Dolévat další benzín do nádrže, která teče, nemá smysl
Předtím, než vláda přistoupí k dalšímu zvyšování daní a podvazování výdajů ve výši desítek miliard, bych doporučoval napravit chyby v čerpání evropských fondů, které představují poměrně výrazný nástroj fiskální expanze, zvlášť v době hospodářské stagnace.
Vláda odhodila ideologické zábrany (alespoň některé) a hledá zdroje na straně příjmů i výdajů. Zavedení druhého pásma u daně z příjmu znamená spravedlivější rozdělení daňového břemene, naopak zvýšení snížené sazby DPH má regresivní účinky, protože chudší domácnosti a důchodci vydávají na potraviny a léky relativně více. Jsem rád, že budou nakonec zachovány dvě sazby DPH, je to totiž důležitý nástroj hospodářské, sociální, ekologické a kulturní politiky. Např. zvýšení DPH u veřejné dopravy vede k relativnímu znevýhodnění MHD, vlaků a autobusů vůči automobilům s negativními dopady na kvalitu ovzduší. Místo zvyšování snížené sazby, která je neúměrně vysoká již nyní, bych tedy navrhoval zvýšení té základní o dva procentní body.
V současné situaci, kdy je nutné hledat další příjmy státního rozpočtu, je nepochopitelné, proč se vláda neřídí doporučeními OECD a nezavede majetkové daně - a místo toho uvaluje poměrně vysoké daně a pojistné na práci, což negativně ovlivňuje tvorbu pracovních příležitostí. Daň z nemovitostí je potencionálně výnosná, má jen nízké distorzní účinky a je to další možná forma projevu solidarity bohatých s chudými, zvlášť pokud by byly zavedeny odečitatelné položky od základu daně (tržní hodnoty nemovitosti).
Investice do školství, vědy, výzkumu a inovací, rozhodují o našem budoucím úspěchu, proto uvažované snižování platů učitelům nedává smysl. Myslel jsem si, že úvodní kolo „plošných a tupých škrtů“ bude nahrazeno strategičtějším uvažováním, cílově orientovaným rozpočtováním, kdy bude kontrolováno na co, a s jakou efektivitou jsou vydávány veřejné peníze a že se k druhému kolu škrtů přistoupí až potom. Nebojím se, že by nebylo co škrtat. Naopak.
Srovnávat exportně orientovanou Českou republiku a Polsko s poměrně velkým vnitřním trhem je problematické, přesto si myslím, že bychom se u Poláků mohli v mnohém inspirovat. Třeba v tom, že čerpání evropských fondů je pro tamní vládu opravdová priorita.
Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55206180-co-soudite-o-vladnich-zmenach-dani-a-vydajovych-skrtech
Jiří Čáslavka
Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.
Jiří Čáslavka
ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?
Jiří Čáslavka
Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.
Jiří Čáslavka
Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.
Jiří Čáslavka
Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Důchodce vozil z Polska ve starém autě pervitin, v Čechách ho předával synovi
Pětici lidí, která pašovala pervitin z Polska do Ostravy a přes jižní Čechy do Rakouska, stíhá...
Konec pálení listí. Zákaz platí vždy a všude a hrozí vysoká pokuta
Od začátku března se v Česku nesmí pálit listí. Nikde, nikdy. Jinak hrozí pokuta. Novela zákona o...
Jako za Maa. Šetřící Čína posílí sousedské hlídky, prošpikování kamerami nestačí
Čína pokračuje v instalaci sledovacích kamer, snaží se zároveň ve větší míře využívat služeb...
Vraťte nám sochu Svobody, jste na straně tyranů, žádá USA francouzský politik
Francouzský socialistický poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann vyzval Spojené státy,...
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 956x
Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.