Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (30)

Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Charles Michel vyzval k vytvoření Evropského geopolitického společenství. Komise dále rozvinula svůj plán REPowerEU k rychlému snížení závislosti na ruských fosilních palivech. 

Od pondělí do pátku probíhal v UniiEvropský týden odborných dovedností. Tato výroční akce věnovaná odbornému vzdělávání se uskutečnila už pošesté. Letošní ročník byl zaměřen na vzdělávání související se „zelenou transformací“, respektive se Zeleným údělem. Ve středu (18. 5.) Komiseudělila12 cen ve čtyřech kategoriích a jedno zvláštní ocenění účastníkům odborného vzdělávání, projektům, podnikům a regionům, „kteří úspěšně využili odborné vzdělávání k vytváření zelenější, digitálnější a inkluzivnější společnosti“.

V pondělí (16. 5.) Komise vydala pravidelnoujarní hospodářskou prognózu, která se zabývá očekávaným vývojem ekonomiky EU a jejích členských států v nadcházejících měsících. V souvislosti s válkou na Ukrajině Komise předpokládá slabší hospodářský růst, než uváděla v předchozí (zimní) prognóze, a vyšší inflaci. Růst reálného HDP EU se nyní očekává ve výši 2,7 % v roce 2022 a 2,3 % v roce 2023.

Téhož dne Komise předložilanávrhreformy finančních pravidel EU (tzv. finančního nařízení).  Návrh má mimo jiné sladit platná pravidla s víceletým finančním rámcem na období 2021–2027, zajistit, aby rozpočet lépe reagoval na krizové situace.

Ve středu (18. 5.) předseda Evropské rady Charles Michel proneslprojevv Evropském hospodářském a sociálním výboru, ve kterém mimo jiné vyzval k vytvoření Evropského geopolitického společenství, které by tvořila EU, země aspirující na členství v EU a další blízké spřátelené státy. 

Téhož dne Komise předložilařadu návrhův rámci své iniciativy REPowerEU, kterou předběžně nastínila začátkem března (vizdílu 23tohoto seriálu). Jde o plán na rychlé snížení závislosti na ruských fosilních palivech. Plán počítá s opatřeními k úspoře energie, diverzifikaci dodávek energie a urychlenému zaváděním energie z obnovitelných zdrojů.

Komise také vydalasdělení ohledně dalších možných krátkodobých opatření k řešení vysokých cen za energie. (K prvním takovým doporučeným nouzovým řešením vizdíl 6tohoto seriálu.)

Ve středu také Komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell představili analýzuinvestičních mezer v oblasti obrany s nastíněním opatření k upevnění technologické a průmyslové základny obrany EU. Do budoucna by se mělo jít cestou společného zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany.

Ve čtvrtek (19. 5.) Komise zveřejnila pravidelnou hodnotící zprávu „EU Justice Scoreboard“, která se zabývá stavem soudnictví v rámci jednotlivých členských států EU.

Téhož dne Komise podala žalobu na Českou republiku a čtyři další členské státy kvůli tomu, že včas nezapracovaly do svého právního řádu revidovanou směrnici o audiovizuálních mediálních službách (směrnice č. 2018/1808) a navrhuje, aby Soudní dvůr uložil těmto státům peněžní sankce.

Poslední čtvrteční událostí a také poslední událostí, které se věnuje toto týdenní shrnutí, je dohoda vyjednavačů Rady a Evropského parlamentu o jednotném portálu pro oblast celnictví. Nové nařízení má stanovit podmínky digitální spolupráce mezi celními orgány a dalšími úřady. Cílem je usnadnit mezinárodní obchod, zkrátit dobu celního odbavení a snížit riziko podvodů. Portál rovněž pomůže snížit administrativní zátěž obchodníků. Dohodu ještě budou muset potvrdit obě instituce a poté dojde k formálnímu přijetí nařízení.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 20.5.2022 18:00 | karma článku: 12,90 | přečteno: 215x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 14,62 | Přečteno: 224x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 9,85 | Přečteno: 114x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,29 | Přečteno: 353x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 143x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 484x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 345
  • Celková karma 13,77
  • Průměrná čtenost 1204x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/