Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (17)

Komise přišla s návrhem Prohlášení o digitálních právech a zásadách. Rada odsoudila „agresivní jednání a hrozby“ Ruska vůči Ukrajině a přijala nové doporučení k cestovním omezením v souvislosti s koronavirem. 

V pondělí (24. 1.) Rada EU přijala závěry o bezpečnostní situaci v Evropě. Odsuzuje v nich údajně „agresivní jednání a hrozby“ Ruska vůči Ukrajině, konstatuje, že pojem „sféry vlivu“ nemá svoje místo v 21. století, varuje Rusko před dalekosáhlými důsledky jakékoli vojenské akce a vyjadřuje podporu Ukrajině.

V úterý (25. 1.) Rada EU přijala doporučení o koordinovaném přístupu za účelem usnadnění bezpečného volného pohybu během pandemie COVID-19, které nahrazuje dřívější podobný dokument. Cestovní omezení související s koronavirem by měla být nově uplatňována především na osobní, a nikoli na regionální úrovni, což znamená, že hlavním určujícím faktorem by měl být status dané cestující osoby, pokud jde o očkování, test nebo zotavení v souvislosti s onemocněním COVID-19, doložený platným digitálním certifikátem EU COVID.

Téhož dne byl v Radě EU zakončen legislativní proces k návrhu nařízení, kterým se reviduje mandát Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Nový posílený mandát má agentuře umožnit sledovat a zmírňovat nedostatek léků a zdravotnických prostředků během krizových situací a hrát zásadní úlohu při usnadňování vývoje a rychlejšího schvalování léků, které by mohly takové situace zažehnat nebo jim předcházet. Změny jsou reakcí na pandemii Covid-19. 

V úterý byly rovněž uveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr k budoucnosti EU a současným významným otázkám unijní politiky včetně Zeleného údělu (Special Eurobarometer 517 – Future of Europe). Zadavateli průzkumu byly Evropský parlament a Komise.

Další úterní událostí bylo  rozhodnutí Soudního dvora o předběžné otázce českého Nejvyššího soudu (řízení ve věci C-181/20, Vysočina Wind). SDEU částečně zrušil směrnici 2012/19 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud tyto panely byly uvedeny na trh před datem vstupu uvedené směrnice v platnost.

Ve středu (26. 1.) Komise představila návrh Prohlášení o digitálních právech a zásadách pro digitální dekádu. Tento politický dokument by měl nastínit základní zásady, jimiž se bude řídit digitální transformace EU. Každému by měl poskytnout „jasný záchytný bod o povaze digitální transformace, kterou Evropa podporuje a obhajuje“. Řeší se zde otázky typu důraz na uživatele a jejich práva, podpora solidarity a začleňování, zajištění svobody volby v online prostředí, podpora účasti v digitálním veřejném prostoru, zvýšení bezpečnosti, zabezpečení a posílení postavení jednotlivců a podpora udržitelnosti digitální budoucnosti. Text by měl mít podobu společného prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise, což je forma, kterou byl přijat např. Evropský pilíř sociálních práv v roce 2017. Podrobnější vysvětlení celé myšlenky přináší doprovodné sdělení Komise.

Ve čtvrtek (27. 1.) Komise vydala nové pokyny pro státní podporu v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a energetiky. Podle Komise revidované pokyny poskytují veřejným orgánům rámec pro to, aby mohly účinně a s minimálním narušením hospodářské soutěže napomáhat plnění cílů Zeleného údělu.

Téhož dne Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila ke schválení v EU lék proti covidu Paxlovid od společnosti Pfizer. Jde o první lék proti koronaviru ve formě tabletek, který EMA doporučila.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 28.1.2022 15:30 | karma článku: 13,46 | přečteno: 217x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 14,62 | Přečteno: 224x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 9,85 | Přečteno: 114x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,29 | Přečteno: 353x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 143x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 484x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

  • Počet článků 345
  • Celková karma 13,77
  • Průměrná čtenost 1204x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/