Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Džentlmen jako opak frustráta

Muž džentlmen se umí chovat. Je ohleduplný, čestný, má smysl pro humor a sebeironii. Vychovat muže džentlmena není jednoduché, ale ne nezvládnutelné. Chybují ti rodiče, častěji však ženy, které mentorují, radí, všechno ví líp, ale přitom by syna nejraději vodily za ruku jako miminko.Některé namítnou: „To se řekne, ten náš kluk je ještě takové trdlo.“ Z každého kluka ale jednou vyroste muž. Naučit čistit zuby, zavázat tkaničky a vyžehlit košile, to stačí. Když máme vychovat muže dobrých kvalit, musíme s ním jednat tak, jako by už takový byl.

Výchova dětí je práce z nejtěžších. Praní ponožek a vaření teplých večeří je tou lehčí stránkou. Mnohem těžší je věnovat čas, dát sebe, umět naslouchat, nabídnout vhodná řešení problémů, být obětavý, ale ne vtíravý, určovat meze, ale neponižovat, obrnit se trpělivostí a nenechat se přitom zcela vysát.
Když syna vychovává žena sama, je to na ní, jak zvládne svojí roli. Pokud bude v pohodě, bude pravděpodobně i syn. Lézt si občas na nervy je asi normální. Každý den nesvítí slunce.

Jestli se i přes snažení chová mladý muž v dospělosti jako blbec a hlupák, může si za to sám. Jsou naopak jedinci, kteří se dokázali vychovat sami a to i přesto, že měli matku megeru. Rozhodli se býti džentlmeny navzdory.

Vliv prostředí, chování nejbližších, osobní vzor, to je podstatné. Problém je v neúplnosti a nefunkčnosti rodin, kterých je u nás požehnaně. To se pak těžko vychovává.

Synonymem muže džentlmena je pro mě Marek Eben. Vždy dobře naladěný, připravený, zkrátka profesionál. Pořad Star Dance si bez něj těžko lze představit. Jeho pořad Na plovárně u mě přeci jen vede. Zajímaví hosté, dobře vedené rozhovory. Marek Eben umí mluvit, umí několik světových jazyků, zná velmi dobře naší historii a rozhodně nedělá ostudu, což se o všech povědět nedá. Škoda, že není takových Ebenů více, mnohem více.

Marek Eben měl možnost vyrůstat v krásné a funkční rodině. Jistě ho to ovlivnilo zásadně. Dovolím si citovat, co řekl o svých rodičích, stojí to za to.

„Tatínek mě nevychovával, protože na to neměl čas, živil pětičlennou rodinu a ještě s námi bydlel dědeček a babička, takže se měl co otáčet. Nicméně vychovával nás svým příkladem, tou strašlivou pracovitostí, kvůli které má dnes výčitky svědomí, když nic nedělám, svou laskavostí, která byla mimořádná, a taky určitou pevností v zásadních věcech. Na to, že byl opravdu špičkový skladatel vážné hudby, byl neuvěřitelně tolerantní k jiným hudebním žánrům, nikdy nám nic nezakazoval a většinou si to, so jsme poslouchali my, poslechl sám. Měl upřímně rád lidi a lidi milovali jeho. Když se někoho zeptal, jak se má, tak čekal, že mu to ten druhý řekne, nikdy to nevyslovil jen jako frázi. Takže to byla opravdu taková výchova příkladem, což považuji za ideální, žádné desítky rodičovských pouček."

„Máma byla v rodině hlavní výkonný orgán, byla tím, kdo se stará o praktický chod domácnosti a výchovu dětí, takže pohlavky lítaly většinou z této strany, i když jich nebylo mnoho. Vedla nás k tomu, že tátova práce je svatá, to mělo absolutní prioritu, pak řešila naše sourozenecké spory, což se dělo slyšením obou stran a odehrávalo se to většinou v kuchyni. Řešení musela být spravedlivá, protože se mi žádná křivda nevybavuje. Co se doma absolutně netolerovalo, to je drzost. Táta si s máminými rodiči celý život vykal, a kdybychom si jako děti něco dovolily vůči dospělým, absolutně by to neprošlo. Máma měla takový velký smysl pro humor, hodně jsme se spolu nasmáli a trvá to pořád. Když se mi přihodí nějaká absurdní situace, těším se na to, jak jí to budu popisovat. Už jako kluk jsem si uvědomil, že až se jednou ožením, musí mít moje partnerka smysl pro humor, jinak to bude dost smutný život."

Marek Eben měl pěkné dětství a příkladné rodiče. Že je pravý džentlmen a muž dokázal i v manželství s bývalou herečkou Markétou Fišerovou. Zemřelo jim dítě pár dní po porodu a druhá rána přišla v podobě těžkého onemocnění mozku v jehož důsledku je upoutána žena Marka Ebena na invalidní vozík. Nikdy ji neopustil a příkladně se stará. Na osud nežehrá on ani jeho žena. Inu šťastní lidé, kteří jsou obdařeni životním optimismem a pokorou.

Gentleman je muž, který se chová slušně i k lidem, které nepotřebuje.

Další články autora

Život je nespravedlivý

Nedostatkový vitamín D a paradoxy života

Prevíti mezi námi nebo v nás?

Předstírání jako charakteristika dnešní doby

Slova jako rána mečem

Autor: Veronika Bujoková | úterý 27.11.2012 15:55 | karma článku: 17,55 | přečteno: 1543x
  • Další články autora

Veronika Bujoková

Migréna a kofein – je skutečným pomocníkem?

Jak se to vezme. Většina migreniků si ráno s chutí vypije kávu a většina má představu, že silná káva může migrenózní záchvat zadržet. Najdou se i argumenty proti. Kofein skutečně může migréně docela rychle zabránit. Avšak reaguje prostřednictvím závislosti. Mnoho pacientů trpících migrénou pije kávu kvůli nízkému krevnímu tlaku. Na chvíli káva pomůže, ale po dvou až třech hodinách účinek odezní a člověk se cítí ještě hůř než předtím. Blížící se únava vyžaduje další kávu a ta může vést k migréně.

12.2.2014 v 8:36 | Karma: 11,37 | Přečteno: 3175x | Společnost

Veronika Bujoková

Pohřebiště lidských vztahů

Tak jsem se dřív trápila. Co mi kdo řekl a neřekl, co mi kdo vyčetl, kdo mi vynadal, kdo mě ignoroval a jak jsem se měla chovat já. Míša mi řekla, že se přetvařuju, Eva zase, že jsem moc vážná a Vlasta dokonce, že jsem nafoukaná. Mirka se urazila, že jsem si s ní málo povídala.

7.2.2014 v 8:36 | Karma: 13,18 | Přečteno: 514x | Společnost

Veronika Bujoková

Susan na to vyzrála

Od doby, kdy téměř padesátiletá žena vstoupila na jeviště soutěže Britain ́s Got Talent, uplynulo už pár let. Mezitím se tam vystřídalo mnoho dalších. Všichni zažili dlouhé čekání, únavu a stres, někteří se setkali s úšklebky, nesouhlasným mručením či pobavenými pohledy. Jen pár vyvolených zažije pocit slávy. Takové už soutěže jsou.

31.1.2014 v 8:36 | Karma: 14,91 | Přečteno: 574x | Společnost

Veronika Bujoková

Red Bull že dává křídla?

Po staletí se vypráví příběh o jednom vládci, který často zval hosty do svého paláce. Dostalo se jim královského zacházení. Brzy však měli poznat, jak je vládce krutý. Byl pro ně připraven velký pokoj s krásnou postelí. Každý z hostů se však musel přesně vejít do jejích rozměrů. Pokud se nestalo, byly mu nemilosrdně useknuty nohy nebo byl bolestivě natahován. Mnoho jich přišlo o život.

9.1.2014 v 8:36 | Karma: 10,75 | Přečteno: 536x | Společnost

Veronika Bujoková

„Malá Praha“, které slunce přeje

Klikatí se v hustém porostu stromů, pomalu a jistě stoupá. Kdo vytrvá, naskytne se mu pohled z dávných dob. Čas se tu opravdu tak trochu zastavil.

19.12.2013 v 8:36 | Karma: 13,30 | Přečteno: 405x | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Procesí tápajících a nechybující Meloniová. Bude summit G7 italským sólem?

13. června 2024  10:39

Začínající summit skupiny G7 si pro sebe v záplavě významných politických figur krade italská...

Stížnost dívky znásilňované otčímem projedná plénum ÚS, má zrušit podmínku

13. června 2024  10:36

Stížností dívky, kterou opakovaně znásilňoval otčím a dostal za to podmínku, se bude zabývat plénum...

KOMENTÁŘ: Vyhrála pravicovost myšlení nad levičáckým mudrováním, píše Klaus

13. června 2024  10:30

Co všechno symbolizoval zápas mezi Přísahou s Motoristy a hnutím STAN? A proč by malé strany měly...

Pokuta 200 milionů eur plus penále. EU trestá Maďarsko za migrační politiku

13. června 2024  10:12

Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) a penále ve výši...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 960x
Mám ráda dobré knihy, dobrou muziku, dobré jídlo, lidi, zvířata, les a řeku. Miluji především rodnou Šumavu. Ráda se učím, ráda pomáhám druhým. Bez zdraví však nic není.
Redaktorka webu www.diety-recepty.cz