Co je nového v NASA - mise OSIRIS REx

K  planetárním misím NASA dnes patří 14 sond. Mají různé cíle, všechny se nacházejí ve Sluneční soustavě. 12 dalších misí se připravuje.  (délka blogu 5 min.)

Co se bude dál dít v rámci mise OSIRIS REx?

Možná si, stejně jako já, musíte nejdřív osvěžit, co znamená zkratka OSIRIS-REx. Plný název této mise zní Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security - Regolith Explorer. Po New Horizons a Juno je OSIRIS-REx třetí vesmírnou sondou v programu New Frontiers. 

Jedná se o sondu, která byla vypuštěna 8. září 2016 raketou Atlas V. Měla za úkol navštívit asteroid Bennu a přivézt na Zemi vzorky jeho materiálu. 

Bennu je asteroid, který se nachází poměrně blízko Země. Má průměr 494 m a nápadně tmavý povrch, bohatý na uhlík. 

Mise trvá už pět roků a 11 měsíců. Sonda je momentálně na cestě zpět k Zemi. Vzorky dorazí v roce 2023.

Obrázek: Zdroj: https://solarsystem.nasa.gov/solar-system/our-solar-system/overview/ licence CC0

Pamětihodný úkon byl proveden 20. října 2020.  OSIRIS-REx rozvinula svou robotickou ruku a poté krátce přistála na Bennu. 

Nasbírala tu prach a oblázky z jeho povrchu v manévru, který dostal jméno “Touch-And-Go“ a znáte ho možná pod zkratkou TAG. 

Dne 28. října 2020 vyslal pozemský tým vesmírné sondě příkazy, které uzavřely kapsli s nasbíraným materiálem. Dne 7. dubna 2021 dokončil OSIRIS-REx svůj poslední oblet Bennu a začal se od asteroidu zase pomalu vzdalovat směrem k Zemi (dnešní polohu sondy vidíte na horním obrázku). 

Co bude dál?

Doručením materiálu z asteroidu ovšem mise neskončí, jak nedávno zveřejnila NASA. Bylo totiž povoleno rozšíření a prodloužení projektu. Mise sondy, která je aktuálně na cestě zpět k Zemi se vzorkem z Bennu, se prodlouží nejméně o devět let, uvedla americká vesmírná agentura NASA.

Budoucnost OSIRIS-REx - OSIRIS-APEx

Sonda by se po oddělení kapsle s materiálem z asteroidu měla vydat na cestu k jinému vesmírnému tělesu - velice známému asteroidu jménem Apophis. 

Apophis je asteroid typu Aten o průměru 350 m. Objeven byl už 9. června 2004. Čas od času se nachází nepříjemně blízko Země a v médiích se občas objevují zaručené zprávy o tom, že tento asteroid bude naší zkázou, až se v budoucnosti s naší planetou srazí. Podle nových poznatků a výpočtů k tomu ovšem naštěstí nedojde. 

Přesto se vědci o Apophis zajímají - a tak se mu bude věnovat prodloužená mise OSIRIS. To mimochodem změní její název a tak se jí bude v budoucnosti říkat OSIRIS-APEx. 

Sonda by měla vstoupit na oběžnou dráhu kolem Apophisu brzy po průletu asteroidu kolem Země. 

Vědce zajímá hlavně to, jak průlet kolem Země změní parametry asteroidu. Sonda bude mít za úkol pomocí plynových trysek uvolnit prach a malé kameny z povrchu asteroidu a studovat jejich vlastnosti. 

Má k dispozici mimochodem kameru, laserový výškoměr, spektrometry, které pracují v infračervené a viditelné části spektra a rentgenový spektrometr na studium povrchového regolitu. 

Zajímavé bude také zjištění, jaké změny vyvolaly v materiálu asteroidu slapové síly při průletu kolem Země. 

Další cesta zavede sondu do větší blízkosti Slunce - v okamžiku maximálního přiblížení má být vzdálena jen asi 0,5 astronomické jednotky. To bude pro materiál sondy značnou výzvou. Bude tu totiž vystavena většímu vlivu Slunce než na své původní misi. 

Držme palce, aby se vědcům z NASA podařilo sondu na další práci přeprogramovat a nějakým důmyslným trikem ji pak i ochránit před silným slunečním vlivem. 

Vzhledem k tomu, jak je Apophis všeobecně známý a obávaný, mohla by být tato druhá, recyklující mise dokonce mediálně zajímavější, než její původní úkol. 

Zdroj: NASA
 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.8.2022 8:00 | karma článku: 19,19 | přečteno: 215x