Místo mimozemšťanů - jen prach a písek. Konec jedné fámy.

Nová pozorování hvězdy s romantickým názvem "Tabbyina" potvrdila, že není obklopena Dysonovou sférou - ale obyčejným prachem. Konec fámy o mimozešťanech u hvězdy KIC 8462852.(délka blogu 3 min.)

Když Tabetha Boyajian před pár lety svolila k rozhovoru s novináři, netušila, jakou mánii odstartuje. Chtěla vlastně jen vyprávět o objevu zvláštního úkazu. Hvězda KIC 8462852, vzdálená zhruba 1500 světelných roků, vykazuje kolísavou jasnost. To by nebylo tak překvapující - spousta hvězd mění pravidelně svou jasnost. Na vině jsou různé fyzikální procesy, které probíhají v jejich nitrech. Hvězda, které se věnovala Tabetha Boyajian, ale “blikala” nepravidelně a nezapadala do žádné z dosavadních teorií.

Dysonova sféra

je hypotetická superkonstrukce, která by umožnila využití veškeré energie, kterou uvolňuje hvězda. Název získala podle amerického vědce Freemana Dysona. Teoreticky by se mohla nacházet v určité vzdálenosti od hvězdy a obklopovat ji. Tím by pohlcovala všechno záření, které hvězda vydává. Mohla by se stát indikátorem pro vyspělost civilizace, která ji postavila. V našich silách - to zatím není.

Dění, které následovalo, popisuje krátká anekdota. Novinář si samozřejmě neodpustil fatální otázku: ”Co je příčinou nepravidelného blikání hvězdy KIC 8462852?” Astronomka připustila, že důvody mohou být různé. Stalo se, co se stát muselo. “Mohou za nepravidelné změny jasu hvězdy například aktivity nějaké mimozemské civilizace?” Poctivá žena se zamyslela a astronomická komunita v duchu spráskla ruce - ne opravdu, snad to neřekne? Řekla. “Nedá se to vyloučit. O příčinách jevu nic nevíme.” Jak už to často bývá, novinář interview poněkud přepracoval a článek vyšel s názvem “Vědci potvrdili, že kolem 1500 světelných roků vzdálené hvězdy KIC 8462852 krouží Dysonova sféra.” Tabetha Boyajian je o zkušenost bohatší.

Faktem zůstává, že hvězda, která dostala ke svému oficiálním číselnému názvu poněkud příjemnější jméno “Tabbyina hvězda” (podle své objevitelky), skutečně vykazuje nepravidelné změny jasu. Mění ho až o 22 procent,  což se do nedávna nedařilo vysvětlit žádným z pozorovaných jevů. To se nedávno změnilo. Hvězda sice stále ještě “poblikává”, astronomové už ale vědí, co blikání způsobuje.

Polarizace

popisuje chování světelné (elektromagnetické) vlny, konkrétně směr, kterými kmitá světelný foton. Pokud kmitá ve všech směrech nepravidelně, nazýváme takové světlo nepolarizované. Polarizace se mění odrazem světla na různých prostředích (částečná polarizace probíhá například odrazem světla na vodní hladině).

Pozorování, která byla provedena v roce 2017, naznačují, že hvězda mění nejen svou absolutní jasnost - její blikání se liší i na různých vlnových délkách světla. Navíc se její světlo občas polarizuje. Vysvětlení je jednoduché - kolem hvězdy se pohybuje oblak prachu. Ten její světlo pohlcuje v nepravidelných intervalech. Mění se tak nejen množství světla, které oblak propouští, ale také složení světla. Krátké vlnové délky jsou mrakem pohlcovány intenzivněji než ostatní. Nepatrné prachové částice pro změnu mění polarizaci procházejícího světla.

Kdyby se mělo skutečně jednat o Dysonovu sféru, kroužící kolem vzdálené hvězdy, musely by být všechny vlnové délky pohlceny stejnoměrně, ujišťuje tým vědců. Leda že by … leda by byla hypotetická Dysonova sféra postavena z barevných sklíček. O tom se ale dá s úspěchem pochybovat. Žádné důkazy pro vyvinutou mimozemskou civilizaci, která by obývala okolí Tabbyiny hvězdy nenašel ani SETI institut, zabývající se sledováním podezřelé lokality. Ufologové si tedy budou muset nají jinou senzaci…

Zdroje: astronomie.de, spektrum.de, https://arxiv.org/pdf/1801.00732.pdf, http://iopscience.iop.org/article/10.3847/0004-637X/825/2/155/pdf

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.1.2018 8:00 | karma článku: 20,85 | přečteno: 671x