Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Viktor Pešta! Nedoceněný a přitom nejlepší

Nejspíš se vám to už stalo. Přijdete večer domů a nemůžete usnout. Já to mám hlavně po velkém přídělu adrenalinu. Když koučuju zápas nebo po výživném sparingu na tréninku v Penta gymu. 

Emoce, které jste do toho ten den dali, vám rozbouří celý organismus a vy se cítíte, jako byste vypili litry energetických drinků. Jdete si sice lehnout, ale hlava vás nemíní pustit. Mozek neustále zpracovává velkou škálu informací, které jste během toho silného prožitku načerpali.

Když jsem ještě zápasil, svítil jsem takhle jako baterka až do rána. Sledoval jsem televizi a v hlavě si neustále promítal jednotlivé části zápasu a pořád o nich přemýšlel. Teď jako trenér si spíš čtu, tedy aspoň si to myslím. Přečtená slova sice procházejí mozkem, ale ten jim vůbec nevěnuje pozornost. V myšlenkách totiž zůstávám v hale, kde se ještě před pár hodinami zápasilo.

Možná trochu delší úvod, ale chtěl jsem vám přiblížit, kde se zrodilo téma tohohle tak trochu osobního blogu (vždyť jsem toho kluka, pro MMA vychoval). Po turnaji v posteli. Převaloval jsem se z jedné strany na druhou a přemýšlel nad zápasem Viktora Pešty, který se po vyhazovu z UFC představil po třech a půl letech na domácí půdě.

Uvědomil jsem si, jakej je to borec. Podle mě nejlepší a zároveň nejopomijenější zápasník v české MMA historii. Možná se mu v UFC nevedlo tak, jak by si on a jeho fanoušci představovali, což mu také někteří dávali pěkně, jak se říká, sežrat. Nicméně Viktor si šel stále svojí cestou, o které byl přesvědčen, že je nejlepší. Nechal školy, vlastně obětoval úplně všechno, jen aby mohl trénovat a zlepšovat se v cizině. Nikdo před ním mu tuhle cestu nevyšlapal a tak trochu fungoval na systému ‚pokus, omyl‘.

Švédsko, kde zakotvil jako první, byl podle mě z tréninkového hlediska tak trochu omyl. Naštěstí se dostal do Ameriky a začal trénovat v Blackziliens. Až po příchodu sem, jsem na něm začal pozorovat viditelné zlepšení, které ale potřeboval potvrdit v zápase. Což je to nejtěžší, zvláště když vaše nové poznatky musíte zúročit v té nejvyšší lize, která moc druhých šancí nedává.

Až na zápas s Tyburou, podal Viktor v UFC velmi kvalitní výkony. V prvním zápase mu k tomu, aby vyhrál, chyběl poraz, druhý vyhrál, třetí vedl kolo a půl nad o patnáct kilo těžším soupeřem, než mu došla šťáva a prohrál, čtvrtý byl už zmíněný Tybura, kde dostal těžké KO. Poslední zápas v nejprestižnější organizaci měl s Rusem Olejnikem. Zde se mi Viktor líbil nejvíc. Bohužel dravé mládí skočilo na lep velezkušenému soupeři a Viktor se musel z UFC pakovat.

Během této doby Viktor rozdělil české MMA fanoušky na dvě části. Na ty, kteří mu fandili a fandí a na ty kteří se těšili, až už konečně z UFC vypadne. Těm druhým se to splnilo. A tak se Pešta vrátil zpátky na startovní čáru.

Viktor se po porážkách v nejprestižnější organizaci potřeboval dostat na vítěznou vlnu. Při podpisu smlouvy s českou organizací XFN to bylo také zohledněno. Jenže domluveného soupeře z kategorie hratelných začala nahánět policie. Bylo tedy potřeba sehnat náhradu, což je, zvlášť když je to na poslední chvíli, vždycky problém. Nakonec se objevil Polák Michal Kita. Ostřílený borec se zkušenostmi z Bellatoru, KSW nebo M-1.

Po zápase Viktor přiznal, že se mu do zápasu vůbec nechtělo. MMA je totiž nevyzpytatelný sport. Jeden špatný výsledek vám může zastavit kariéru na několik let. Není to jako ve fotbale, kdy porážku máte možnost odčinit už následující neděli. MMA bojovníci, až na výjimky, zápasí maximálně čtyřikrát do roka a Viktor věděl, že mu jde o bytí či nebytí, že si další zaškobrtnutí prostě nemůže dovolit. No a proti němu stál velezkušený soupeř, po kterém prý pošilhávalo i UFC! V tomhle je tlak na MMA zápasníky enormní a neúprosný.

Výsledek? Viktor Kitu porazil TKO v druhém kole a i na jeho pověstnou bábu pod kořenem došlo. I když se musím přiznat, že jsem na ní trochu alergický, jak už jí všichni od něj očekávají, jako by nic jiného neuměl. Ten zápas se musel všem líbit. Škarohlídům a nepřejícím snad konečně zavřel pusu. Viktor předvedl moderní MMA a ukázal, že dokáže zápasit i pod enormním tlakem, do kterého se díky okolnostem a sobě dostal.

No a já jsem teď po čtyřech hodinách spánku (ráno jsem vedl syna do školky) napsal to, o čem jsem až do dvou hodin do rána jenom přemýšlel. Ještě mě čekají další tři tréninky a pak cesta domů a konečně postel a klidný spánek bez emocí, tedy aspoň doufám.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 29.6.2017 7:07 | karma článku: 15,46 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma: 6,43 | Přečteno: 243x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma: 4,65 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma: 8,57 | Přečteno: 300x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma: 5,34 | Přečteno: 187x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Uspat Masvidala? Lepší, než probudit rodinu

Člověk občas, často, nemá chuť v neděli vstávat kolem čtvrté ráno, a to i přesto, že je na programu nabitá karta UFC 261.

27.4.2021 v 13:13 | Karma: 4,59 | Přečteno: 141x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Putinova vzdálená neteř se stala náměstkyní na obraně, její manžel ministrem

17. června 2024  19:46

Ruský diktátor Vladimir Putin vyměnil několik náměstků ministra obrany a na jednu z těchto pozic...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 383x
Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Seznam rubrik