Diskuse o reformě EU se smrskla na „Agendu lídrů“

Donald Tusk se důstojně ujal role vystavitele pohřbu diskuse o reformě EU. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích vesele vstříc „více Evropy“ a světlým zítřkům. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

O tom, že žádná pozitivní reforma EU se konat nebude, jsem psal už v souvislosti s Junckerovým poselstvím o stavu Unie z 13. září. Tento dojem potvrdil projev francouzského prezidenta Macrona na Sorbonně 26. září i neformální večeře vedoucích představitelů členských států v Tallinu 28. září. Úmrtní list všem nadějím právě vystavil předseda Evropské rady Donald Tusk se svou „Agendou lídrů“.

Od reforem k „Agendě lídrů“

Jak už jsem připomínal v uvedeném článku o Junckerově poselství, v období po britském referendu se vyrojilo množství komentářů, které zdůrazňovaly nutnost hlubokých reforem Unie, návrat pravomocí členským státům, rozvolnění svěrací kazajky, konec velkopanské povýšenosti představitelů unijních institucí. Prognózován byl přechod k vícerychlostní integraci, větší orientace na vnitřní trh, opuštění ambic vytvářet evropský stát.

Jako náznak změny a sebereflexe na straně Bruselu přijali někteří vydání Bílé knihy o budoucnosti Evropy, v níž Komise na začátku března nastínila pět scénářů dalšího vývoje včetně možného omezení činnosti Unie návratem k vnitřnímu trhu. Byl to ovšem jen klam.

Tón diskusi udávali od začátku tohoto roku jednoznačně zastánci „stále užší unie“. Nejprve to byl Evropský parlament se svými radikálně federalistickými vizemi v trojici rezolucí z 16. února. Potom Komise se svou sérií diskusních dokumentů navazujících na Bílou knihu (k tématu sociální politiky, hospodářské a měnové unie, obrany, globalizace a financí EU) a návrhem evropského pilíře sociálních práv. Korunu všemu nasadily projevy Junckera a Macrona v září.

Žádný alternativní projekt zastánců rozvolnění Unie předložen nebyl. Diskuse mezi členskými státy se od počátku nevymanila z bahna prázdných frází, banalit a přežvykování dávno rozběhnutých iniciativ a trendů  – srov. předně závěry neformálního summitu v Bratislavě v září 2016 a Římské prohlášení z března 2017.

28. září 2017 se konala na okraj digitálního summitu v Tallinu u večeře neformální diskuse vedoucích představitelů členských států. Předseda Evropské rady Donald Tusk zde byl pověřen tím, aby úvahy, které zaznívají, a podněty ze zářijových projevů Junckera a Macrona rozvedl do formy konkrétního pracovního programu. Tusk v následujících týdnech jednal postupně s představiteli všech států a připravoval cosi, čemu sám říkal nepříliš výmluvně „Agenda lídrů“. Výsledné návrhy předložil 17. října.

Tuskovy návrhy

Nic smysluplného jsem od Tuska nečekal. Předpokládal jsem, že nanejvýš určitým způsobem přetlumočí často opakované náměty, které rezonují v centralistickém táboře, a navrhne nějaký časový rámec.

V tom, že nic rozumného nepředloží, moje očekávání nezklamal. Překvapilo mě ovšem, že vlastně nepředložil vůbec nic. Vše, co dodal je časová osa s přehledem základních témat, které mají být předloženy k diskusi do června 2019, s úvodním textem na půl stránky. K tomu připojil jen zvací dopis a hodnocení plnění tzv. bratislavského plánu.

Diskuse by se měly týkat zejména těchto témat: migrační politika, digitální Evropa, obrana, sociální politika, hospodářská a měnová unie, obchodní politika, změna klimatu, energetika, výzkum a inovace, vnitřní bezpečnost, vnitřní trh, víceletý finanční rámec, institucionální otázky (volby do Evropského parlamentu, složení Evropského parlamentu), vzdělání a kultura, strategická agenda 2019-2024, obsazení vysokých unijních funkcí.

Časová osa se vlastně příliš neliší od Junckerovi Cestovní mapy předložené při poselství o stavu Unie. (Něco zde chybí, něco je zde navíc, liší se některé termíny.)

V úvodním slově Tusk zdůrazňuje, že „optimismus je na vzestupu a ambice se vrátila“, pročež bychom měli „dále zvýšit naše usílí a dodat novou energii naší práci“. Ve zvacím dopise pak uvádí, že je třeba zaměřit se na praktická řešení reálných problémů občanů EU a postupovat krok za krokem. Pozoruhodně pak mlží ohledně toho, do jaké míry by měla EU postupovat jednotně (Juncker), nebo naopak v rámci flexibilní spolupráce s avantgardou vpředu (Macron). Ideálem by mělo být, aby EU postupovala jako celek, ale ambicióznější státy by měly mít možnost jít rychleji dopředu. "[J]ednota se nesmí stát omluvou pro stagnaci, ale zároveň ambice [progresivnějších států] nesmí vést k rozdělením."

Místo reforem běžný provoz po vyjetých kolejích

Tuskova „Agenda lídrů“ potvrzuje trend vyšumění reformních nálad období po britském referendu. Celá diskuse o budoucnosti EU se v podstatě rozpouští v běžném pracovním plánu, který předpokládá poklidné pokračování již dávno nastoupených projektů a trendů v širokém spektru oblastí.  O rozvolnění a provzdušnění Unie, návratu některých pravomocí členským státům či o ústupu z neomarxistické linie si můžeme nechat jenom zdát. Všechny představitelné návrhy povedou naopak starým známým směrem. Evropské instituce budou v poklidu pokračovat po cestě soustavného plynulého postupu centralizace („více Evropy“) a prosazování levicově pokrokářské agendy. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích, tu rychleji, tu těžkopádněji. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

Autor: Tomáš Břicháček | středa 18.10.2017 20:00 | karma článku: 26,59 | přečteno: 536x

Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (120)

Komise představila akční plán pro umělou inteligenci. Zavedení celních protiopatření proti USA se zatím odkládá.

11.4.2025 v 15:30 | Karma: 8,20 | Přečteno: 87x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (119)

Komise navrhla zmírnění pravidel pro automobilky, pokud jde o plnění emisních cílů. Evropský parlament přijal svou výroční zprávu o lidských právech a demokracii ve světě.

4.4.2025 v 15:30 | Karma: 10,22 | Přečteno: 120x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (118)

Unie pokračuje v diskusích o posílení obrany. Komise chce povzbudit střadatele, aby více investovali. Podle Costy jsou konkurenceschopnost a udržitelnost plně slučitelné, když se to dělá správně.

21.3.2025 v 15:30 | Karma: 13,57 | Přečteno: 141x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (117)

Evropský parlament je zděšen z Trumpovy politiky vůči Ukrajině. Komise navrhla nová pravidla pro návraty cizinců. Podle Costy je Green Deal generačním imperativem.

14.3.2025 v 15:30 | Karma: 15,02 | Přečteno: 212x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (116)

Týden byl ve znamení diskusí o posílení obrany EU. Komise předložila akční plán pro budoucnost automobilového průmyslu.

7.3.2025 v 15:50 | Karma: 14,31 | Přečteno: 190x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

„Musíte zaplatit daň.“ Finanční správa varuje před dalším podvodným e-mailem

22. dubna 2025  17:20

Finanční správa opět zaznamenala případy, kdy daňovým poplatníkům přicházejí falešné e-mailové...

Na Rakovnicku hoří hromada plastů, těžká technika ji likviduje unikátní metodou

21. dubna 2025  23:59,  aktualizováno  22.4 17:20

Hasiči likvidují obří požár skládky lisovaných plastů u Rynholce na Rakovnicku. Zasahuje přes 200...

Soud řeší let balonu, který narazil do budovy. Nic jsem neporušil, hájí se pilot

22. dubna 2025  17:12

Okresní soud v Ostravě se začal zabývat případem letu horkovzdušného balonu, při kterém předloni v...

Hubnutí bez skalpelu. Šicí strojek projde krkem, prošije a zmenší žaludek

22. dubna 2025  17:04

Přibývá obézních Čechů s cukrovkou, vysokým tlakem, nemocnými klouby i jinými potížemi. Potřebují...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNICKÁ VÝROBA (36-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 36 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 386
  • Celková karma 17,75
  • Průměrná čtenost 1110x
Právník se specializací na právo Evropské unie a především Green Deal. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/