Perseverance - Mars 2020 - přistání na Marsu

Další americká sonda se blíží k Marsu a dnes večer přistane na jejím povrchu. Kde a jak sledovat přistání - a co nám nabídne nová mise, která nese název Mars 2020? (délka blogu 3 min.)

 

NASA už od 15. února pořádá virtuální zpravodajství, které se týká přistání mise Mars 2020 s roverem Perseverance na Marsu. 

Všichni se těší na velké finále, které proběhne ve čtvrtek 18. února ve 21:55 hod. 

Živé přenosy a komentáře přistání začnou ve 20:15 na televizním kanálu NASA na jejich webových stránkáchhttps://www.nasa.gov/nasalive

stejně jako v aplikaci NASA (kterou si můžete stáhnout například zde)  

https://www.nasa.gov/connect/apps.html

na YouTube kanálu NASA - ke shlédnutí zde:https://www.youtube.com/nasa(přímá adresa live streamu zde:https://www.youtube.com/watch?v=gm0b_ijaYMQ

Informovat bue také twitterhttps://twitter.com/nasa

stejně jako facebook -https://www.facebook.com/NASA/

twitchhttps://www.twitch.tv/nasa

a dailymotionhttps://www.dailymotion.com/NASA

 

Mars 2020

Mise Mars 2020 je součástí vesmírného programu NASA. Sonda odstartovala 30. července 2020 z mysu Canaveral na nosné raketě Atlas V. Po letu, který byl dlouhý 480 000 000 km, dnes sonda dorazí na místo určení. 

Na palubě má přistávací modul s roverem Perseverance a malý vrtulník (dron) Ingenuity. Ten má otestovat, jestli se dá v řídké marsovské atmosféře létat. Na Marsu panuje jen zhruba třetinová gravitace (ve srovnání s naší planetou). Tamní atmosféra je navíc daleko řidší než naše - takže je problematičtější generovat potřebný vztlak, potřebný k provozu dronu. Aby mohl vůbec vzlétnout, bylo nutno také, mimo jiné, všechny komponenty počítače a další díly pro výrobu dronu značně miniaturizovat a odlehčit. 

Dron bude autonomní a bude se nabíjet solární energií. Během chladné marsovské noci ho bude zevnitř ohřívat integrovaný zdroj tepla. 

Výška dronu je zhruba 0,5 metru, rozpětí jeho vrtulí je 1,2 metru. Váží celkem 1,8 kg a kromě solárních modulů má na palubě ještě bezdrátový komunikační systém a počítače s navigačními senzory. Nechybí ani dvě malé kamery - jedna černobílá a jedna pro barevné fotografie. 

Pátý rover na Marsu

Rover Perseverance nebude na Marsu sám. Jedná se o celkem pátý rover NASA, který bude pracovat na Rudé planetě.

Možná si ještě vzpomenete na Sojourner, poměrně malé vozítko velikosti psa, který byl prvním samostatným roverem na Marsu. 

Přistál na něm v rámci mise Pathfinder 4. července 1997. Jeho přistání jsme mohli poprvé sledovat pomocí internetu doslova v živém přenosu. Rover byl úspěšný a pracoval do konce září 1997. 

Další výzkumné vozítko vyrobila NASA hned dvakrát - a na Rudou planetu poslala obě verze. Originál Spirit a jeho dvojče Opportunity přistály na Marsu v lednu 2004. Rovery zkoumaly opačné polokoule Marsu, takže ve spojení se Zemí byl vždy jen jeden z nich. Vědci z NASA si tak vystačili s jedním řídícím střediskem. 

Byl to paradoxně originál, který přestal fungovat jako první. Spirit se odmlčel po dlouhých šesti rocích - v březnu 2010. Opportunity pracoval až do roku 2018, kdy po 5111 marsovských dnech tiše “zesnul”, když silná marsovská bouře zaprášila jeho solární panely. Na povrchu Marsu urazil tento rover za celou dobu svého působení - neuvěřitelných 45,16 km. 

Čtvrtý z marsovských roverů (tentokrát jedináček) přistál na Rudé planetě v srpnu 2012. Má označení MSL Curiosity. Je v provozu dodnes. 

Čím se bude zabývat Perseverance?

Mise má studovat marsovskou geologii. Rover bude sbírat povrchový materiál a horniny, které by pak mohla některá z budoucích misí dopravit na Zemi. O tom, že budou mít k dispozici vzorky marsovských hornin, sní vědci už delší dobu. Pozemské laboratoře totiž dovolují daleko intenzivnější výzkum, než jakého jsou schopné i ty nejdůmyslnější rovery na Rudé planetě. 

Kromě toho se bude tato 2,5 miliardy dolarů drahá mise zajímat také o marsovské klima.

Cílem mise je zjistit, jestli se dá z atmosféry této planety získávat kyslík. 

Budou se hledat další zdroje vody pod povrchem, což jistě přijde vhod budoucím výpravám.

O tom, že se na Marsu pod povrchem ještě musí skrývat skrytá voda, dnes už nikdo nepochybuje. Sondy, které krouží na oběžné dráze, našly taková podzemní jezera například pod povrchem polárních oblastí.

Obrázky z místa přistání

Krátce po přistání by měl rover vyfotografovat své okolí a zaslat obrázky na Zemi. Díky tomu, že se NASA podělí o surové nezpracované snímky s celým světem, si je můžete prohlédnout i vy - na této adrese:https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/raw-images/

Pokud vás zajímá, jak zní sonda, která letí na Mars - zvukový záznam z kontroly některých palubních systémů, pořízený v říjnu 2020 během letu, si můžete poslechnout zde:https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/audio/

 

Hodně štěstí při přistání! 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 18.2.2021 8:00 | karma článku: 25,00 | přečteno: 821x