Recenze filmu Kdyby radši hořelo - 70 %

Velikonoční jarmark je přerušen nárazem dodávky do kašny. Řidič zmizel, ovšem zasahující velitel dobrovolných hasičů je přesvědčen, že šlo o arabského teroristu. Tím začíná kolotoč obav, ukvapených akcí a zastrašování spoluobčanů.

To uvidíme v české hořké komedii z vesnického prostředí o jejíž režii se postaral Adam Koloman Rybanský. V hlavních rolích se představí Michal Isteník, Miroslav Krobot a Anna Polívková.

Náš příběh začíná na Zelený čtvrtek v jedné obyčejné vesnici. Místní se připravují na nadcházející velikonoční jarmark. Mezitím si zdejší dobrovolní hasiči včetně náčelníka Broni (Miroslav Krobot) a jeho zástupce Standy (Michal Isteník) krátí kuřáckou pauzu před hostincem diskuzí o chemtrails, což kdybyste nevěděli, je konspirační teorie o tom, že kondenzační čáry za letadly nejsou pouhým fyzikálním jevem. Prý obsahují látky ovlivňující myšlení, kterými je kropeno obyvatelstvo někým s velmi nekalými úmysly.

Ovšem už je tady pátek a začínají trhy. Jde o takovou vesnickou klasiku. Dechovka, slaboduché hry a laciné občerstvení, všechno tady najdeme. Zlom nastane během večerního „velkolepého“ ohňostroje. Do kašny na návsi narazí dodávka. Náčelník se okamžitě vrhá do akce. Zamezí možnému požáru, ochrání okolní obyvatele a poskytne první pomoc zraněnému spoluobčanovi uvízlému pod koly. Zachová se jako hrdina. Ale tady problémy teprve začínají.

Řidič sice utekl, ale velitel hasičů má jasno. Jednalo se o Araba, tudíž šlo o terorismus. Tato zpráva se rozšířila rychlostí blesku. Později policie sice tuto možnost vyvrací, ale to už je marné. Místní v čele se sborem dobrovolných hasičů si už udělali předčasné závěry, kterých se za žádnou cenu nechtějí vzdát. Proto začínají snahy o zajištění bezpečnosti a ochranu obyvatelstva před nebezpečím, které všechny spíše děsí. Bude to určitě zajímavé, co se z této situace vyvrbí.

Hlavním posláním tohoto filmu je poskytnout sondu do světa vyznavačů a zneuživatelů fake news, dezinformací a byznysu se strachem. S tímto tématem začínáme hezky zlehka. U klasické konspirační teorie, které už málokdo věří. Je to spíše klišé, ze kterého se čerpá trochu dobrého ujetého humoru. Tady není žádná svízel.

Ovšem většinu filmu to samozřejmě není takto odlehčené. To by nikoho nezasáhlo. Brzy se dostaneme do vod uprchlické krize a strachu z příchodu teroristů. Autoři si rozhodně neberou servítky před následovateli těchto teorií a ukazují je v dosti nelichotivém světle. Nebojí se tnout do živého s pomocí trochy nekorektního humoru a neřešit možné následky. Přece jenom, toto prostředí umí být i docela toxické.

Na to přesně navazují charaktery hlavních postav. Začíná to u klasického a mnohdy anonymního šiřitele těchto zpráv, který nemusí být špatný člověk, pouze si ani neuvědomuje, co může způsobit. Na to navazuje klasický vedoucí hnutí, který je tady zastoupen náčelníkem Broňou. Ten to má nejlépe srovnané v hlavě, což ho činí nejvíce nebezpečným. Pro svoje přesvědčeni verbuje další a zároveň má vlastní zájem na jejich ovlivňování a ovládání. A nakonec je tady zástupce Standa jako klasický následovatel. Ten ve své omezenosti všechno bere jako fakt a podle toho se chová. On je také jediný, kterému to není možné úplně vyčítat. Ten je pouze oběť manipulace.

Tyto druhy osobností jsou dobře rozpoznatelné, takže je po kratší úvaze možné k nim bezpečně přiřadit určité skutečné lidi známé z této komunity a ve třetím případě jako u Standy pak spíše z vašeho okolí. Dostupnost této možnosti jasně dokazuje, že jsou postavy dostatečně kvalitně vystavěny.

Celý film osciluje mezi zábavou o pocity deprese. Ze začátku se člověk směje tomu, jak umí být lidé hloupí a omezení. Jakým hloupostem jsou schopni lidé tak jednoduše uvěřit a měnit podle toho svoje životy. Není jiná možnost než se tomu zasmát. Nebo ne? Postupem času totiž začne přibývat situací, kdy to na diváka tak dolehne, že by nejraději brečel a oddával se pocitům úzkosti. Člověka to donutí uvažovat nad tím, kam ten svět spěje. Obě polohy se podařilo dostatečně kvalitně navodit, takže to divák opravdu pociťuje.

Audiovizuální zpracování začíná u dostatečně kvalitní kamery, kterou občas obzvláštňují blízké záběry na obličeje hlavních postav, které jim umožňují lépe ukázat svoje emoce, což prohlubuje hloubku vyznění konkrétní scény. K tomu máme soundtrack složený z několika obyčejných skladeb, které svojí jednoduchostí a lidovostí dobře zapadají do vesnického prostředí. To navíc doplňují občasné kakofonické trombónové prolínačky, které podporují depresivní stránku příběhu a uvozují některé podstatné scény.

Dobře udělaná černá komedie, která si bere na paškál jeden z největších současných celospolečenských problémů a zesměšňuje ho typickým nesmlouvavým českým humorem. Díky tomu se celou dobu pohybujeme na hranici mezi zábavou a depresí, přičemž záleží pouze na divákově pohledu na svět, co ve výsledku převládne. Potrefené husy se nejspíše ozvou, ale to dokazuje pouze to, že se vše podařilo provést kvalitně. Audiovizuální zpracování nicméně také nijak nezaostává. Celkově se jedná o film, který předčil očekávání. Nabízí možnost se nejenom zasmát, ale i trochu zamyslet.

Závěrem bych Vám, jakožto mým čtenářům, chtěl velmi poděkovat za přízeň, přečtení a zvýšení karmy. Moc si toho vážím. Byl bych rád za zpětnou vazbu k mojí tvorbě. Jste takto spokojeni nebo by to chtělo něco zlepšit? Na co bych se měl více zaměřit? Vyhovuje Vám rozsah recenzí? O jaké filmy máte zájem? Ještě jednou velmi děkuji a přeji hezký den.

Automobily

Dodávka, které narazila do kašny a způsobila celé pozdvižení je pravděpodobně Renault Master. Náčelník dobrovolných hasičů jezdí v bývalé hasičské škodě Favorit. Dále tady najdeme například policejní Škodu Octavia.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/996950-kdyby-radsi-horelo/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt14205026/?ref_=nv_sr_srsg_4_tt_8_nm_0_q_somewhere%2520o

Autor: Daniel Trojan | pátek 23.6.2023 19:00 | karma článku: 11,79 | přečteno: 217x