Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O úplňku, pokoře, paní Čáslavské a přimrzlém třínohém psovi

Paní Čáslavská se v odmítla na protest proti prezidentu Zemanovi zúčastnit nominace olympioniků. Vždycky jsem si té dámy vážila. Pamatuji dobu kolem roku 1968, kdy ji milovali úplně všichni.

Nedávno jsem viděla dokument o jejím životě. Byl velmi otevřený.  Tak otevřený, že mě ta moje naivní adorace pozvolna přecházela. Třeba při situaci,  když Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku vyhrála zlatou medaili a zároveň ji vyhrála i gymnastka z tehdejšího Sovětského svazu. Ty dvě vítězky stály na stupínku vedle sebe. Když hrála sovětská hymna, paní Čáslavská se odvrátila a dívala se trucovitě na zem. Ano, každé gesto v té době bylo důležité. Ale uplynulo víc než čtyřicet pět let. Většina našeho života. Měli bychom se stávat moudřejšími.  Přehodnocovat svůj život. Bilancovat. Ale paní Čáslavská je na to své gesto dodneška hrdá stejně jako ta mladinká závodnice, kterou tehdy byla.  Jako by to by ta nejlepší a nejstatečnější věc, kterou v životě udělala.  Gesto, nic než gesto. Není to málo? Ano, vím, podepsala 2000 slov. Podpis. Gesto. Dar medailí Dubčekovi.  Gesto. Jako by zamrzla v čase. Dnes, po více než čtyřiceti pěti letech jedná podle stejného mechanismu. Černá a bílá. Nic mezi. Jako by říkala: nenávidím ty tanky, které sem přijely v roce 1968, nenávidím tudíž celou tu zemi, všechny lidi, moji kolegyni na stupínku vítězů. Plivu na sportovní kamarádství,  na radost a hrdost své kolegyně. Koukejte Češi, jak za vás bojuji. A přitom se chová jenom nevychovaně. Pořád stejně. Tehdy i teď. Jen gesta.

Film Láska v hrobě Davida Vondráčka. Dokument o bezdomovcích žijících na starém německém evangelickém hřbitově. Někde v Praze Strašnicích. Ze začátku to vypadalo snově uvolněně, jako malované obrazy. Jako filmy Ester Krumbachové. Jako film Topení po číslech obrazového mága Petera Greenawaye. Jako můj zamilovaný film Juraje Jakubiska "Sedím na konári a je mi dobre. Scéna, kdy nahá Jana  sedí v mělkém lavoru mezi náhrobními kameny, a Jan ji celou omývá a líbá ji umytou baculatou nohu působila zrovna tak přízračně. Dokument je časosběrný, a jeho natáčení trvalo několik roků. Takže je možnost sledovat postupnou lidskou degradaci. Janovo furiantství. "Já si Janu uživím." Janin čistý smích. Smutek, když jí nepustí k dceři. Jan, který jede za svou rodinou někam do hor. Společná vroucná modlitba matky a syna. Stýskání Jana po Janě, která nejela, protože byla špinavá a počuraná. Snad někdy příště. Jakoby v jejich životě se dalo počítat s nějakým příště. Ano, byla to opravdová love story, a brečela jsem nakonec stejně, jako jsem kdysi brečela při filmu o Tristanovi a Isoldě. Ten můj pláč mě samotnou zaskočil. To nebylo to sladkobolné nytí, to byl pláč pro někoho ze života, koho jsem ztratila. Tak moc jsem se v tom filmu ztratila. Bylo to daleko pravdivější než všechny časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové. Dokonce i výborný film Katka měl asi jen dvě nebo tři scény, které mi sáhly na srdce tak, jako to dělal po celou dobu film Láska v hrobě.

Vypadá to, že už jsme na zimu úplně rezignovali. No tak je jaro, no a? Přes den svítí sluníčko. Chci mýt okna, protože to se na jaře dělává. Pořád chodím s rozepnutým kabátem a bez čepice. A to dokonce i v noci, když venčím psa. Na trávníku jinovatka, psovi přimrzá čumák k těm voňavostem, které očichává, a tlapky mu přimrzají k zemi.  Zadní tlapka, ta, kterou zvedá při čurání, se mu mrazem přilepuje k bříšku. A tak ten třínohý pes zarytě ňuchá na prostoru tři krát tři metry, kde to, jak předpokládám, nejvíc voní. A já přimrzám k zemi, šálu volně kolem krku, bez čepice, s rozepnutým kabátem, v lehkých botkách naboso. Zakláním hlavu a pozoruji hvězdy a bachratý měsíc, který nám pomalu dorůstá do úplňku. Myslím na vnuka, který se zase pořádně nevyspí, jako pokaždé při úplňku.

Je po půlnoci. Jdu se řádně očistit na noc, jako to dělali naši předci. Protože co kdyby ve spánku umřeli a předstoupili před Pána Boha nečistí? Jsme snad méně uctiví k Bohu, než byla počuraná bezdomovkyně Jana uctivá k Janově matce?

Bůh žehnej všem, včetně našeho prezidenta a paní Čáslavské.

Jen to chci nyní připomenouti: Nesmí se mluvit o pošetilosti, jestliže někdo důvěřuje v dobrou věc a spoléhaje na Boha chtěl by a měl by odvahu volati na celý svět a celé lidské pokolení, aby zmoudřelo. Jan Amos Komenský

 

Autor: Božena Mokrošová | úterý 14.1.2014 8:05 | karma článku: 27,80 | přečteno: 1945x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik