčení přistoupila na tento styl koupání, kterému jsem začala říkat „barbarský“, a naučila jsem se, jak se takový oheň rozdělává. Stránky knih jsem musela pořádně zmačkat, aby byly pěkně kompaktní, a narovnala jsem je pod plechovku od oleje plnou vody podepřenou dvěma cihlami.
„Právě jsem se vykoupala díky Josému Martí“, řekla mi jednou s úsměvem dívka, které nebylo více než 18 let, odsouzená k roku vězení za to, že přijala boty od cizince.
Před nedávnem jsem se s jednou z těch žen potkala na ulici a zastavila jsem se s ní na kus řeči. Ptala jsem se jí, jestli stále ještě pálí knihy, aby si ohřála vodu, a řekla mi, že ano. Fidel Castro totiž nikdy neposlal vězeňkyním ponorné vařiče na ohřívání vody v kbelíku a tím spíše nenařídil, aby se pro ně nainstalovaly elektrické ohřívače.
V knihovně věznice, kam jsem si často chodila pro kvalitní četbu, se regály v zimních měsících vyprazdňovaly a pro dozorkyně nebylo tajemstvím, kam se knihy ztrácí a že se v ohníčcích v celách proměňují v popel.
Musím přiznat, že mi to zpočátku rvalo srdce, když jsem se musela dívat na to, jak se vytrhávají stránky z knih jako Anna Karenina od Lva Nikolajeviče Tolstého, kterou jsem četla v mládí, Božská komedie, oblíbená kniha mého otce, Červený a černý od Stendhala nebo poezie od José Martího.
Nicméně si s uspokojením vzpomínám, že na oddělení 1, kde jsem si pobyla rok za to, že jsem veřejně požadovala na Kubě referendum, jsem prosadila, aby se místo pálení hodnotných děl světové literatury používaly časopisy a staré noviny se sáhodlouhými projevy Fidela Castra, na které už se dnes nikdo ani nepamatuje.
Tania Diaz Castro
Svoboda vyjadřování na Kubě
Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.
Tania Diaz Castro
Krutý osud Svazu kubánských spisovatelů a umělců
V mládí jsem se podílela na založení Svazu kubánských spisovatelů a umělců (UNEAC). Nutno poznamenat, že se tato instituce vždy a navzdory všemu snažila podporovat kulturní rozvoj Kubánců.
Tania Diaz Castro
Generál v pyžamu
Zesnulý kolega Luis Báez, autor několika knih o politice na Kubě, se ani trochu nemýlil, když řekl, že příběhy, které se vypráví, se nezapomínají. V tomto případě odkazoval na život brigádního generála Juana Escalonu Regueru
Tania Diaz Castro
Smutný úkol majora Valdése
O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.
Tania Diaz Castro
Pokoutní prodavačka Evarista
Už několik měsíců se chystám napsat článek o staré Evaristě, která se v kubánské televizi proslavila v roli pokoutní prodavačky.
| Další články autora |
Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví
Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...
Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?
Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...
Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku
Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...
Největší české úspěchy na zimních olympijských hrách. Znáte je všechny?
Jsou tu XXV. zimní olympijské hry! Hostí je italská města Milán a Cortina d’Ampezzo. Pro...
Program ZOH 2026: Kdy fandit Čechům na olympiádě
Zimní olympijské hry 2026 jsou tu. Největší sportovní svátek roku potrvá až do 22. února. Přinášíme...
Metoděj Jílek po zlaté jízdě: Bez haly doma trénujeme s hendikepem
Olympijský vítěz Metoděj Jílek znovu otevřel otázku výstavby rychlobruslařské haly v Česku. Po...
Víkendové výluky v Praze: Nejede metro mezi Florencí a Vysočanskou, omezení čeká i Žižkov
Cestující v Praha by měli o víkendu zpozornět. V sobotu a neděli 14. a 15. února dojde hned k...
8. den ZOH 2026: Sobota láká k televizi. Češi v akci, biatlon i skoky na lyžích
Sobota, volno a podle předpovědí nic moc počasí. Ideální kombinace, jak si den zpříjemnit...
Hokej na ZOH 2026 v Miláně: Kompletní program, skupiny a tabulky
Na zimních olympijský hrách v Miláně hrají v hokejovém turnaji v českých barvách muži i ženy....

Stavební pozemky (1 458 m2 v obci Nový Knín – Sudovice, 42 Km od Prahy, Exit 18 dálnice D4 (Mníšek p
Nový Knín - Sudovice, okres Příbram
3 990 000 Kč
- Počet článků 98
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2054x



















