Co je nového v NASA - Mars Odyssey

Vzpomínáte si na sondu Mars Odyssey? Je skoro neuvěřitelné, že se nachází na oběžné dráze Marsu už 20 roků, 10 měsíců a 12 dnů. (délka blogu 3 min.)
Obrázek: Mars Odyssey. Zdroj: NASA/JPL/Corby Waste, Public domain, Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/2001_mars_odyssey_wizja.jpg

Neúspěchem sondy Mars Climate Orbiter (v roce 1999 kvůli chybě ve výpočtech shořela při přistání v marsovské atmosféře) se NASA poučila. U následujícího projektu se navýšilo financování ale i úsilí, které týmy věnovaly vývoji mise. 

Mars Odyssey, která byla pojmenována na počest filmu Stanleyho Kubrika„2001 ASpace Odyssey“ tak stála daňového poplatníka celkem 297 milionů dolarů. 

Nová sonda se podobá své nešťastné předchůdkyni. Má velký solární panel, podobná je také její anténa, motor a trysky. Je ovšem o něco větší a těžší. Při startu vážila přes 700 kg, přitom téměř 350 kg tvořilo palivo. 

Solární panel má plochu kolem 7 m2, takže v pozemských podmínkách může sondě dodávat 1500 W a na oběžné dráze pořád ještě úctyhodných 750 W. Solární panely mohou samozřejmě fungovat jen tehdy, když se sonda nachází na osvětlené straně Marsu. Dobu, kterou musí strávit ve stínu, jí pomáhá překonat NiMH baterie s kapacitou 16 Ah. 

Nosná raketa, která ji dopravila do vesmíru, odstartovala 7. dubna 2001. K Marsu dorazila sonda 24. října 2001. 

Dostala za úkol vytvořit první globální mapu Marsu a kromě toho měla také mapovat chemické prvky a minerály, které se nacházejí na povrchu planety. 

A i když se později k Marsu vydaly sondy s lepšími fotoaparáty a novější výbavou - její přístroje pracují dodnes. 

Hlavními vědeckými přístroji jsou THEMIS (Thermal Emission Imaging System), který se zabývá rozpoznáváním minerálů - především takových, které se tvoří v přítomnosti tekuté vody. 

GRS (spektrometr pro gama záření) pro změnu umí na povrchu Marsu rozeznat kolem 20 chemických prvků - včetně vodíku, který se nachází přímo pod povrchem. Sonda díky němu na Marsu objevila obrovské zásoby podpovrchového vodního ledu. 

MARIE (Mars Radiation Environment Experiment) se věnuje studiu radiace na oběžné dráze Marsu. 

Stejně jako její orbitální kolegyně zajišťuje Odyssey komunikaci s rovery, které se nacházejí na povrchu planety. 

Budoucnost Odyssey

Mise Odyssey byla nedávno opět prodloužena. V budoucnosti má provést další studie hornin a ledu, který se nachází pod povrchem Marsu. Bude se i nadále věnovat měření radiace a dlouhodobému sledování klimatu na Marsu. Také komunikace s rovery nepřijde zkrátka. Jak dlouho se ještě udrží sonda v pracovním stavu - bude záležet na jejích zásobách paliva. Ty se postupně tenčí. Podle různých odhadů měla mít sonda palivo … právě na dvacet roků. Držme nejstarší fungující marsovské orbitální sondě palce - aby na orbitě Rudé planety vydržela ještě několik let. 

Zdroje: NASA,https://www.jpl.nasa.gov/news/press_kits/odysseyarrival.pdf

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 5.9.2022 8:00 | karma článku: 18,09 | přečteno: 193x