Exotická ... chemie
Ta ovšem nemá nic společného ani s jedním ze zmiňovaných jevů. Týká se látky, ze které se skládá běžná hmota a všechny (nám už známé) chemické prvky.
Chemické prvky se liší jeden od druhého svými chemickými vlastnostmi. A ty určuje hlavně jejich stavba - přesněji počet elektronů a jejich rozmístění v obálce atomu.
Jsou to právě elektrony, které se účastní interakce s jinými prvky. Na jejich počtu a chování tedy záleží chemické vlastnosti prvků.
Aby byla celá věc ještě trochu komplikovanější, má téměř každý prvek blízkého příbuzného. Ten má sice úplně stejné chemické vlastnosti (disponuje stejnými elektrony) ale také různé složení jádra a tedy trochu odlišnou hmotnost. Těmto blízkým příbuzným se říká izotopy.
Všechny chemické prvky včetně všech jejich izotopů jsou zaneseny do tzv. nuklidové mapy, viz dolní obrázek.
Zdaleka ne všechny nuklidy jsou stabilní.
Těch stabilních je dokonce jen minimum, jak je vidět z horního obrázku. Jsou tu označeny černou barvou.
Žlutě jsou zaneseny nuklidy, rozpadající se alfa rozpadem (uvolňující jádro helia a rozpadající se na menší zbytky původního jádra), beta rozpady jsou růžové a modré (beta plus - růžový a beta minus - modrý). Nuklidy, které spontánně emitují protony jsou oranžové a ty, které se rozpadají za vzniku neutronů fialové. Zelené podléhají spontánní fuzi.
Vědci znají mnoho různých izotopů už delší dobu. Pomocí nových teoretických metod se nyní ale podařilo předpovědět vlastnosti téměř několika set dalších různých nuklidů - včetně kontroly toho, zda mohou vůbec existovat.
Čím se liší nestabilní a stabilní atomová jádra?
V případě stabilních atomových jader je počet protonů k neutronům v jejich jádře zhruba stejný. Pokud se v jádře nacházejí nadbytečné protony nebo neutrony, stává se jádro nestabilní.
Protože vědci vědí, jaké zákony v jádrech prvků působí, dají se jejich vlastnosti vypočítat. To je ovšem velice pracné, jakmile se do hry vloží opravdu hodně protonů a neutronů.
Ještě před deseti lety byly takové výpočty možné pouze pro nejlehčí prvky. Od té doby ale pokročila jak věda tak technika mílovými kroky.
Dnes se dá popsat silná interakce, která funguje mezi protony a neutrony, mnohem lépe než dříve. A nejen to, výpočty jsou dnes rychlejší díky výkonným počítačům. A tak se dnes dá spočítat stabilita atomového jádra, složeného dokonce i z několika desítek protonů a neutronů.
K čemu je to dobré?
V přírodě se samozřejmě takové exotické izotopy s tak vysokým podílem protonů nebo neutronů prakticky nevyskytují. Je také těžké je vyrobit uměle, například přímým záchytem neutronů v laboratorních podmínkách. Dají se ale vytvořit jen bombardováním těžkých jader s mnoha neutrony vysoce energetickými částicemi - což umí vědci provést v moderních urychlovačích.
Porovnáním výpočtů a praktických dat se ukázalo, že alespoń co se týká prvků lehčích než železo, je přesnost metody vynikající.
Vědci se chtějí samozřejmě věnovat i prvkům těžším než železo. Zajímavé to bude například kvůli pochopení jevů, které se odehrávají v exotických neutronových hvězdách nebo při výbuchu supernovy. Všude tam, je dostatek neutronů a nuklidy tak mohou vznikat daleko rychleji než se stihnou rozpadnout.
Čekají nás nejspíše další zajímavé objevy. Zpřesní se například naše znalosti o neutronových hvězdách a chování hmoty za extrémních podmínek.
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Planeta 8,5

Co se skrývá pod názvem planeta 8,5? Máme ve Sluneční soustavě planety, o kterých jsme dosud neměli žádné informace? (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Vašemu školství chybí důraz na sociální dovednosti, líčí dánský expert a učitel
Premium Jak nejšťastnější lidé na světě vychovávají sebevědomé a samostatné děti, vysvětlují autoři knihy...
Harvard je nejlepší stranickou školou Číny. Učí kádry komunistické partaje, štve USA
Premium Čína a Harvard mají jedno společné: obě se považují za střed světa. A tak když se Čína ocitla v...
Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu
Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
- Počet článků 1088
- Celková karma 18,46
- Průměrná čtenost 1262x