Události v ekonomice v 17. týdnu

Další banka v USA skončila. Po dvou měsících boje o přežití skončila banka First Republic, kterou v sobotu v aukci převzal její konkurent, banka JP Morgan Chase, jedna ze zakládajících bank americké centrální banky (FED)

Za mne nejdůležitější událostí minulého týdne byly vesměs horší hodnoty HDP než trh očekával, a minimálně v USA silnější proinflační data.

Údaje o hrubém domácím produktu za Q1 2023 zveřejnilo již například Německo. Zde mezikvartální růst HDP uvízl na 0% (ekonomika ani nerostla, ani neklesala). HDP celé eurozóny v Q1 rostlo pouhých o 0,1% (q/q). Ve Spojených státech HDP meziročně (na rozdíl od Evropy, Amerika neudává růst mezi jednotlivými kvartály, ale meziročně) rostlo v Q1 o 1,1%, zatímco v Q4 loňského roku rostlo o 2,6%. 

Roční růst cen v dubnu klesl v Německu v na 7,2% z březnových 7,4%. Tempo poklesu inflace značně zpomalilo (připomínám, že inflace v únoru dosahovala 8,6%, tedy březnová hodnota 7,4% indikovala slušné zbrždění cenového růstu). Naopak ve Francii (druhé největší ekonomice eurozóny inflace v dubnu vzrostla z březnových 6,7% na 6,9%. 

Údaje o dubnové inflaci z USA ještě nejsou k dispozici, ale určité náznaky o dalším jejím vývoji se již objevily. Meziročně vzrostla spotřeba domácností o 3,7%. Výrobní předstihový  ukazatel PMI v USA v dubnu vzrostl z březnových 46,2 na 47,1. Index vzrostl i díky růstu cen a zaměstnanosti. Koneckonců celková nezaměstnanost v USA  neroste, a pracovní trh zůstává stále silný. V minulém týdnu klesl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 230 tisíc (z 246 tisíc v minulém týdnu). Počet pokračujících žádostí pak klesl na 1,858 milionu z 1,861 milionu. 

Ratingová společnost Fitch snížila Francii rating z AA na AA-, čím se svým ratingem dostala Francie na úroveň České republiky. V rámci eurozóny zbývá již jen 5 zemí, které mají vyšší rating, než Česká republika. Je tedy otázkou, zda je pro nás skutečně výhodné směrovat do této “elitní” společnosti, jejíž dluhová zátěž je několikanásobně vyšší než naše. 

Americký regulátor bankovního trhu - americká centrální banka FED v pátek připustila pochybení v dohledu nad finančním sektorem v souvislosti s nedávným kolapsem společnosti Silicon Valley Bank (SVB). Uvedla totiž, že SVB se zhroutila v důsledku mimořádně špatného řízení, slabé regulace a nedostatečného dohledu. Neměli bychom příliš věřit tomu, že dozor bankovního sektoru se po roce 2008 zdokonalil. 

A v důsledku pádu SVB skončila svoji činnost další americká banka - First Republic Bank. V sobotní aukci ji převzala americká banka JP Morgan - jedna z největších bank světa. 

Kvůli nižšímu zájmu o vlastní byt v loňském roce klesají ceny nemovitostí natolik, že zhruba 38 % developerů muselo přehodnotit některé své projekty a místo bytů na prodej nabízet nájemní bydlení. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky na tiskové konferenci představil provozní ředitel společnosti CEEC Research Petr Ondrášek.

Investice do komerčních nemovitostí v Evropě klesly v prvním čtvrtletí na minimum za 11 let. Investoři kvůli vyšším úrokovým sazbám a horšímu výhledu ekonomiky odkládali akvizice, uvedla společnost MSCI Real Assets. Kanceláří, které v Evropě tvoří největší část realitního sektoru, se prodalo nejméně za dobu záznamů. Objem transakcí se pak snížil na 10,8 miliardy eur, což je nejméně za 13 let.

 

Autor: David Kunc | pondělí 1.5.2023 22:42 | karma článku: 7,47 | přečteno: 166x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71