Ekonomické události 23. týdne

Pokles ekonomické aktivity u nás, v rerozóně i v USA. Bude FED a ECB v příštím týdnu zvedat sazby? Vrátíme se někdy k hypotékám za 2%? 

Končící týden mnoho údajů nepřinesl, trhy očekávají zasedání centrálních bank (FED i ECB) v příštím týdnu.    

Zejména v případě americké centrální banky jsou investoři “zvědaví”, zda půjdou sazby i v červnu ještě výš, či zda si centrální banka vezme oddychový čas. Názory expertů se různí. Pro zvyšování sazeb se vyjádřil například  John Taylor ze Stanford University (autor Taylorova pravidla, které slouží jako vodítko pro nastavení sazeb centrální banky). Pan Taylor uvedl, že podle něj by sazby „měly ještě trochu vzrůst“. K tomu dodal, že sazby by se měly dostat „znatelněji nad 5 %“. Zvyšování sazeb nahrávají i silná data z amerického trhu práce - v květnu vzniklo v americké ekonomice 339 tisíc nových pracovních míst (oproti 253 tisícům z předchozího měsíce). Na druhou stranu se růst průměrného hodinového výdělku se zmírnil na 4,3 %. Současná pravděpodobnost červnového zvyšování sazeb je 30%. 

V případě Evropské centrální banky je jistota zvyšování sazeb vyšší, trhy počítají se zvýšením sazeb o 0,25% (na 4%).

České HDP je stále pod úrovní z konce roku 2019. což je nejhorší výsledek ze všech zemí EU. Nadto v dubnu naše průmyslová produkce nečekaně meziměsíčně poklesla o významných 1,9 %. Meziročně sice byla vyšší o 1,4 %, to bylo ale ovlivněno nízkou produkcí z dubna 2022 z důvodu války na Ukrajině. Navíc předstihové indikátory a nepříznivý vývoj nových zakázek signalizují další možné zhoršení vývoje průmyslové produkce pro druhou polovinu letošního roku. 

Tržby českého maloobchodu se v dubnu meziročně propadly o 7,7% (v březnu byl po revizi propad dokonce 9,5%). Na maloobchodních tržbách se od loňského jara negativně projevuje vysoká inflace. Pokles tržeb vyvolává tlak na snížení cen zboží a působí tedy protiinflačně. 

Podle revidovaných čísel Eurostatu ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí zažila mezičtvrtletní snížení HDP o 0,1 procenta, a ocitá se tedy v recesi.

Pokles zaznamenává i americká ekonomika - předstihový indikátor PMI (index nákupních manažerů) poklesl na hodnotu 51,2 bodu, a ocitá se tak blízko hranice 50 bodů (pod touto hodnotou se dané odvětví “smršťuje”). Připomínám, že indikátor PMI pro výrobu se již nachází pod hodnotou 50. Největší ekonomika světa tak zjevně zpomaluje. 

V rozhovoru pro Hospodářské noviny člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že se nevrátíme k  hypotékám s úrokem dvě až tři procenta. “Můžeme se časem asi dostat k hypotékám kolem čtyř procent” uvedl v rozhovoru. 

Víceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová uvedla v rozhovoru pro Seznam zprávy, že očekává květnovou inflaci v rozmezí 10 - 11% a červnová inflace by se již měla pohybovat pod 10%. Věřme, že se nemýlí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Kunc | pondělí 12.6.2023 0:19 | karma článku: 7,86 | přečteno: 118x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71