Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olejomalba - váš kreativní koníček - kapitola 8 - mícháme barvy

Tento návod je určen těm, kdo teprve hledají svoje schopnosti. Těm, kdo si nejsou jistí svým talentem a začátečníkům, kteří si chtějí něco dokázat. Není lepší motivace než touha přesvědčit sama sebe, že "na to mám". Rozebereme spolu základní pojmy, seznámím vás s chybami, kterých je možné se vyvarovat. Je sice pravda, že "chybami se člověk učí", ale nemusí to být nutně vaše vlastní chyby.  

Barevná škála, která je malíři k dispozici v podobě původních olejových nebo akrylových barev, je silně limitována existencí stabilních pigmentů, ze kterých jsou tyto barvy zhotoveny. Jednotlivé barvy se ale dají míchat, a tím měnit i jejich barevný tón.

Běžně se setkávám s názorem: „Nevím jak to děláš, já vůbec barvy míchat neumím.“

Paradoxně je tato úloha tím jednodušší, čím omezenější barevnou paletu základních barev zvolíte. Plně dostačující je zvolit dva různé druhy žluté barvy (chladnou a teplejší), základní okr, dvě barvy červené, ohnivou zelenou (kterou znáte jistě jako „jedovatou“ zelenou) a dva druhy modré. Bílá barva je nepostradatelná, zatímco černou si můžete ze svých barev namíchat sami.

Pokud také patříte k těm, kdo si nejsou jisti, jak vytvořit potřebný barevný tón, možná vám pomůže následující postup. Dřív, než začnete malovat svoje první obrazy (anebo souběžně s jejich malbou), seznamte se s možnostmi, které vám poskytují barvy, které máte k dispozici.

TIP:

Pomocí barevné řady, malované kombinací dvou barevných tónů, můžete vytvořit svůj vlastní, vašim potřebám odpovídající system referenčních karet, ze kterých, i když jednotlivé postupy časem zapomenete, můžete později odečíst potřebné zastoupení jednotlivých základních barev, případně jejich jména. Z těchto karet lehce rozpoznáte i různé vlastnosti svých barev, například jejich krycí schopnost, nebo (pokud ji zaznamenáte) rychlost schnutí směsi.

Na obrázku vidíte referenční kartu kobaltové modře firmy Schmincke, z řady olejových studijních barev „Norma“ se čtyřmi různými druhy bílé barvy.

Byla vytvořena z původního barevného tónu kobaltové modře, kterou jsem nanesla na plátno nejprve neředěnou - a později ředěnou pokud možno identickými násobky bílé barvy.

Zleva: kobaltová modř míchaná s bílou barvou „flake white“, která imituje dříve v malířství používanou olověnou bělobu. Tato barva z dnešních sortimentů zmizela, je totiž jedovatá. Škodí nejenom malíři samotnému (otrava olovem) ale hlavně životnímu prostředí (například dostane-li se do odpadních vod). Její dnešní varianta je směsí různých bílých neškodných pigmentů. 

Druhá zleva: kobaltová modř míchaná s transparentní bílou barvou. Směsné poměry jsou stejné jako u barvy „flake white“ – přesto (díky transparenci bílé) se v tého směsi modrá barva „prosadila“ více, než v levé směsi.

Třetí zleva: kobaltová modř míchaná s titanovou bělobou. Tato bílá barva je nejpoužívanější ze všech, a nachází se i ve vašem sortimentu. Když srovnáte barevný tón směsí, uvidíte nepatrné odchylky nejen světlosti, ale i barevného dojmu.

Zprava: kobaltová modř míchaná s krycí bělobou. Krycí běloba je speciální bílá, vysoce krycí barva, která obsahuje jiný pigment, než titanová běloba. Při bližším ohledání opět zjistíte, že namíchaná barva má trochu odlišný charakter.

 

 

Na obrázku vidíte směsi různých barev, využívané v krajinářství.

 

Tato barevná karta ukazuje možnosti, které nabízí ultramarinová modř (firma Louvre), míchaná s jinými barevnými tóny.

TIP:

Poté, co jste si vytvořili referenční karty dvou míchaných barev, můžete zkusit kombinaci ze tří z nich. Těmito praktickými testy se naučíte odhadovat barevné možnosti svého materiálu lépe, než teoretickými poučkami.

 

Trocha teorie:

Dobrým pomocníkem ke znázornění vlastností barev je tzv. barevný kruh. Jsou v něm uspořádány ve dvou trojúhelnících (červená-zelená-modrá a žlutá-cyan-magenta) tak, že směsi barev leží mezi svými původními barevnými komponenty. Komplementární barvy pak leží od sebe co nejvíce vzdáleny.

 

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Color_circle_%28hue-sat%29_trans.png By Avsa at en.wikipedia Later versions were uploaded by Vector Potential at en.wikipedia. [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons.

Komplementární barvy jsou ty, které se při vzájemném míchání „vyruší“ a vytvoří neutrální šedou. Na následujícím obrázku vidíte jeden z příkladů komplementráních barev – zlatavě oranžovou a modrou.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/LcompllOBq.png By Peter Forster (Eigenes WerkCC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons

Pomocí obou diagramů můžeme vysvětlit následující chování olejových barev:

Proč nevznikne smícháním žluté a červené zářivá oranžová?

Reálné olejové barvy jsou díky vlastnostem svých pigmentů nevhodné k tvorbě „čistých“ smíšených barev. Ve žluté najdete lehký nádech zelené nebo červené, v červené barvě pak lehký nádech modré nebo hnědé. V barevném kruhu se nenachází na jeho okrajích, jak by to bylo nutné k tvorbě čisté oranžové, ale jsou posunuty směrem k jeho středu. Smícháním obou barev vytvoříte ve valné většině případů lehce našedlý oranžový tón.  Když potřebujete pro svůj obraz čistou a zářivou oranžovou, je lepší koupit speciální barvu, která není směsí dvou pigmentů, ale je zhotovena z monopigmentu patřičného oranžového tónu.

Proč najednou moje barva při míchání „uvadla“, zešedla nebo přímo zmizela?

Kombinujete-li dva pigmenty, které odpovídají svým barevný tónem komplementárním barvám, vznikne z nich neutrální šedá. Pak se vám například nepodaří z určitého barevného odstínu žluté a modré namíchat zelenou barvu, ale jen jakousi našedlou nevábnou hmotu, v lepším případě  matnou, „zlomenou“ zelenou. Tento efekt může být na jednu stranu rušivý, nachází ale i své využití - hlavně v krajinářství, kdy perspektivu vyjadřujeme použitím tlumených barev.

Proč nepotřebuji kupovat černou barvu?

V jedné z prvních kapitol jsem zmínila, že nemusíte nutně kupovat černou barvu. Vysvětlení najdete v poslední řádce diagramu směsi komplementrárních barev. Když smícháte tmavě hnědou barvu (umbra) a tmavě modrou (ultramarin) ve správném poměru, bude výsledkem černá.

Pokračování příště

příště: "živá černá barva a její využití v olejomalbě

 

Další díly seriálu:

Motivace

Materiál a nářadí

Výběr štětců

Vaši pomocníci

Pojivo (olej)

Pigmenty

 Nákup barev 

Mícháme barvy

Živá černá barva

Malujeme jablko - skicování a příprava

Malujeme jablko - pozadí

 

 

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | úterý 8.4.2014 7:41 | karma článku: 22,46 | přečteno: 5016x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma: 22,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Vulkány na Jupiterovu měsíci Io

NASA zveřejnila nové snímky nejbližšího Jupiterova měsíce - Io. Zachytila je vesmírná sonda Juno, která se už nejspíš blíží ke konci své aktivní činnosti. (délka blogu 3 min.)

15.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,82 | Přečteno: 368x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Satelit CUTE a jeho průzkum „horkých Jupiterů“

Maličký satelit s velikostí krabice od bot (třídy cube 6U, tedy 6x10x10x10 cm) se věnuje zajímavému průzkumu. Doplňuje naše znalosti o zvláštním typu exoplanet, který se nevyskytuje ve Sluneční soustavě. (délka blogu 3 min

12.2.2024 v 8:00 | Karma: 15,06 | Přečteno: 267x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Indie a Japonsko plánují další misi na Měsíc - tentokrát společně

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) a Japonská agentura pro průzkum vesmíru (JAXA) plánují další lunární misi. (délka blogu 3 min.)

8.2.2024 v 8:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 178x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Chandrayaan-3 a jeho přistání na měsíčním povrchu

23. srpna minulého roku přistál na Měsíci indický lunární modul Chandrayaan-3. Mise, která vypustila na povrchu Měsíce malé lunární vozítko, měla také zajímavé následky.

5.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 318x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

30. dubna 2024  13:56,  aktualizováno  16:57

Na sobotním festivalu Majáles v pražských Letňanech nebyl problém pouze s vracením peněz za zálohy...

Masivní sucho je zpět, hrozí požár jako v Českém Švýcarsku, říká klimatolog

30. dubna 2024  16:53

Podcast V den pálení čarodějnic Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokým rizikem šíření požárů,...

Česko nakoupí šest vrtulníků pro hašení požárů, pomohou i jinde v Unii

30. dubna 2024  16:51

Česko chce do roku 2030 nakoupit šest vrtulníků pro hašení lesních požárů. Jejich cena by byla do...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.