Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se bělí papír?

Základní komponentou dnešního papíru je celulóza, získaná ze dřeva. Vlákna celulózy se extrahují vyvařením dřevěné štěpky s různými chemikáliemi za vysokého tlaku. Přitom se díky chemikáliím rozpouštějí nežádoucí části štěpky. 

Přesto materiál po zpracování obsahuje ještě malé zbytky ligninu, které jsou zodpovědné za přirozené zbarvení papíru. Navíc časem způsobují jeho žloutnutí a křehnutí. Je tedy potřeba je odstranit. Tento proces se nazývá bělení. Možná jste si všimli zvláštních zkratek, označující některé druhy papíru. Týkají se způsobu jeho bělení a vysvětlují, jak velkou zátěží bylo pro životní prostředí. 

Bělení pomocí chloru

Původní a nejlevnější způsob využíval čistý chlor. Za běžných podmínek se jedná o plyn, který tvoří molekuly, složené ze dvou atomů Cl. Tento plyn ale rád vytváří s organickou hmotou různé organochlorové sloučeniny, o kterých je známo, že jsou vysoce toxické a karcinogenní. V EU je už nějakou dobu bělení pomocí čistého chloru zakázáno. Celosvětově se tímto způsobem bělí už jen asi 5 % papíru. Nejčastěji se to děje v Rusku, USA a Jižní Americe. 

Bělení malým množstvím chloru

Většina papíru se bělí bez elementárního chloru, ale za pomoci jeho sloučenin, například oxidu chloričitého (ClO2) nebo chlornanů (například NaClO). Papíry vyrobené tímto způsobem najdete pod označením ECF. 

Toto bělení se využívá u 90 % celosvětové produkce papíru. 

Bělení bez chloru

Papír se dá samozřejmě bělit i bez použití chloru a jeho sloučenin. Takové značky papíru najdete pod označením TCF. Místo sloučenin chloru se tu používají k bělení buničiny různé kyslíkaté chemikálie, jako například peroxid vodíku nebo ozón.

Nevýhodou této metody je, že papíry TCF nejsou tak bílé jako papíry ECF. Navíc jsou tyto druhy papíru o něco dražší - výrobní proces je totiž technologicky složitější. 

Celosvětově se tímto způsobem bělí jen něco kolem 5 % papíru. 

Bělení recyklovaného papíru

… je kapitola sama pro sebe. U papíru ze sběru totiž nikdo nemůže přesně říci, jakým způsobem byl původně bělen. Zde lze pouze zaručit, že proces bělení recyklovaného papíru probíhá bez použití chloru nebo sloučenin chloru. Proto se tyto papíry nazývají papíry PCF (Process Chlorine Free).

Bělení papíru v historii

Nejstarším postupem bělení celých listů papíru bylo namáčení a sušení na slunci. Tímto způsobem se dodnes bělí například ručně vyráběný japonský papír washi. 

V Evropě bylo namáhavé bělení slunečním světlem nahrazeno plynným chlorem, získaným z kuchyňské soli, koncentrované kyseliny sírové a oxidu manganičitého. Proces výroby plynného chloru byl znám už v roce 1785. 

Od tohoto roku měly papírny poprvé možnost bělení papírových surovin už v rozemleté hmotě (maši), předtím, než se maše nabírala a formovala do jednotlivých listů. 

Od roku 1930 umožnilo chlorové bělení poprvé vyrábět papír s vysokým stupněm bělosti v průmyslovém měřítku.

Bílý a ještě bělejší - optické zjasňovače

Vývoj chemie ovšem umožnil získání ještě bělejšího papíru - díky použití optických zjasňovačů. 

Jsou to fluorescenční látky, jejichž účelem je zvýšit stupeň bělosti a jasu a kompenzovat žlutý nádech materiálů. Vděčí za to fluorescenci, která je výsledkem absorpce neviditelného UV světla (s vlnovou délkou 290 - 400 nm) a následné emisi většiny absorbované energie coby viditelného modrého fluorescenčního světla (s vlnovou délkou 400 - 480 nm). 

Fluorescence

Elektrony určitých atomů mohou absorbovat kvanta UV světla, které je excituje (nabudí). Klesáním zpět do základního energetického stavu elektron vyzařuje kvanta viditelného světla v modré oblasti viditelného spektra. 

Vyzařováním tohoto sekundárního modrého světla se odrazivost materiálu zvyšuje na více než 100 %, takže látka vypadá světlejší. Díky optickým zjasňovačům tedy můžeme získávat bílou barvu, která je doslova bělejší než bílá. 

V papírenském průmyslu se papíry, vybělené optickými zjasňovači, často používají pro časopisový papír nebo plakátový papír. 

Když chcete zjistit, jestli byl váš papír vyroben s pomocí optických zjasňovačů, podívejte se na něj venku pod širým nebem (nejlépe při slunečném počasí) a doma - při umělém osvětlení. Uvidíte zřetelný rozdíl. 

Je to způsobeno tím, že při domácím nebo dokonce umělém osvětlení chybí UV část světelného spektra - zjasnění se tedy nemůže projevit. 

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 16.3.2023 8:00 | karma článku: 17,78 | přečteno: 599x

Další články autora

Dana Tenzler

Vznik Merkuru

Merkur je nejmenší a Slunci nejbližší planeta. Má neobvyklé složení – od ostatních planet se její nitro trochu liší. Nová teorie jeho vzniku je založena na počítačových simulacích.

27.3.2025 v 8:00 | Karma: 15,21 | Přečteno: 157x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)

24.3.2025 v 8:00 | Karma: 19,49 | Přečteno: 239x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.

20.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,57 | Přečteno: 231x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

17.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,49 | Přečteno: 313x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,62 | Přečteno: 299x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

27. března 2025  10:01

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Nenastal čas rušit sankce proti Rusku, Moskva hraje hry, shodli se ochotní

27. března 2025,  aktualizováno  14:54

Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském...

Kim dohlížel na testy nových průzkumných a sebevražedných dronů. Uspokojily ho

27. března 2025  14:53

Severokorejský vůdce Kim Čong-un tento týden nakrátko vedl tým Bezpilotního leteckého...

Slintavka a kulhavka straší Česko. Jaké jsou příznaky a komu co hrozí

27. března 2025  14:45

Česko zavádí preventivní opatření kvůli výskytu slintavky a kulhavky v sousedních zemích. Jak se...

Koalice se bojí, chceme je donutit ke konfrontaci, řekla Schillerová

27. března 2025  9:52,  aktualizováno  14:42

„To, co se stalo, je naprostý skandál,“ vrátila se šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová...

  • Počet článků 1066
  • Celková karma 20,59
  • Průměrná čtenost 1269x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.