Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vinnetou v Trabantu

Vdala jsem se za Tammyho, přímého potomka čerokézských indiánů. Poznali jsme se v New Yorku, kde jsem se chtěla stát slavnou malířkou. Slavnou jsem se nestala, ale porodila jsem Tammymu děti. A ukázala jsem mu svoji rodnou zem.

Talent byla kdysi dávno starověká jednotka hmotnosti, užívaná převážně na Blízkém východě a v Řecku. Její hodnota se silně měnila podle místa i času, a tak se vlastně jednalo o jednotku neurčité velikosti. Talent však byla i peněžní jednotka, kdy jeden talent odpovídal přibližně ceně 60 kg zlata nebo stříbra.

My, dnešní smrtelníci, jsme už samozřejmě 60 kg zlata nebo stříbra nikdy neviděli a neumíme si ho představit. Slovo talent používáme ve spojení skrytý poklad, hluboce ukrytý, který v lidech dřímá, někdy je nalezen a někdy ne.

Já měla odmalička talent očividný a dost k ničemu.

Dnes by se to nazvalo monitorovací zařízení první kategorie, vyladěné na nejvyšší citlivost, ale tehdy, před lety, jsem byla prostě jen dítě na zabití. Špicovala jsem uši, všechno jsem věděla a uměla to převyprávět do nejmenších podrobností. Samozřejmě tam, kde to vůbec nebylo potřeba. A tak jsem měla zadek často zmalovaný od prchlivé matky, která neměla k ráně daleko a notýsek ve škole plný černých puntíků od učitelky, která byla netrpělivá, tichá a vážná.

O prázdninách jsem však křídla svého talentu mohla rozvinout naplno, aniž bych riskovala výprask. Babička žijící na vesnici byla mírná, mohla jsem jít spát se špinavýma nohama, čistit si zuby jen občas a tahat si koťata do postele. K obědu bývaly lívance nebo palačinky a k večeři chleba se sádlem. Večer jsme s dědou mastili karty a těšili se, až hlasatelka v televizi vážným hlasem nastaví zrcadlo kapitalistické společnosti a začne Fantomas.

Svůj talent jsem rozvíjela tím, že jsem často visela na brance a pozorovala cvrkot na ulici.

„Babi, jde k nám pan Hora!“, přilítla jsem do kuchyně.

Babička pantoflí nakopla slepici ven ze dveří. „Svině jedna!“, a do hadru sebrala čerstvé hovínko.

„Pan Hora, říkáš? Divný, ve středu jezdí vlakem do města nakoupit. Tak já rychle postavím na kafe.“ A přiložila do kamen pár dřívek.

Vyšplhala jsem znovu na branku. Pan Hora přešel kolem jako by se nechumelilo a pokračoval ulicí dolů. „Pane Horáááá….vy k nám nejdeteee?“, zahulákala jsem.

„Je středa, děvče, to jedu vlakem v 9,36 nakoupit.“, a zvedl hnědou koženou tašku do výšky.

„Ale babička na vás už čeká!“, zahulákala jsem znova.

„A co mi chce?“, zastavil se.

„Já nevím, ale asi něco důležitého, už vaří kafe!“

„Tak ještě, že jsi mě odchytila. Pojedu teda pozdějším vlakem.“

Otevřela jsem branku, koukla mu do tašky a zatahala ho za prázdný rukáv zastrčený do kapsy. Pan Hora totiž neměl levou ruku.

„A jak to tam máte zakončený, nahoře, to jako na uzlík?“, ukázala jsem k jeho rameni.

„Chceš to vidět? Ale je to strašidelný.“

Kývla jsem. Pan Hora si sundal sako, rozepnul košili a stáhl levý rukáv.

„Hmm… do uzlíku. Takhle přesně vypadalo hovínko, co nám vysrala slepice v kuchyni na podlahu.“

„Skoro.“, zasmál se a vstoupil do kuchyně.

„Prý už na mě čekáte?“

„No jeje, právě včas, akorát jsem zalila kafe!“, řekla babička a naskládala na malý talířek pár dlouhých, placatých sušenek.

Usedli ke stolu a zvědavě se na sebe zadívali. „Tak co nám nesete?“, zeptala se babička.

„Ani nic, jedu do města nakoupit.“, řekl pan Hora.

„Však je taky středa.“, podotkla babička. „Divila jsem se, že k nám máte cestu.“

„No neměl jsem, ale přišel jsem.“

„Tak to je dobře, vezměte si sušenku a povídejte, co je nového.“, řekla babička a spokojeně se usmála.

Až v dospělosti jsem pochopila, že můj talent je lidi spojovat. Co lidi…národy.

A tak jsem svého indiánského muže, ušlechtilého a klidného, vzala k nám do Čech, aby se podíval, jak si tu žijeme.

Naši malou zemičku, krásy naší přírody, hory, řeky a usměvavé lidi s velkým srdcem jsem mu popsala slovy tak vzletnými a dojemnými, že mu nádhera pohoří Great Smoky Mountains připadala jen jako slabý odvar a indiáni jako ubozí packalové k ničemu.

Přiznávám, že Tammy má svoji první návštěvu v Čechách dosud zahalenou v mlze, protože ho můj otec a bratranci po celou dobu pobytu udržovali ve stavu silné opilosti, řka, že ohnivá voda je dobrý sluha, ale zlý pán. A to se tady, pod jejich odborným dohledem, nemůže nikomu stát.

Ale dobře si vzpomínám na jeho druhou návštěvu, to už jsme měli Anežku, dlouhovlasou blond holčičku se zelenýma očima, jako má její matka a s indiánskou duší po svém otci.

V letadle, kde jsme bohužel nedostali sedadla vedle sebe, letuška podala Tammymu do ruky skleničku se šampaňským a přinesla mu jídlo z první třídy. Potom se zvonivě rozesmála, srovnala si umně vytvořený uzel na hlavě a seznámila ho se svým rozpisem letů na další měsíc.

Mě, sedící o dvě řady dál, okázale ignorovala a lakomě zvedla obočí, když jsem požádala o vodu. Když se Anežka na vratkých nožkách vydala uličkou a vysápala se na otcův klín, letuška mu ji odebrala z náručí se slovy, aby neobtěžovala spící cestující a vrátila se zpátky ke své rodině. Při odchodu z letadla podala Tammymu výtisk denního tisku s okatě napsaným telefonním číslem a srdcem proklatým opeřeným šípem.

Cesta to byla dlouhá a úmorná, a když jsme konečně vstoupili do letištní haly v Praze, uslyšela jsem od zavazadel hlasitý mužský hlas: „Hele, Maruš, vopravdickej indián, no já padnu.“

Tammy, vysoký, štíhlý, oblečený v bílé košili s ohrnutými rukávy a černých džínách, ještě nerozuměl česky, a tak se jen široce usmál a mrknul pravým okem. 

„A koukni na ty náramky, já vím, kdo to je, to je teeen…noo..jeden americkej herec, ty vago, jak se jmenuje…mám to na jazyku, noo…Maruš…hrál v Posledním mohykánovi! A nečumte na něj tak. Ať nevypadáme jako telata!“

K Tammymu přistoupil malý chlapec a zatahal ho za kalhoty. „Pane, vy jste vopravdickej indián?“

Anežka rychle objala tatínka kolem kolen a česky řekla. „Ne, to je můj táta!“

Tammy, odpočatý a v letadle hýčkaný, pohodil dlouhými, černými vlasy, spadajícími mu po zádech až k pasu a zívnul. „Myslím, že jestli si do pěti minut nelehnu, tak usnu vestoje jako kůň!“

„Čenda by měl přijet každou chvilku.“, řekla jsem a nasměrovala nás k východu.

„Až uvidí, kolik toho s sebou táhneme, tak to s ním švihne.“, řekl Tammy společensky, posadil si Anežku za krk a popadl kufry za madla.

Švihlo to však málem s námi, protože kamarád Čenda, vědom si neobvyklé a vzácné návštěvy, nám chtěl udělat radost a jako milovník aut veteránů, přijel ve vytuněném a nablýskaném Trabantu, přímo před letištní halu.

Tammy zalapal po dechu. „Co to je?“, a rozesmál se.

„To je rozzuřený vysavač neboli nejúžasnější auto na světě“, řekl Čenda, rychle nás nacpal do vozidla a několikrát naprázdno zatůroval až se kolem nás rozprostřela šedomodrá mlha.

„Má jenom dva takty a na společenském žebříčku je to něco mezi bicyklem a Maluchem, ten má takty čtyři.“, dodal pyšně a láskyplně pohladil volant.

Tammy, vystudovaný inženýr a automobilový designér, tvořící a sledující nejnovější trendy, se nevěřícně rozhlédl po interiéru vozidla. „Ne, to není možný. To jsem ještě nikdy neviděl. Tady se vůbec nemyslelo na pohodlí pasažéra.“, a pozorně ohmatal stěny a sedadla.

„Je to čistě účelové, skromné a bez rozmařilých zbytečností. V jednoduchosti je krása.“, zasmál se Čenda. „A narveš sem úplně všechno.“

Cesta Prahou se zdála být stejně dlouhá, jako letadlem z Ameriky. Tammy měl dlouhé nohy pokrčené těsně pod bradou a snědou pokožku v obličeji úplně sinalou. „Bojím se o naše životy víc jak v letadle.“, řekl a pevně mě chytil za ruku. „Myslím, že střechu by prorazilo i ptačí hovno.“

Čenda kývl hlavou. „Máma se vás nemůže dočkat, povlíkla nejlepší povlečení, z damašku, dostala ho jako svatební dar, a ještě nikdy ho nepoužila. Tak si toho važte.“, řekl a zajel do průchodu otřískaného domu staré zástavby. „Jo, a táta se vloni uchlastal, takže alkohol vám nedá určitě.“

Tammy se vysoukal z Trabantu a protáhl si nohy a ruce. „Připomeň mi, až budeme zpátky doma, abych tomu chudákovi poslal trochu víc peněz, v tomhle se leda tak brzo zabije.“

Z domu vyběhla malá, kulatá žena v zástěře. „To je mi vzácná návštěva!“, a vřele mě objala, popadla holčičku do náruče a dvakrát se s ní zatočila dokola. Potom ji opatrně postavila na zem a chytila Tammyho za obě dlaně.

„Ten se ti povedl, je úplně nádhernej!“, prohodila směrem ke mně. „Úplnej Vinetúúú.“

Zálibně si Tammyho prohlížela, kroutila nevěřícně hlavou, ale pak se vzpamatovala. „Tak pojď na vdolky, ty.. kluku indiánská..“, a odvedla nás do bytu.

Vdolkům Tammy rozuměl dobře a osmý jsem mu už musela vykroutit z ruky. „Bude ti blbě, neblázni.“

„Proooč? Nebude…já mám vdolky rád.“, zahučel a napil se z velkého hrnku kakaa.

Ozvalo se zabušení na dveře. „To budou asi holky.“, řekla paní domu a zvedla se od stolu.

Do místnosti přivedla několik žen ve svém věku. „Holky, to je Vinnetú, můžete si na něj šáhnout, ale opatrně.“, koukla na Tammyho. „Můžou si na tebe šáhnout, že jo?“

Tammy nerozuměl ani slovo, a tak prostě přikývl. „Prosím tě, co znamená to divný slovo…Vinnetú, slyšel jsem ho už několikrát.“, obrátil se na mě.

„Česky to znamená krásný a ušlechtilý.“, řekla jsem pohotově a Tammy se potěšeně usmál.

Jedna z žen, s trvalou jako ovečka, před něj na stůl položila plastovou krabičku a vetkla se mu do náruče. Odevzdaně mu položila hlavu na prsa a zavřela oči. „To jsem si vždycky přála udělat, už jako holka.“, a blaženě vzdychla.

Tammy rychle mrknul do krabičky. Byl v ní jahodový dort. Přivinul si ženu pevně na prsa.

Podíval se k zástupu ostatních starších dam, každá v ruce svírala krabičku. „Začíná se mi tady docela líbit.“, prohodil směrem ke mně a zasmál se.

„Tak další…“, řekl a odevzdaně doširoka roztáhl ruce.

Tammymu samozřejmě v noci blbě bylo. Několikrát se vyzvracel do hliníkového kbelíku u postele a sváteční damaškové povlečení vzalo také za své.

„Maminko, proč tatínek pořád slintá na koberec?“, zeptala se mě Anežka.

„Protože je Vinnetú.“, sykla jsem tiše a Tammy po mně zašátral rukou.

Nahmatal moje prsty a láskyplně je stiskl.

„To bylo určitě to kakao. Kdybych umřel, nech mě převést do Ameriky.“, řekl krásný a ušlechtilý, a hodil okem po vyžraných plastových krabičkách poházených po stole. „Ale ať mě necpou do Trabantu.“, a sklonil hlavu zpátky ke kyblíku.

Druhý den přišel o prohlídku historické Prahy, protože celý den vyčerpaně prospal. Když jsem s Anežkou přišla zpátky, ležel v posteli s Čendou po boku a pouštěli si všechny díly Vinnetoua.

Tammy se strašně smál. „Škoda, že to nemůžou vidět naši.“, řekl zklamaně a kousnul si do vdolku. „Francouz v paruce a jugoslávská prérie. Tady je opravdu možný všechno, začínám už chápat i toho Trabanta.“

Po příjezdu zpátky do Ameriky, Tammy poslal Čendovi peníze. Slušné. Ať si koupí nějakou lepší káru.

A Čenda si koupil dalšího Trabanta. Úžasného kombíka, vždycky o něm snil.

Spojovat lidi mě baví, jak jinak by se i indiáni, žijící pod vrcholky Great Smoky Mountains, dověděli o Trabantu, Pierru Briceovi a jugoslávských prériích, které tolik milujeme.

Howgh.

Autor: Danka Štoflová | čtvrtek 11.5.2023 9:05 | karma článku: 45,41 | přečteno: 6023x
  • Další články autora

Danka Štoflová

Skřípněte jim vejce!

Vzala jsem si Tammyho, přímého potomka čerokézských indiánů a žijeme na půdě, která indiánům po staletí patří, pod vrcholky Great Smoky Mountains, v Severní Karolíně. Indiáni si volí svého náčelníka jednoduchým způsobem. Provázkem

26.1.2023 v 12:09 | Karma: 46,91 | Přečteno: 14191x | Diskuse| Společnost

Danka Štoflová

Mateřské znaménko ve velikosti mexického dolaru

Vdala jsem se za Tammyho, přímého potomka čerokézských indiánů. Žijeme v Severní Karolíně, pod vrcholky Great Smoky Mountains, na území, které indiánům po staletí patří. Tajemství, příběhy a mýty jsou jejich součástí a vždy budou.

11.1.2023 v 12:16 | Karma: 46,15 | Přečteno: 5618x | Diskuse| Společnost

Danka Štoflová

Jak mě zatkli v Las Vegas

Vdala jsem se za Tammyho, přímého potomka čerokézských indiánů a žijeme v Severní Karolíně na úpatí Kouřových hor. Když jsme se v New Yorku seznámili, naše odlišné kultury se mísily dost těžce. A pak jsme navštívili Las Vegas.

3.1.2023 v 8:08 | Karma: 47,10 | Přečteno: 13025x | Diskuse| Společnost

Danka Štoflová

Jak jsem obsluhovala na swingers párty

Vdala jsem se za Tammyho, přímého potomka čerokézských indiánů. Než jsme se poznali, snažila jsem se přežít v New Yorku a stát se slavnou malířkou. To se sice nepovedlo, ale zkušenost z velkého světa boháčů, byla k nezaplacení.

6.12.2022 v 11:06 | Karma: 47,79 | Přečteno: 37798x | Diskuse| Společnost

Danka Štoflová

Díra do hrudi

Vdala jsem se za Tammyho,přímého potomka indiánů z kmene Čerokí. Hluboké lesy Great Smoky Mountains se staly naším domovem. Indiáni si po generace zachovávají svoji důstojnost, čest a hrdost. Vypráví příběhy, které chytí za srdce.

28.11.2022 v 8:11 | Karma: 46,77 | Přečteno: 9254x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 116
  • Celková karma 43,77
  • Průměrná čtenost 6859x
Mávla jsem proutkem, pod plamínkem svíčky, krásně se červenáš, neznáš moje hříčky. Měla bych tě varovat, možná umím čarovat.

VE ČTVRTEK 18.4.2024 PROBĚHLO VYHLÁŠENÍ CEN MAGNESIA LITERA, KDE JSEM BYLA NOMINOVANÁ VE FINÁLE, V KATEGORII HUMORISTICKÁ KNIHA.
PŘI VYHLÁŠENÍ MOJE JMÉNO NEZAZNĚLO, ALE BYL TO KRÁSNÝ ZÁŽITEK, MNOHO PŘÍPRAV A PÁR KALÍŠKŮ SLIVOVICE. TAK SNAD PŘÍŠTĚ ❤️
P.S. Potřásla jsem si rukou s Arnoštem Goldflamem a řekla mu, že ho mám ráda...a on řekl: "Jéé...děkujuuu."

NOVINKA: Audiokniha je tady! Můžu prozradit, že ji pro vás namluvila držitelka dvou Thálií a moc se povedla.

Najdete ji zde: 

https://www.audiolibrix.com/cs/Directory/Book/13792/Audiokniha-Jak-jsem-rodila-indianskeho-syna-z-kmene-Ceroki-Danka-Stoflova

Moje další kniha INDIÁNSKÝ EROTIKON vyjde v ZÁŘÍ 2024, těším se moc!
Právě pracujeme na korekturách.
Píšu pro vás další knihu, ráda bych ji do konce roku odevzdala.

 

Knihu najdete zde:

https://www.kosmas.cz/knihy/518955/jak-jsem-rodila-indianskeho-syna-z-kmene-ceroki/

Elektronická kniha zde:

https://www.kosmas.cz/knihy/527287/jak-jsem-rodila-indianskeho-syna-z-kmene-ceroki/

Kdo mě má rád, může mi napsat na:

 dankaelisstyee@yahoo.com

Seznam rubrik