Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomické události v 18. týdnu

Zvyšování sazeb v USA i v eurozóně, u nás zůstávají sazby stejné. Co vše může růst sazeb způsobnit? 

Předchozí týden byl nabitý událostmi. Všechny námi sledované centrální banky (americký FED, evropská centrální banka i ČNB) řešily zvyšování sazeb v rámci boje s inflací. 

Tentokrát začnu u České národní banky. I když byly před jejím květnovým zasedáním signály, že by mohlo dojít ke zvýšení sazeb, nakonec úrokové sazby zůstaly na 7%. Hlasování o úrokových sazbách bylo ale těšné (4:3). Ve svém prohlášení označil guvernér ČNB Aleš Michl jako hlavního viníka současné vysoké inflace vládu a její liknavý přístup ke konsolidaci rozpočtu. Na prohlášení reagoval bezprostředně předeseda vlády Petr Fiala výrokem, že za potlačení inflace zodpovídá ČNB, Jsem zvědav, zda rozmíška mezi guvernérem a premiérem bude mít dopad na kurz koruny. 

O zvyšování úrokových sazeb jednala i americká centrální banka FED (přesněji řečeno její výbor FOMC), a to s výsledkem zvýšení sazeb o 0,25% na 5% - 5,25%. Sazby americké centrální banky jsou tak nejvyšší od roku 2007. Stejně jako u nás, i americký trh práce je napjatý, a možná dokonce více, než ten náš. V dubnu vytvořil soukromý sektor v USA 253.000 nových pracovních míst, přičemž analytici počítali pouze se 180.000. Míra nezaměstnanosti v dubnu dosáhla pouhých 3,4%, a je tak nejnižší od roku 1969 (na konci šedesátých let se v USA rodila největší inflace 20 století, která Spojené státy sužovala dalších 10 let).  Proč je trh práce z pohledu inflace tak důležitý? Nedostatek volných pracovníků zvyšuje tlak na růst mezd, a snižuje produktivitu práce.

Zvyšování úrokových sazeb zvyšuje stress regionálních amerických bank. Zejména u nich si totiž střadatelé vybírají své úspory, aby je investovali do lépe úročených aktiv (typicky státní dluhopisy). Dále pak rok zvyšování úrokových sazeb znamenal pro banky nerealizované ztráty v objemu odhadovaných 1,84 bilionu dolarů (díky poklesu cen státních dluhopisů), přičemž potíže s komerčními nemovitostmi tento dopad ještě zhoršily. Není tedy divu, že se do potíží dostala další regionální americká banka PacWest, jejíž akcie se během jednoho dne obchodování propadly o 50%. 

Sazby zvedala i evropská centrální banka - rovněž o 0,25% na 3,75%. V eurozóně se inflace vrátila k růstu a v dubnu dosáhla 7% (v březnu 6,9%).  

Podle statistiky Eurostatu poprvé od roku 2015 poklesly v Evropě ceny nemovitostí. Ve čtvrtém kvartále poklesly ceny napříč EU o 1,5 %. To je zásadní změna v ekonomice založené na úvěrech a zejména hypotékách. Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu varoval, že by korekce cen nemovitostí mohla pokračovat a dokonce nabrat na obrátkách. MMF varuje, že pokud centrální banky dále zvýší své úrokové sazby, budou ceny klesat rychleji. MMF také varuje i před možností problémů se splácením hypoték. To by přineslo problémy nejen domácnostem, ale i bankám. To je mix, který se v mnohém podobá bankovní krizi z roku 2008. Evropská centrální banka musí tedy balancovat mezi potlačováním inflace a udržením stability hypotečního trhu, jehož otřes by mohl mít dopad i na stabilitu bank. To si pravděpodobně již před časem uvědomily řecké banky, které minimálně letos nebudou promítat růst úrokových sazeb ECB do úročení stávajících hypoték (většina hypoték v Řecku) nemá fixované úrokové sazby).

Centrální banky začínají řešit dilema jak vybalancovat boj s inflací a přitom neohrozit stabilitu bankovního sektoru. Pokud to bude zapotřebí, určitě upřednostní udržení bankovního systému, a tedy delší období vyšší inflace (a tedy potrestání střadatelů). 

Pozitivní zpráva je, že zvyšování úrokových sazeb snižuje spotřebu domácností (maloobchodní tržby) jak u nás (meziroční pokles o 8,1%), tak v eurozóně (meziroční pokles o 3,8%). To by mohlo v důsledku vést ke krachům některých méně efektivních firem a snížení napětí na trhu práce.  Snížení inflace by se obešlo bez otřesů v bankovním sektoru.

 

Autor: David Kunc | úterý 9.5.2023 0:41 | karma článku: 6,43 | přečteno: 88x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13 | Přečteno: 86x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48 | Přečteno: 110x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26 | Přečteno: 95x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71 | Přečteno: 102x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %

12.2.2024 v 7:35 | Karma: 6,58 | Přečteno: 99x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 8,03
  • Průměrná čtenost 116x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik