Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jednomyslnost není přežitek

Nápad vzdát se zbytků jednomyslnosti v rozhodovacích procesech EU je stejně rozumný jako chtít vymontovat z auta brzdy a těšit se, že teprve pak to bude jízda.

Volání po dalším omezování případů, kdy se v unijních rozhodovacích procesech vyžaduje dosažení jednomyslnosti členských států, ve prospěch hlasování kvalifikovanou většinou, je stálicí v programu evropských federalistů. Toto téma je z jejich strany vznášeno v podstatě neustále, při nejrůznějších příležitostech.

V poslední době zažíváme vlnu výraznějšího tlaku na takové změny. Nejde jen o pražský projev německého kancléře Olafa Scholze z minulého týdne. Připomeňme také květnové závěry Konference o budoucnosti Evropy, na ně navazující návrhy Evropského parlamentu na revizi zakládacích smluv nebo několik dřívějších podnětů Komise k využití tzv. pasarel neboli překlenovacích ustanovení ve vybraných oblastech (k zahraniční politice, k daním obecnědaním v oblasti životního prostředí a energetiky, k sociální politice).

Rozhodování kvalifikovanou většinou expandovalo s každou z předchozích významných změn smluv – s Jednotným evropským aktem, s Maastrichtem, Amsterodamem, Nice, Lisabonem. Na základě Lisabonské smlouvy se stalo pravidlem, kdežto jednomyslnost je výjimkou. Ostrůvky jednomyslnosti zůstaly jen v nejcitlivějších oblastech, jako jsou třeba daně, antidiskriminační legislativa, zahraniční politika, obrana, sociální zabezpečení, rodinné právo s mezinárodním prvkem, vstup nových členů do Unie, přijímání víceletého finančního rámce nebo systém vlastních zdrojů Unie.

Jako výhoda většinového hlasování se uvádí snadnější a rychlejší přijímání rozhodnutí. Odvrácenou stránkou je, že nad dotčenými oblastmi ztrácejí jednotlivé členské státy kontrolu. Členský stát se zde vzdává svých svrchovaných práv a ze suveréna se stává menšinovým akcionářem. Může být přehlasován – a je pak vázán rozhodnutími, která byla přijata proti jeho vůli a která mohou být v rozporu s jeho životními zájmy.

Hledání rovnováhy mezi akceschopnou Unii, která by nebyla permanentně zablokovaná, s požadavkem na zachování svébytnosti členských států je jistě věcí netriviální. Na počátku by měla stát úvaha, pro které otázky je ztráta národního veta vůbec únosná, s ohledem na politickou citlivost dané problematiky, a jsou-li zde zřetelné výhody, kterými je tato ztráta vyvážena. 

Domnívám se, že na základě tohoto testu lze použití většinového hlasování odůvodnit v rámci správy vnitřního trhu (pokud tento pojem budeme vykládat střízlivěji, než se nyní často děje) a pro otázky velmi úzce související, jako je společná obchodní politika ve vztahu ke třetím zemím nebo mezinárodní právo soukromé.

Naopak je nepřiměřené a velmi nebezpečné opustit národní veto v oblastech spojených se zásadními tématy vnitrostátní politiky a se státní svrchovaností. Bohužel právě k tomu v Unii už do značné míry došlo. Většinové hlasování bylo zavedeno v širokém spektru oblastí, včetně azylové a přistěhovalecké politiky, trestního práva, ochrany životního prostředí či některých aspektů sociální politiky.

Snadné přijímání rozhodnutí ve spojení s rozsáhlými a nejasně ohraničenými pravomocemi Unie, expanzivním zápalem institucí a nedostatečnými kontrolními mechanismy vytváří velmi nebezpečnou kombinaci a lze jej označit za jeden z klíčových faktorů dnešní centralizační havárie evropské integrace (jí se blíže věnuji mimo jiné v článcích EU jako společenství vyvlastněných vlastníků a Evropská integrace v zrcadle našich pohádek).

Evropská unie se aktuálně v žádném případě nenachází v situaci, kdy by jí další rozšiřování hlasování kvalifikovanou většinou mohlo prospět. Již dnes trpíme zřetelnou přemírou tohoto přístupu, nikoli nedostatkem. Pokud bychom podlehli tomuto tlaku federalistů, jen dále prohloubíme problémy.

Tak třeba konec jednomyslnosti ve společné zahraniční a bezpečnostní politice EU by znamenal také konec samostatné politiky členských států vůči třetím zemím; o zahraničněpolitických otázkách by propříště rozhodoval hlavní proud členských států v čele s Německem a Francií. Fatální důsledky by pak mělo odstranění národního veta v oblasti daní, které by vedlo k daňové harmonizaci, odstranění zdravé konkurence mezi členskými státy a ve výsledku k zúžení prostoru pro rozhodování o klíčových socio-ekonomických otázkách na národní úrovni. Nebo si snad přejeme umést cestu různým sociálně-inženýrským fiskálním opatřením, např. na poli ochrany životního prostředí, respektive boje proti změnám klimatu? Konečně nechtějme si představovat, jak by Unie využívala snazší rozhodovací postup v oblasti sociální politiky, respektive antidiskriminační legislativy.

Na Twitteru jsem poznamenal, že nápad vzdát se zbytků jednomyslnosti v rozhodovacích procesech EU je stejně rozumný jako chtít vymontovat z auta brzdy a těšit se, že teprve pak to bude jízda. Dodávám, že už dnes to pomyslné auto brzdí velmi bídně. Pracovat bychom měli spíše na jeho opravě, než na jeho totálním zhuntování. A měli bychom si pospíšit, protože jedeme z kopce a nabíráme rychlost.

Autor: Tomáš Břicháček | úterý 6.9.2022 15:00 | karma článku: 25,43 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Azřiny slzy

Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 2. Jak si Azra Demirelová zvykala v Praze.

25.7.2024 v 14:05 | Karma: 4,18 | Přečteno: 96x | Diskuse | Poezie a próza

Tomáš Břicháček

Hvězdy nad Ortahisarem

Další pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 1. O mládí Arhana Demirela.

12.7.2024 v 14:35 | Karma: 4,43 | Přečteno: 84x | Diskuse | Poezie a próza

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (96)

Evropská rada schválila novou strategickou agendu a shodla se na nominacích na vysoké unijní posty. Rada schválila další protiruské sankce.

29.6.2024 v 8:30 | Karma: 12,71 | Přečteno: 136x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (95)

Rada schválila sporné nařízení o obnově přírody. Rozhodl hlas rakouské ministryně, která se vzepřela vlastní vládě. Komise uveřejnila jarní balíček evropského semestru a předložila návrh rozpočtu na rok 2025.

21.6.2024 v 15:35 | Karma: 13,43 | Přečteno: 202x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 15,47 | Přečteno: 248x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 349
  • Celková karma 12,94
  • Průměrná čtenost 1193x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/