Kalouskova dvacítka
Podívejme se, za jakým účelem DPH vznikla. Tento koncept navrhoval již v roce 1918 Dr. Wilhelm von Siemens a původně se vztahovala jen na velké obchodní transakce. Byl to koncept, který měl v poválečném Německu pomoci udržet finanční stabilitu. Poprvé se ale DPH ujala ve Francii dne 10. dubna a zavedl ji Maurice Lauré, pracovník ředitelství daňového inspektorátu. Zavedl tuto daň plošně do všech sfér výroby a maloobchodu. Důvod byl prostý. Zalátat díry ve státním rozpočtu.
DPH je tolik oblíbená politiky proto, protože se zdanění dotýká úplně každého občana a je tedy daní univerzální. Tím, že se dotýká všech částí výroby je třeba s ní zacházet opatrně. Lehce se totiž může stát, že její zvýšení bude mít pro ekonomický růst negativní důsledky, jelikož daň je odvislá od spotřeby. Pokud se uvalením daně výrobky zdraží, spotřeba klesne.
Skokové zvýšení dolní sazby DPH se zobrazí také na zdražení potravin. Už teď jsou v ČR jedny z nejdražších v Evropě a poděleno kvalitou, úplně nejdražší. Snaha výrobců nabídnout levnější alternativu povede k zhoršení kvality potravinářských výrobků. Česká republika se tak stane, pokud jí dávno není, nejdražší popelnicí Evropy. Ruku v ruce s tím bude klesat zájem o místní zemědělské produkty, případně budou tyto dováženy ze zahraničí, neboť konkurenceschopnost českého zemědělce, to slovo často skloňované současnou vládou, klesne.
Ovšem prostý občan se vyšší sazbě bránit může jen částečně, například tak, že bude jezdit za nákupy do zahraničí. Jak v Německu tak v Polsku lze nakoupit potraviny a další výrobky už nyní levněji, po zvýšení sazby DPH bude rozdíl ještě markantnější. Obchodník se výběru DPH bude bránit účinněji. Každý motorista na téměř každé pumpě bývá dotazován, zda potřebuje účet za natankované palivo. Důvod je jasný. Velká část prodeje pohonných hmot se nepřiznává a DPH se nevybírá. Tento trend se dávno z čerpacích stanic přenesl i do běžných kamenných obchodů. Táž otázka mi byla nedávno položena v jednom železářství, když jsem si kupoval kosu. Stát kupodivu po zvýšení DPH nevybere tolik, kolik počítá.
Věc má i významný morální aspekt. Poslední volby nesly velký reformní étos. Mnozí voliči na něj opravdu slyšeli a zvolili vládní strany, neboť si přáli reformy. Místo reforem se dostavily prosté účetní škrty a vrávorání ministra Kalouska nad výší sazeb DPH. Místo toho, aby vláda, jež o sobě tvrdí, že je protikorupční, se začala skutečně korupcí zabývat, jsme svědky odkrytí největšího Machiavellismu z nitra VV od dob Listopadu. Místo toho, aby například skončilo drancování veřejných peněz skrz stavby silnic a dálnic, jsme svědky skandálního odhalení předraženého zalévání muškátů na Ministerstvu dopravy apod.
Tato vláda by dříve, než začne jednat o zvýšení DPH měla skutečně provádět reformy. V první řadě přijmout přísné a nekompromisní protikorupční zákony. Hovoří-li se o tom, že výše korupce v ČR u veřejných peněz činí minimálně 100 mld Kč ročně, pak je důchodová reforma zachráněna a není nutné DPH zvyšovat. Dokud totiž nebude korupce sražena, budou občané ČR prostřednictvím DPH platit do cizích kapes a nikoli na důchodový účet, jak se nám pan Nečas snaží namluvit.
Až budou všechny další možnosti úspor na straně státu vyčerpány, může pan Kalousek předstoupit před své voliče, obrazně pokleknout na kolena a požádat občany o zvýšení spoluúčasti na financování státu.
A ještě dvě poznámky. Nedávno v pořadu Otázky Václava Moravce zazněla od ministra zemědělství další replika na Špidlovo „Zdroje tu jsou“ zhruba tak, že většina lidí v ČR se má dobře a zvýšení DPH se jich příliš nedotkne. Drzost, s jakou pan Fuksa vystupoval se nedá srovnat s demagogicky nevinným Špidlovým originálem. Pane ministře, a co ta menšina, která se dobře nemá? Ta ovšem nepatří mezi Vaše voliče, že?
Poslední poznámka se vztahuje k výroku jednoho mého známého, který se mě ptal, jaký je rozdíl mezi chemikem a ekonomem. Prý chemik se ekonomii naučí, ekonom chemii nikdy. Omyl, nebo pan Kalousek je právě ta nutná výjimka pro potvrzení tohoto pravidla.
Vladislav Chrastný
Král Jezevec

Báseň o králi, který se tolik bál až se celý úplně vytratil. A než zmizel, ještě stihl vzkázat svému lidu, buďte tady všichni v klidu.
Vladislav Chrastný
Král hulvátů

Nejsem takový puritán, abych se pohoršeně odvracel nad každým hovnem vyřčeným (nepočítaje v to hovna našláplá). Ale to, že takové a horší vulgarity použije prezident České republiky v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán, je neomluvitelné hultvátství a arogance moci.
Vladislav Chrastný
Koho vodku piješ, toho píseň zpívej

Prezident Edvard Beneš, ve snaze odčinit podrobení se mnichovskému diktátu a zřejmě též z nedůvěry ve sliby tehdejších spojenců, vehnal Československo do mrazivé náruče Sovětského svazu. Mráz z Moskvy se v české kotlině držel více než čtyřicet let a za tu dobu pozastavil pohyb ve společnosti a zahubil téměř vše, co nás spojovalo s civilizovaným Západem.
Vladislav Chrastný
Bonzáctví vyvětrá, stačí si počkat

Mezi látky éterické patří třeba silice. Jsou těkavé, nerozpustné, často vonné. Bonzáctví sice smrdí, ale evidentně vyvětrá též, byť po pětadvaceti letech.
Vladislav Chrastný
Buduj socialismus, posílíš mír a dostaneš metál od prezidenta!

Když jde o to, nastolit režim nový, je třeba bourat staré a tradiční hodnoty a zvyklosti. Nejprve je stačí označit za idiotské, pak je ignorovat. Následně je třeba občanům ukázat ty hodnoty, by měli následovat. A kdy jindy, než v den samostatného českosloveského státu. Buduj socialismus, posílíš mír!
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka
Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...
„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský
Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...
Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 67
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2561x