Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mentální kotva – nebezpečí číhá i uvnitř hlavy

Koncentrace je jednou z nejdůležitějších součástí sportu. Bohužel pro spoustu z nás je to to nejtěžší s čím se potýkáme i v běžném životě. 

Buďte teď a tady. To je to, oč tu běží. To co bylo, už není. Co přijde, ještě není. Jen to, co je právě teď rozhoduje o tom, jaká bude vaše budoucnost. Jak budete úspěšní a jak na to budete v budoucnosti vzpomínat.

Ztráta koncentrace v zápase může mít vliv na jeho průběh a dovést ho až k vaší porážce.

Rozhodit vás může cokoliv. Třeba já rád oslovuji při sparingu nováčky jménem. Největší účinek to má, když se perou v postoji. Většinou se otočí za hlasem, což jejich soupeř využije k útoku. Je to přirozené, ale v ostrém zápase to může mít fatální následky. Budoucí zápasníci si už od začátku potřebují uvědomit, že se musí naučit přijímat informace od trenéra a přitom být plně soustředěni na svého soupeře.

Jsou i další věci, které vás mohou vyvést z rovnováhy. Dejme tomu pocit z blížícího se vítězství. Já sám se takhle úspěšně rozhazuju na tréninkách Brazilského jiu-jitsu. Zvlášť ve chvílích, kdy jdu se zkušeným zápasníkem a přesouvám se do lepší pozice nebo se blížím k ukončení zápasu. Většinou si řeknu čtyři vražedná slova ‚a už tě mám‘ a během chvilky přijdu o pozici, o páku či o škrcení.

Ztráta koncentrace mě provází i v běžném životě. Třeba při psaní. Hodně se věnuji dodělání svého hororově laděnému románu Stinná místa a k tomu samozřejmě píšu blog. A když se vám v hlavě nahromadí víc než jedno téma, začíná to být pěkné peklo, protože nevíte co dřív. V důsledku toho jsem tři týdny pořádně nesáhl ani na jedno a teď mám skluz.

Ale abych neodbočoval od MMA. Hodně mě v nedávné době zaujal příběh mého kamaráda Martina Burkota. Jako zápasící trenér se dostal do zajímavé situace na posledním Fusion, které se konalo v Brně, kde sídlí jeho klub. Poprvé zápasil pod hlavičkou Jetsaam gymu Brno, kam dostal jako trenér na konci minulého roku lano. Poprvé vedl své nové svěřence do boje a v obou těchto rolích se chtěl samozřejmě ukázat. Což se nakonec podařilo jen na půl, protože on, na rozdíl od svých svěřenců Beránka a Gottvalda, prohrál.

Bylo by zajímavé podívat se mu do hlavy a projít si všechny jeho myšlenkové pochody před a během zápasu. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je tyhle dvě role skloubit dohromady. Jak se říká, nemůžete jedním zadkem sedět na dvou židlích. Tedy můžete, ale podle mě to není ideální. Člověk se chtě nechtě zaobírá věcmi navíc a mnohdy ulítává v myšlenkách někam, kde by v danou chvíli neměl být.

S Martinem jsme se viděli den po zápase. Blázen přijel na čtyřhodinový seminář Brazilského jiu-jitsu. Na první pohled bylo patrné, že není úplně v pořádku. Fyzicky i psychicky. Přes noc se moc nevyspal a ranní cesta z Brna do Prahy mu také nepřidala. Nutno podotknout, že řídil. Únava z něj sálala a k tomu ho tížily dozvuky včerejšího zápasu. Ty ho odváděly ze semináře zpátky do klece, takže techniky, které jsme procvičovali, vlastně nevnímal.

Druhou půlku po obědě, už necvičil. Pouze seděl a díval se do jednoho bodu. Kdyby si rozložil žíněnky v šatně a šel si lehnout, udělal by líp. Jenže takhle se utápěl v sebelítosti přecházející v agresi. Únava a nezkousnutá porážka můžou s člověkem totiž pěkně zamávat.

Na druhou stranuz, jeho koncentrace na tu negativní stránku věci byla příkladná. Snažili jsme se ho nějak rozveselit, ale on nebyl s to se z té sebetrýzně slevit ani o píď.

Několik dní po zápase jsem mu volal s tím, že bych chtěl o něm napsat blog, jestli můžu?

„A co tam chceš psát?“ odpověděl mi. „Že jsem idiot a debil?“

Ne to jsem samozřejmě psát nechtěl, ale když mi tak pěkně podsunul… Ne dělám si legraci. Nicméně i tahle slůvka mu probíhala hlavou, když u nás seděl v tělocvičně.

A to je právě ono. Člověk sám se sebou vede vnitřní dialog. V průběhu výkonu by se ho měl snažit utlumit nebo ho nasměrovat tím správným směrem. Často se stává, že je zápasníkova mysl z tohoto nasměrován vyrušena a v tu chvíli musí nahodit takzvanou mentální kotvu, která by ho měla vrátit do starých kolejí.

Mentální kotvou může být cokoliv, co vrátí rozkližující se sportovcovu pozornost nazpátek. Nejčastěji to bývá slovo, které si sám dotyčný zvolí a stejně jako v tréninku s technikou se s ním naučí pracovat. Tak jako techniky pák či škrcení, musí být i kotva pořádně zažitá a vyzkoušená, jinak nemusí fungovat.

Lyžař si řekne slovo relaxace v okamžiku, kdy skáče. Fotbalový brankář, který se většinu času na hřišti nudí, si třeba řekne míč ve chvíli, kdy se soupeř dostává přes půlící čáru a následně komunikace, aby si dobře poskládal obránce. U zápasníka to může být například slovo distanc, když si potřebuje pohlídat vzdálenost od soupeře. Nebo povzbuzující bojuj, v případě, kdy se dostane do špatné situace a začíná přemýšlet o konci zápasu.

Sportovec by se při výkonu měl dostat do takového stavu, kdy jeho tělo dělá to, co se naučilo na tréninku a co už umí. Ve chvíli, kdy začne zmatkovat, si musí najít opěrný bod, který ho vrátí na správnou cestu.

Bohužel, ne všichni si uvědomují, že práce s hlavou je stejně potřebná jako ta s tělem. Někteří tomu vůbec nevěří nebo nechápou, že je to i pro ně důležité. Někteří tomu i věří a chápou, ale zároveň na tom nepracují. Po zápase, který třeba i díky ztrátě koncentrace prohráli, mohou hledat chyby i jinde. Špekulovat, co pro ně mohl kdo víc udělat. Kdo s nimi měl a neměl v daný okamžik být. Musí si ale uvědomit, že v kleci stojí každý sám za sebe. Jen zápasník a jeho soupeř. A to co jednomu z nich možná prohrálo zápas, sídlí uvnitř jejich hlavy.

Autor: Daniel Barták | středa 16.8.2017 7:07 | karma článku: 10,78 | přečteno: 567x
  • Další články autora

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma: 6,43 | Přečteno: 243x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma: 4,65 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma: 8,57 | Přečteno: 300x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma: 5,34 | Přečteno: 187x | Diskuse| Sport

Daniel Barták

Uspat Masvidala? Lepší, než probudit rodinu

Člověk občas, často, nemá chuť v neděli vstávat kolem čtvrté ráno, a to i přesto, že je na programu nabitá karta UFC 261.

27.4.2021 v 13:13 | Karma: 4,59 | Přečteno: 141x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  9:54

Přímý přenos Senátoři budou rozhodovat o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z...

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

19. června 2024  9:43

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky...

Biden otevřel nelegálním migrantům v manželství s Američany cestu k občanství

18. června 2024  15:14,  aktualizováno  19.6 9:23

Přistěhovalci, kteří dlouhodobě žijí ve Spojených státech bez patřičných dokladů a uzavřeli...

Rodiče v Německu zavraždili svou dceru. Nelíbil se jim její životní styl

19. června 2024  9:19

V pondělí večer byla v Německu u města Worms nalezena mrtvá patnáctiletá dívka. Vzápětí skončili ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 383x
Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Seznam rubrik