Co přinesl 9. týden v ekonomice

rekordní únorový schodek českých financí, pokračující inflační tlaky v eurozóně i USA, a co si FED slibuje od rekordní diverzity na vedoucích pozicích

 Končící týden přinesl v první řadě zprávu o tom, že inflace ani ve Spojených státech, ani v eurozóně nepolevuje tak rychle, jak se obecně čekalo.

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zpomalil z lednových 8,6% na 8,5%. Ceny meziměsíčně rostly o 0,8%. Růst inflace byl dán zejména růstem cen potravin a služeb, nikoliv cenami energií. Vysoký růst spotřebitelských cen přiživila data z Německa, kde inflace po lednových 8,7% vyrostla  v únoru na 9,3%. Ještě hůře se vyvíjá jádrová inflace eurozóny (růst cen bez cen energií a potravin). Ta z lednových 5,3% zrychlila na 5,6%. Stejně jako v USA, i v eurozóně je nezaměstnanost blízká historickým minimům (6,7%), a působí tak pozitivně na růst mezd a tedy i na další růst inflace. 

V nadcházejícím týdnu zasedá evropská centrální banka, a je skoro jisté, že zvedne úrokové sazby o další 0,5%, tedy ze současných 3% na 3,5%. To může zvýšit tlak na kurz koruny vůči euro, a v krajním případě zdražit dovážené energie 

Ze Spojených států přišla každotýdenní data o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Jejich počet dále klesl a v týdnu do 25. února dosáhl pouhých 190 tisíc (pokud je počet týdenních nových žádostí nižší než 250 tisíc, je trh práce považován za napjatý, a tedy proinflační). 

V tisku se objevila zpráva, že americká centrální banka (FED) dosáhla rekordní diverzity na vedoucích pracovních pozicích. Diverzity ve smyslu zaměstnávání žen a etnických menšin. Je to jistě záslužný krok, od kterého si FED slibuje názorovější pestrost při krocení inflace, a tedy snížení rizika omylů vedoucích k ekonomické krizi. Zde si nejsem tak úplně jist, že tento krok může fungovat - vždyť permanentně napjatý trh práce je zdrojem inflačních tlaků a nutí FED zvedat úrokové sazby, které mimo jiné přivedou ke krachu nejméně efektivní společnosti.  Snažit se například takové firmy v sebeušlechtilejším zájmu chránit, a nechat zkrachovat ekonomicky produktivnější, může mít neblahý dopad na budoucí vývoj ekonomiky. 

V Česká republice byla v tomto týdnu zveřejjněna hodnota souhrnného indikátoru PMI, mapujícího aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Ta v únoru klesla ze svého čtyřměsíčního maxima 44,6 na úroveň 44,3. Data tak signalizují, že ekonomická aktivita v českém zpracovatelském průmyslu klesá. Zhoršil se vývoj produkce a nových zakázek. 

Ceny průmyslových výrobců v ČR v lednu vzrostly o 5,8 % proti prosinci a jejich meziročním tempo ve výsledku z prosincových 20 % kleslo jen na 19 %. To mimo jiné indikuje stále silné inflační tlaky, které se opět přenesou dříve či později do spotřebitelských cen. 

Po lednovém schodku českých veřejných financí ve výši 6,8 mld Kč, se v únoru plně projevil jejich špatný stav. Rozpočet totiž dosáhl schodku 119,7 mld Kč, což je meziroční nárůst o 74,4 miliardy Kč. Jde o nejvyšší únorový schodek v historii České republiky. Za rekordním schodkem stojí především nárůst výdajů v sociální oblasti (+32,8 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+18,1 mld. Kč) a obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+11,4 mld. Kč). Výše schodku veřejných financí má negativní dopad na inflaci, neboť většina výše uvedených výdajů končí ve formě peněz na účtech občanů, čímž udržuje či dokonce navyšuje jejich koupěschopnost podporující inflaci.

 

Autor: David Kunc | neděle 5.3.2023 22:34 | karma článku: 8,84 | přečteno: 111x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,53

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,82

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71