Pár slov k 21. srpnu 1968
Počátkem 60. let se naše socialistické hospodářství dostalo do krize a vládnoucí KSČ to zmátlo a vystrašilo natolik, že k vládě začali pouštět reformisty, kteří prosazovali jisté změny v systému. Krok za krokem docházelo k uvolňování a liberalizaci, která vyvrcholila v roce 1968. Tehdy se do čele země dostal reformista Dubček a další liberálové, jenž spustili radikální reformy.(např. zrušení cenzury). Cílem měl být jakýsi Socialismus s lidskou tváří a nedefinovaná kombinace kapitalismu a socialismu. To narazilo na odpor v SSSR a dalších komunistických zemích, kde byl trend zcela opačný a k moci se naopak dostávali stalinisté, kteří problémy chtěli řešit větším upevněním režimu. Rozhodli se pro nejtvrdší řešení, tedy vojenskou silou svrhnout reformisty a zastavit tzv. Pražské jaro. Šlo samozřejmě o znásilnění naší suverenity a porušení mezinárodního práva.
Přesto 21. srpen 1968 nepovažuji za to nejhorší. To spatřuji v dalších týdnech, kdy naši představitelé totálně kapitulovali a dobrovolně spolupracovali s okupanty. A to i přes to, že v prvních dnech vítězili a Sovětům se nepodařilo prosadit kolaborantskou ,,dělnicko-rolnickou vládu“. Veřejnost, strana i prezident stáli jednotně na straně reformistů v čele s Dubčekem. Přesto všichni postupně kapitulovali (kromě Kriegela) a s nimi i veřejnost, která se s životem v okupované zemi smířila. Tato postupná morální a politická rezignace je pro mě mnohem větší tragédie než samotná invaze. Vytvořilo to podmínky pro normalizaci, kterou považuji za jedno z nejhorších období v našich dějinách. Dobu morálního i politického úpadku naší země, dobu ekonomické stagnace a zaostalosti, dobu předstírané loajality k zemi, dobu kdy lidé ztráceli veškeré hodnoty i vlastenectví a šlo jim pouze o materiální zajištění a klid. Dobu korupce, lží a zlodějin. Dobu, kdy se z naší země stala pouhá okupovaná loutka.
Myšlenky roku 1968 však považuji za nereálné. Šlo pouze o romantické blouznění o reformě komunismu či nějaké Třetí cestě, což je nesmysl. Socialismus a kapitalismus nejdou dohromady.
Jan Broul
Kdyby Rusko na Ukrajině před rokem vyhrálo...
V dějinách lidstva se najdou momenty, které kdyby se staly jen trochu jinak, tak to doslova změní vývoj světa. Co by stalo, kdyby Rusko na Ukrajině před rokem uspělo?
Jan Broul
Dvě dekády od 11. září - Americké fiasko
Teroristické útoky 11. září 2001 změnily svět a hlavně Ameriku. Podle mého názoru současníci ještě zcela nedocenili důležitost této události, od které dnes uběhlo 20 let. Co se skutečně změnilo?
Jan Broul
Svět po pandemii - 1. díl
Korona, korona, korona. Poslední dobou neslyšíme nic jiného. Logicky je to všude téma číslo jedna. Jaké to však bude mít dlouhodobé následky?
Jan Broul
Chceme vůbec s islamisty bojovat?
Jsem ohromen tím, co v posledních dnech čtu v českých mediích a v diskuzních fórech. Roky všichni stále hlásají, jak musíme bojovat proti islamismu a terorismu, jak jim nesmíme ustupovat atd.
Jan Broul
Borisův triumf v Británii
V Británii se odehrály asi nejdůležitější volby od konce 2. světové války, které zásadně určily budoucnost země a ve kterých jasně zvítězili Johnsonovi Konzervativci. Jak se to ale vlastně stalo? Proč Konzervativci vyhráli (pro ně
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Čisté a hrubé příjmy v Evropě. Překvapily mimo jiné Kypr, Česko i Slovensko
Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Jinačí příjmy kvůli...
Trump do toho skočil po hlavě. Američany šokuje tempo nového prezidenta
Premium Od naší spolupracovnice v USA V Americe stále převládá nadšení. Prezident podepisuje jedno nařízení za druhým, je jak utržený ze...
Okleštěk půjčil sedm milionů, Půta dluží svému hnutí, plyne z přiznání hejtmanů
Premium Půjčky hejtmanů Ladislava Oklešťka (ANO) a Martina Půty (SLK) vyvolávají pochybnosti. U prvního...
USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci, výjimku mají Izrael a Egypt
Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené...
Administrativní pracovník/pracovnice v Oddělení validace a administrativní podpory
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1387x
Jsem pro svobodu, demokracii a konzervativní hodnoty, přesně v tomto pořadí.