Mléčná dráha a její sourozenci

Sourozenci mají někdy hodně komplikované vztahy. Platí to i pro vesmírné rodiny. V našem bezprostředním vesmírném okolí se v minulosti událo nejedno kosmické drama. (délka blogu 8 min.)

Mléčná dráha a spol.

Mléčná dráha není jedináček. Spolu se svými nejbližšími sousedy (galaxií v Andromedě, Velkým a Malým Magellanovým mračnem a několika trpasličími galaxiemi) tvoří tzv. lokální kupu galaxií. A v té rozhodně není nuda.

Ještě před dvěma miliardami roků patřila do rodinného kruhu galaxie, kterou dnes budete na nebi hledat marně. Vědci ji dnes označují názvem M32p. Povedlo se jim dokonce nalézt její zbytky. Galaxie se totiž může rozpadnout, může být roztrhána na kusy gravitačním vlivem svých sousedů - ale nemůže zmizet beze stopy.

Před pěti miliardami roků se na našem nebi začalo konat jedno z nejefektnějších vesmírných divadelních představení, jaké si dovedeme představit - srážka dvou galaxií. Účastnila se ho už zmíněná galaxie M32p a naše sousedka - Galaxie v Andromedě.

Vědci z univerzity v Michiganském Ann Arbor zjistili, že mají hvězdy v jednom z proudů hmoty v Andromedě, stejně jako hvězdy v jejím halo (obalu, který ji obklopuje) a v malé galaxii M32 - stejné fyzikálních charakteristiky. Ty naznačují, že mají stejný původ. Provedli tedy řadu počítačových simulací, aby dokázali, že se u zmíněných hvězd může jednat o zbytky dávno zničené galaxie.

Ukázalo se, že obě velké místní divy - Andromeda a Mléčná dráha - měly kdysi menší sestru. Její celková hmotnost mohla činit kolem 25 miliard Sluncí - a byla tedy menší než obě výše zmíněné dámy.

Před zhruba pěti miliardami roků se dostala do gravitačního vlivu Andromedy. Vzájemné gravitační přetahování skončilo až před zhruba dvěma miliardami roků. Z někdejší galaktické krasavice se do dnešní doby zachovala jen vnitřní část. Na obloze ji vidíme jako M32, relativně malý kulovitý útvar v blízkosti M31 - Galaxie v Andromedě.

Tím se také vysvětlují (původně záhadné) vlastnosti M32. Je totiž jednou z nejkompaktnějších galaxií, jaké známe. Navíc se v ní dá pozorovat velké množství hodně mladých hvězd.

Dnešní stav

Dnešní M32 je centrální oblastí původní galaxie M32p. Při kolizi s galaxií v Andromedě sice přišla o většinu své struktury - středová část ale zůstala vcelku.

Také Andromeda nepřežila srážku beze změn. Sice kvůli ní neztratila svou strukturu, zato v ní následkem kolize začaly ve velkém vznikat nové hvězdy.

Gravitační vlivy totiž vedou ke vzniku nestabilních stavů a tím i zahušťování (do té doby řídkého) mezihvězdného prachu. Srážku dvou galaxií tak paradoxně nedoprovází přímá kolize a zánik hvězd - ale naopak jejich vznik. Jev je skutečně znatelný - vědci počítají s tím, že díky této srážce vznikla v M31 (galaxii v Andromedě) asi pětina dnes pozorovaných hvězd.

Ani budoucnost všech aktérů nebude zrovna nudná. Dvě nejtěžší dámy lokální skupiny galaxií čeká gigantická srážka. Naše galaxie a M31 se vzájemně přibližují rychlostí, odhadovanou na 120 km/s. To je sice jen asi polovina rychlosti, kterou obíhá kolem galaktického středu naše Slunce - přesto se dnes považuje za prokázané, že se obě galaxie za několik miliard roků utkají v gigantickém gravitačním zápase.

Jejich struktury se promísí. Gravitační hrátky přivedou na svět nespočetné nové hvězdy - a s nimi i planety, které se možná stanou nositeli dalšího života. Jejich obyvatelé se pak budou dívat na nebe - a spekulovat, jak asi vypadaly obě galaxie před pamětihodnou srážkou - a kde se nachází jejich zbytky. Tak jako my dnes obdivujeme fragmenty dávno zmizelé galaxie M32p.

Zdroj:  doi: 10.1038/s41550-018-0533-x

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 17.1.2019 8:00 | karma článku: 26,31 | přečteno: 720x