ekonomické události 43. týdne

Končící týden přinesl rozporuplné výsledky amerických firem, předstihové ukazatele, které nevěstí nic dobrého, a růst úrokových sazeb na euru  

Končící týden přinesl rozporuplné výsledky amerických firem, předstihové ukazatele, které nevěstí nic dobrého, a růst úrokových sazeb na euru

 

Americká čtvrtletní výsledková sezóna je v plném proudu, a přináší pozitivní výsledky. Při ohlášení výsledků významných společností jich zhruba 50% překonalo očekávání trhu jak co se týče obratu tak i ziskovosti. Zarážející může být, že dalších 30% firem sice nesplnilo očekávání obratu, ale překonalo očekávání týkající se zisku. Pokud se analytici nemýlí, tak třetina reportujících firem zvýšila neočekávaně svoji ziskovost. Při stále rostoucích cenách energií (minimálně ropy), napjatém americkém trhu práce a průběžně rostoucích mzdách (meziměsíční růst mezd o 0,4%) je velmi nereálné, že by ziskovost byla dosažena interními úsporami (například snížením mezd zaměstnancům). Například společnosti Coca-Cola tržby vzrostly za třetí kvartál o 10%, ale zisk o 14%. To vše mohou být signály toho, že se inflace začíná v ekonomice zabydlovat. To určitě povzbudí americkou centrální banku k dalšímu zvyšování  sazeb. 

Ve třetím čtvrtletí se americká ekonomka vrátila k růstu, a mezikvartálně vzrostla o 2,6%     Růst byl tažen zejména exportem (zejména ropy a zemního plynu). Výhled do budoucna už tak optimistický není. V americké ekonomice klesá podnikatelská aktivita, což dokumentují. předstihové ukazatele PMI (index nákupních manažerů), jejichž hodnota spadla pod 50 bodů (= smršťování ekonomiky) na 46,6 bodů ve službách a 49,9 bodů ve výrobě. 

Podobný je průběh i v Německu. HDP se vrátilo k růstu a to mezikvartálně o 0,3%, a tím německá ekonomika za prvních 10 měsíců meziročně vzrostla o 1,1%. Kompozitní index PMI (sloučení PMI pro služby a výrobu) ale klesl na hodnotu 44,9, což indikuje výrazný pokles aktivity v německé ekonomice. Německo je i nadále sužováno vysokou inflací, které podle předběžných odhadů dosáhla v říjnu hodnoty 10,4% (10ˇ%  v září). 

Pokles indexu PMI se týká celé eurozóny, zde index v průmyslu klesl na 46,6 bodů, a je tak na nejnižší hodnotě za posledních 29 měsíců. I ve službách se index pohybuje pod hranicí 50 bodů (48,2), což ukazuje narůstající pravděpodobnost recese v eurozóně (a pravděpodobně i v Evropské unii). 

Navzdory klesající ekonomické aktivitě zvýšila v souladu s očekáváním Evropská centrální banka (ECB) sazby o dalších 0,75% s cílem tlumilt nejvyšší inflaci v historii eurozóny. Toto zvýšení sazeb sníží rozdíl v úrocích eura a koruny, která tím postupně ztrácí atraktivitu pro investory, a může začít vůči euru klesat. To by znamenalo zvýšení cen dováženého zboží, a další posílení inflace. Podle všeho ČNB sazby v listopadu zvedat nebude (zatím jsou pro zvednutí sazeb dva z pěti členů bankovní rady). 

V pondělním vystoupení na výročním zasedání Asociace průmyslu cenných papírů a finančních trhů označila americká ministryně financí Janet Yellenová vyjádřila současnou ekonomickou situaci jako nebezpečnou a nestabilní. Prudký nárůst cen energií a vysoká volatilita na finančních trzích by mohla “zhmotnit” rizika finanční stability. 

Věřme, že se tak nestane.

 

Autor: David Kunc | neděle 30.10.2022 23:34 | karma článku: 6,90 | přečteno: 96x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71