Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.  

Jak vyplývá ze zpráv Českého statistického úřadu, naše ekonomika se již déle než rok potýká s pokračujícím poklesem domácí poptávky, jejíž výpadek nestačí nahradit ani nárůsty přebytku zahraničního obchodu a většina analýz se shoduje, že kromě vnějších faktorů, které nedokážeme ovlivnit, je na vině fiskální politika vlády.

V době, kdy nevíme dne ani hodiny, kdy přijde nějaká příští krize, respektive se prohloubí ta současná, je fiskální konsolidace důležitější cíl než honit desetiny procenta ekonomického růstu, zvlášť spotřebou. V této souvislosti oceňuji odvahu pravicové vlády prosazovat daňový balíček, který má v podstatě sociálnědemokratické parametry, a souhlasím s tvrzením ministra Kalouska, že žádná příští vláda již DPH výrazně nesníží (samozřejmě jsou možné pohyby mezi sazbami), protože dlouhodobé makroekonomické predikce nevypadají vůbec růžově. Přesto si nemyslím, že je český rozpočet v tak zoufalém stavu, aby bylo nyní nutné tak výrazně opět zvyšovat daně. Jsem přesvědčen, že se dosud nevyčerpal potenciál úspor ve výdajových titulech, které nedokážou obhájit svoji existenci a splnit kritérium alokační efektivnosti.

Vláda by měla poměřovat svůj dlouhodobý cíl vyrovnaných rozpočtů s aktuálním stavem ekonomiky, a z tohoto důvodu by se nyní měla více soustředit na zvýšení motivace soukromého sektoru k vyšším výdajům do fiskálně efektivních programů, jako jsou např. energetické investice splácené z úspor, do vzdělávání. A rozhodně by měla odstranit nedostatky v čerpání evropských fondů, které představují zvláště v době ekonomické recese vítaný fiskální impulz.

Výše dluhu nás nutí hledat další daňové příjmy, ale pokud se budou vybrané finanční prostředky zase je ztrácet v černé díře korupce, nic to neřeší. Naopak: důvěra občanů ve stát a jejich ochota platit daně se bude nadále snižovat. A to je také ta hlavní příčina "blbé nálady", která nás všechny obklopuje. Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim "tupé škrty" a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.

V budoucnu nás čekají zásadní debaty o hlubokých reformách veřejného penzijního systému, zdravotnictví, školství a dalších veřejných politik a/nebo o radikálním zvýšení daní, které si dnes nedokážeme ani představit. Proto bychom měli být schopni i v době hospodářské recese omezit výdaje, které jsou zbytné, a posílit ty efektivní, které nám zajistí budoucí prosperitu. A také dodat lidem naději, že to někam vede. Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-57568380-jake-jsou-priciny-slabe-spotreby-domacnosti-a-slabych-vysledku-ceske-ekonomiky

Autor: Jiří Čáslavka | úterý 2.10.2012 6:44 | karma článku: 9,49 | přečteno: 632x
  • Další články autora

Jiří Čáslavka

Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

11.9.2013 v 15:50 | Karma: 7,13 | Přečteno: 314x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?

5.11.2012 v 11:04 | Karma: 10,92 | Přečteno: 714x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.

16.10.2012 v 10:01 | Karma: 11,07 | Přečteno: 966x | Diskuse | Politika

Jiří Čáslavka

Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.

10.10.2012 v 7:17 | Karma: 14,00 | Přečteno: 778x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Je zpochybněno vše

Rozhodnutí německého ústavního soudu znamená odvalení dalšího balvanu na cestě k bankovní unii, která by měla stát na třech pilířích - pojištění vkladů, bankovní regulaci a záchranném fondu na sanaci krachujících bank. Bankovní unie je také nutnou podmínkou k rozbití onoho začarovaného kruhu mezi zadluženými státy a oslabenými bankami. Tedy k tomu, aby záchranný fond ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám a ne prostřednictvím států jako dnes, což vede k prohlubování dluhové krize.

20.9.2012 v 8:43 | Karma: 8,87 | Přečteno: 741x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  16:58

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

23. července 2024  16:55

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, s cáry šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

23. července 2024  16:33

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 956x
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik.

Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Seznam rubrik