Ekonomické události 34. týdne

Nové rekordy cen elektrické energie a jejich možný dopad, projev Jerome Powella na sympóziu v Jakson Hole a reakce akciových trhů jsou asi dvě nejdůležitější události končícího týdne, na které se podívám blíže.

Mezi investory bylo nejsledovanější událostí končícího týdne ekonomické sympózium ve městě Jackson Hole ve státě Wyoming, které probíhalo od 24. do 27. srpna. Jde o pravidelné setkání guvernérů významných centrálních bank, předních ekonomických expertů i akademiků. Poprvé od roku 2019 se 120 účastníků sympózia setkalo osobně. (Patrně nejen) celá investorská obec s napětím očekávala páteční projev guvernéra americké centrální banky FED - Jerome Powella. Pokud optimisté čekali příslib zpomalení růstu úrokových sazeb, byli zklamáni (a jejich zklamání se projevilo v rychlém pátečním poklesu všech amerických akciových indexů). Hlavním poselstvím projevu bylo přihlášení se k boji proti inflaci, který bude trvat a vyžádá si zpomalení růstu ekonomiky a bude bolet firmy i domácnosti. Cílem FEDu je dostat americkou inflaci na 2%. Jen pro úplnost dodávám, že konference v Jackson Hole se nezúčastnila guvernérka ECB paní Lagardová. 

 

Známý ekonom John Taylor odhaduje, že se sazby FEDu při boji s inflací mohou dostat až na 5%, a pokud by ani tato úroveň nepomohla, porostou sazby ještě výš. Nicméně ekonom věří, že inflace při těchto sazbách odezní.  

 

Index nákupních manažerů PMI, který je směsí pěti indikátorů, a který je “lakmusovým papírkem” dalšího ekonomického vývoje,  pro americký průmysl klesl v srpnu na hodnotu 51,3 bodu (z červencových 52,2 b.). Celkový index PMI pro americkou ekonomiku (zahrnující i služby) klesl v srpnu na hodnotu 45 (z červencových 47,7). Jen pro úplnost uvádím, že hodnota indexu nižší než 50 představuje “smršťování” ekonomiky. V evropské unii klesl průmyslový PMI index na 49,7 bodů, což představuje (stejně jako v USA) nejhorší údaj od roku 2020. 

Evropa čelí razantnímu nárůstu cen elektrické energie (je strašné, že tuto větu opakuji již několikátý týden po sobě). V pondělí se na energetické burze v Lipsku obchodoval termínovaný kontrak na 1MWh za 700 Euro. Znamená to, že cena elektřiny se jen za den vyšplhala vzhůru o 25%. Nárůst byl způsoben oznámením Gaspromu, že na konci srpna přeruší na 3 dny dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1, a to z důvodu údržby. Evropa má rozvinutý průmysl, který je silně závislý na elektrické energii. Dlouhodobě je situace s cenami elektrické energie neudržitelná. Buď udělají politici kompromis (přestanou dočasně penalizovat tepelné elektrárny, upraví trh s elektrickou energií,...), a nebo padne část průmyslových závodů, a poklesne spotřeba elektrické energie (a tím i její cena). Druhá zmíněná možnost ale znamená patrně významný pokles životní úrovně v Evropě. A že již první firmy zavírají své provozy, dokumentuje uzavření významné evropské hliníkárny na Slovensku, či jedné z největších evropských zinkoven v holandském Budelu. Pomohlo toto snížení výroby ekologii? Patrně ne, neboť produkce těchto továren bude jistě nahrazena zvýšenou produkcí konkurenčních podniků v Číně.

Patrně na základě výše uvedených dat se Euro téměř již “zabydlelo” pod paritou vůči americkému dolaru (Euro je nyní levnější než dolar, který těží mimo jiné i ze svého postavení rezervní světové měny). 

 

Autor: David Kunc | neděle 28.8.2022 23:37 | karma článku: 7,57 | přečteno: 122x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71