Douška nad Magorovou rakví
Nebral ohled na vytažená obočí čtenářů a pokračoval. „Když si pučim peníze od kravaťáka, tak vím, že mu ty prachy nikdy nevrátím. Mám potom z toho morální problém. Ty si poctivej živnostník a mánička k tomu. V potu tváře vyděláváš mrzký peníz svůj. Od tebe si rád pučím, jelikož vím, že tobě, dělníku na literárním poli, ty prachy vždycky vrátím“.
Sáhl jsem do kasy a pětistovka skončila v Magorově kapse.
„Teď, když jsem při penězích, tak si u tebe pár knížek koupím. Kde máš bůrovky?“ zeptal se Magor, přestože dobře věděl, kde je jeho oblíbený regál s knížkami za jednotnou cenu 5 Kč.
Vybral si dvacet bezcenných prvorepublikových románků v ošuntělých vazbách. „Spočítej mi to a požaduju množstevní slevu a slevu pro věrné zákazníky. Upozorňuji tě, že na tý slevě trvám.“
„Celkem je to 100 korun, sleva činí dvacet procent, tak to máme 80 Kč“ odpověděl jsem úředním jazykem, přestože jsem dobře věděl, jaké bude pokračování.
„Nechci slevu zadarmo, připočti si k tomu dýško ve výši 25 káčé.“ Pokračoval Magor velkopansky.
Když jsem se naoko podivil nesmyslnému zaokrouhlení, pokračoval: „No právě, vrať mi 395 korun a nezdržuj.“ Magor měl raději kovové mince něž papírové bankovky.
Tuto hru jsme s Magorem hráli dlouhých 15 let. Někdy každý týden, někdy jednou za měsíc. Půjčenou pětistovku vždy vrátil z honoráře, který dostával od svého nakladatele Viktora Stoilova, který bydlel ve vedlejším domě. Ten mu moudře dával peníze v menších částkách v pravidelných intervalech. Knížky vždy naskládal do igelitek, které stále nosil sebou. Za ta léta koupil a do své knihovny ve Vydří odnesl možná i tisícovku knih. Nepamatuji si jedinou knížku z tzv. umělecké beletrie či filosofie, kterou by koupil. Byly to vždy kovbojky, detektivky, válečné či dívčí romány zapomenutých předválečných autorů. Jednu z koupených knih hned otevřel a pravděpodobně i přečetl v kavárně Jericho v sousedství. Za zbylé peníze si koupil několik panáků třtinového rumu.
------------------------------------
Byly doby, kdy dorazil skutečně namol. Byl agresivní, urážel nejenom mě, ale i náhodné zákazníky. Nezapomenu na scénu, kdy dost brutálně vyhodil z antikvariátu tři americké turistky. Když jsem se před prodejnou mladým americkým studentkám omlouval a uvedl jsem, že tím nechutným agresorem je jeden náš básník zvaný příhodně Magor, nadšeně vykřikly: „Oh, God, He was really Magour, it‘s fantastic, we love Hejvl and Magour indeed. „
Jindy zase dlouho vykládal příhody ze svého dobrodružného života. Příhody z vězení, z koncertů s Plastiky, z pitek s jinými androši. Vždy s láskou vyslovoval jména Mejla, Dáša a Juliana.
------------------------------------
Rád si ze mě utahoval: „Burdátš, Burdátš, to je ale jméno, nejsi ty původem nějaký uherskej gróf. Seš antikvář, tak nahlédni do archivů.“ Měl pravdu. V archivech se našlo, že můj prapraděd Johannes Burdáts de Kopcsan byl v roce 1777 povýšen do šlechtického stavu v rámci Uherského království.
Jindy zase tvrdil, když se koukal na můj nos. „Ty si přímo starozákonní žid, jak se jmenovala za svobodna tvoje babička, matka tvé matky?“ zeptal se.
„Jestli si dobře vzpomínám tak byla Maďarkou a jmenovala se Juliška Lévay, ale byla katoličkou.“ odpověděl jsem opatrně.
„Ty vole, podívej se do archivů, seš antikvář, to budeš překvapen.“
Opět jsem hledal odpovědi ze své minulosti. A divil se. V roce polovině 19. století konvertovali mí uherští předci z izraelitského vyznání ke katolickému a nepatrně si změnili jméno z Levy na Lévay. Měl nefalšovanou radost, když mi říkal, že podle halachy jsem židem a už se z toho nevykroutím. Obdivoval jsem jeho neskutečnou schopnost odhadnout člověka, s kterým se zrovna bavil. Když mu někdo nepadl do oka, přestal se s ním bavit, nebo ho klidně bez lítosti pourážel. Ti dnes budou psát nenávistné a pomlouvačné historky.
------------------------------------
Pár metrů od antikvariátu má nakladatelství TORST svou kancelář. Magor tam vyzvedával autorské výtisky svých knížek a okamžitě s nimi dorazil do mého krámu. „Tady máš, Mílo, ještě teplý výtisk mé knížky. Musím ti tam napsat nějaké věnování, jinak bys tu knížku bez přečtení prodal.“
Aby mi udělal radost, tak tu dedikaci napsal třeba maďarsky. Znal stovky vět, které pochytil v kriminále od maďarských vězňů z jižního Slovenska.
„No, a abys je nemusel číst, tak poslouchej.“ Jal se číst své verše, a při tom přestal vnímat všechny náhodné zákazníky, kteří tak měli autorské čtení úplně zdarma.
------------------------------------
Letos, někdy koncem jara se ukázal v antikvariátě naposledy. Nonšalantně zaplatil svůj dluh, koupil několik knih a pozval mne, za své peníze, do Jericha na kapitána Morgana. Po jednom rumu a jedné dvanáctce jsem však musel odejít. Netušil jsem, že to bude naše poslední setkání a že náš antikvariát ztratí svého nejvěrnějšího zákazníka.
Magore, ty vole, knížky s tvými dedikacemi jsem neprodal. Slibuji ti, že si znovu všechny tvé básničky přečtu. Taky ti dávám kvitanci, že mi nic nedlužíš, abys neměl v nebi „morální problém“.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii
V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Tajemství prvního presidentského portrétu
Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně
Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou
Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
V místě tragédie u Dolní Lutyně jsou nově značky, omezí rychlost i délku vozidel
Doprava přes železniční přejezd v katastru Dolní Lutyně na Karvinsku se změní. Na místě, kde se...
Pach smrti. Vědec dává do lahví vůni kostí, aby pomohl kriminalistům
Belgický výzkumník Clement Martin spolupracuje s federální policií při vytváření pachu, který...
Trump si určil tři věrné ambasadory pro problémové místo jménem Hollywood
Premium Slavní herci Mel Gibson, Sylvester Stallone a Jon Voight by se měli stát očima a ušima Donalda...
V Kladně hořela výšková budova, hasiči museli evakuovat 32 lidí
Hasiči v Kladně v sobotu v poledne evakuovali při požáru výškové budovy 32 lidí, jedna žena je...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3159x