Vzpomínka zámecké paní

„Pane Burdátši, víte že jsem byla i zámeckou paní. „ Pokračovala ve svém nekonečném seriálu naše více než osmdesátiletá bývalá kolegyně.  Kdo pamatuje někdejší antikvariát v Ječné ulici, který kdysi dávno nechal zřídit předválečný vydavatel Jiřího Wolkra a jiných, pan Václav Petr, tak ten si jistě na paní Dagmar vzpomene.

Zámek Ctinice

„Když jsem se vdala, dostali jsme s manželem dekret na byt v zámku Ctěnice, na sever od Prahy. Bylo to počátkem padesátých let. Manžel dostal místo v cukrovaru a k tomu dostal byt, co byt, jednu velkou ratejnu právě v tomto zámečku. Pokoj jsme si opticky rozdělili na ložnici, kuchyni a dětský pokoj.  Manžel chodil do práce a já se starala o dítě a domácí krb. Jako nedostudovanou učitelku výtvarné výchovy mne hrozně přitahovaly rozměrné bílé zdi. Tak jsem nakoupila barvy a pustila se do malování.  Zejména dětský koutek jsem zdobila, to podle Karáfiátovy knížky Broučci. Hlavně ty noční výjevy, s lucerničkami.“

„Ale to jste byla spíše za služebnou, než za zámeckou paní .“ Opáčil jsem sarkasticky.

„Vlastně máte pravdu, zámeckou paní byla paní Vlastička Poustková, dokonce jsme ji říkali paní hraběnko a nebránila se. Chodila po zámku v župánku a kolem krku měla péřové boa. Ona byla vdovou po panu řediteli  Poustkovi. To byl moc bohatý pán, šéfoval velké bance. No a po válce si paní Vlasta vzala správce toho zámku ve Ctěnicích, nějakého Jaroslava Jandu. Ten byl taky nóbl. Měl velkou mercedesku. Musel ji půjčovat  na Barrandov, když natáčeli něco o Heydrichovi .“

„No a co nábytek, mobiliář, byl tam nějaký?“ Ptal jsem se dále, abych urychlil rozhovor.

„Ne, ten tam nebyl, asi ho odvezli. My jsme si do své zámecké komnaty všecko koupili. I sporák na propan-butan. To všichni čubrněli. Ale hlavně jsme ji měli krásně vymalovanou.“ neúnavně pokračovala paní Dagmar.

„Ale dnes je ten zámek taky pěkně upravenej, nebyl jsem tam, ale koukal jsem na Přešlapy v televizi.“,  pochlubil jsem se svými znalostmi.

„No a právě o tom chci mluvit. Byly sme se tam podívat a paní průvodkyně nás zavedla i do toho našeho bytečku. To jsem byla naměkko, to víte. Ale pak jsem dostala záchvat smíchu. Průvodkyně nám turistům oznámila...“

„Co oznámila,“ páčil jsem z ní.

„No, že po odkrytí několika vrstev omítek byly v tomto pokoji objeveny zbytky původních historických fresek, a já koukala na noční oblohu z Broučků a věděla jsem, z který stránky jsem to obkreslila.  To víte, že jsem ji tu informaci nevyvracela“, zakončila perfektní pointou své vyprávění paní Dagmar, antikvářka ve výslužbě.

„Tak příště.“

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milo Burdátš | sobota 27.3.2010 8:59 | karma článku: 22,76 | přečteno: 1011x