Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Scholz s rukou na klice flašinetu

Pražský projev Olafa Scholze by neměl být pro nikoho překvapením. Německý kancléř nasadil notoricky známou píseň tahounů unijního hlavního proudu. Evropanský flašinet se zase jednou roztočil.   

Německý kancléř Olaf Scholz přednesl 29. srpna v pražském Karolinu proslov Europa ist unsere Zukunft (Evropa je naše budoucnost). Nastínil v něm svoje představy o dalším směřování Evropské unie – představy, které můžeme dobře shrnout jednou z jeho vět: „Kdy, když ne teď, bychom měli vytvořit suverénní Evropu, která se dokáže prosadit v multipolárním světě?“.

Ve světě jsou prý všechny evropské státy samy o sobě příliš malé na to, aby dokázaly prosadit svoje zájmy a hodnoty. Potřebujeme proto suverénní, jednotně vystupující „Evropu“ (rozuměj EU), která bude silným geopolitickým hráčem a technologickou špičkou. Více než kdy dřív to má platit na pozadí ruského útoku na Ukrajinu a s ohledem na jednání Číny a dalších konkurentů. „Musíme se semknout, překonat staré konflikty a nacházet nová řešení.“ „Společně máme dokonalou šanci vtisknout 21. století evropskou tvář a spolupodílet se na jeho formování.“

Občané podle Scholze očekávají Evropskou unii, která koná – například pokud jde o rychlejší tempo v ochraně klimatu (dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality EU je prý náš „velký cíl“ a „jedinečná příležitost“ být průkopníkem na tomto poli), o lepší ochranu zaměstnanců, „skutečnou solidaritu“ apod. 

S odvoláním na nynější geopolitickou situaci a na vyhlídku budoucího rozšíření EU se kancléř vyslovil pro reformy unijních struktur. Zakládací smlouvy EU podle něj nejsou vytesané do kamene. „Pokud společně dospějeme k závěru, že je smlouvy nutné upravit, aby se Evropa posunula dopředu, tak bychom tak měli učinit.“ Zejména by mělo dojít k postupnému přechodu na rozhodování kvalifikovanou většinou v Radě EU tam, kde je doposud vyžadována jednomyslnost – tedy v rámci společné zahraniční politiky, daní a v dalších oblastech. Měla by být také výrazně posílena obranná politika EU a stejně tak nástroje pro ochranu právního státu. 

Scholzův projev v našem prostředí vzbudil poměrně velký zájem. Zvláště úvahy o institucionálních reformách včetně opuštění zbytků jednomyslného rozhodování se dočkaly mnoha nesouhlasných i souhlasných reakcí.  

Kdo ovšem sleduje – i jen velmi zběžně – dění v unijní politice, dobře ví, že Bundeskanzler s ničím převratným nepřišel. Naservíroval nám rutinní řeč plně v duchu myšlení unijního hlavního proudu. Píseň o jednotnější Unii, která je světovou velmocí a šampiónem, o „evropské suverenitě“, solidaritě, záchraně klimatu či o právním státu, je obehranější než Tučného „Báječná ženská“ na Country Radiu.

Ze záplavy projevů, článků, rezolucí, manifestů apod. vzpomeňme na Junckerova poselství „Chytit vítr do plachet“ ze září 2017 a „Čas evropské suverenity“ ze září 2018, Macronův projev na Sorbonně v září 2017, trojici rezolucí Evropského parlamentu k institucionálním reformám z 16. února 2017, projev Merkelové na semináři Konrad-Adenauer-Stiftung v Berlíně v listopadu 2018, závěrečnou zprávu Konference o budoucnosti Evropy z května 2022 či na ni navazující návrhy Evropského parlamentu na změnu smluv z června 2022. Ze starších textů stojí za připomenutí manifesty Young Europeans… Unite! z pera Daniela Cohna-Bendita a Felixe Marquardta (září 2013) a Europe is the solution, not the problem od platformy Council for the Future of Europe (září 2011).

Pohled do nedávné minulosti je velmi užitečný. Můžeme si povšimnout, že ať už se vnější okolnosti vyvíjejí jakkoli, problémy přicházejí a odcházejí, unijní centralisté jsou jako flašinetáři s repertoárem omezeným na jedno číslo. Utahaný popěvek na téma ever closer union je vždy znovu nasazován, ať o to někdo žádal, nebo ne. Už ho známe jako svoje boty – vlastně mnohem lépe, protože boty přece jenom občas měníme.  

Centralizace je vydávána za univerzální řešení všech skutečných či domnělých obtíží, kterým EU a její členské státy čelí. Jednou je to dluhová krize, podruhé ta migrační, jindy koronavirus, naposledy válka na Ukrajině a energetická krize. Kritickou úvahu o tom, do jaké míry některé z těchto problémů sama centralizace vytvořila či k nim přispěla, nečekejme. 

Ve stínu všech krizí posledních let a při četbě účtů za energie bychom měli konečně prohlédnout pomýlenost tohoto přístupu a pochopit, že integrace se vylila z břehů a začala vytvářet více problémů než užitku. Musíme se vrátit od ideologie programové centralizace a eurounijního nacionalismu zpět ke klíčovému požadavku Margaret Thatcherové a Václava Klause, že evropská integrace není cílem sama o sobě, ale pouhým nástrojem; že má smysl jen tam, kde přináší svým členům prospěch.

Scholzovy návrhy – nakolik je jeho zatočení klikou flašinetu hodno tohoto označení – jdou přesně opačným směrem, a problémy by jen prohloubily. Proto je třeba je odmítnout.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 31.8.2022 15:30 | karma článku: 41,74 | přečteno: 2896x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 14,62 | Přečteno: 224x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 9,85 | Přečteno: 114x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,29 | Přečteno: 353x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 143x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 484x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

  • Počet článků 345
  • Celková karma 13,77
  • Průměrná čtenost 1204x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/