Malý detektivní příběh
Začínám si říkat, že čím intenzivněji prožívám radost nebo smutek, to vnitřní tiché pnutí, tím jsem mlčenlivější a trpělivější a klidnější, ale bohužel, tím méně mám současně pocit, že mám témata ke psaní.
V těchto dnech se handrkujeme se sestrou. Vlastně - nehandrkujeme, protože spolu nekomunikujeme. Nezvedá mi telefony, neodpovídá. Už několik roků. Myslela jsem, že se to změní nemocí maminky. Že se budeme muset konečně začít domlouvat. Kdo co kdy vyřeší, kdo kdy co udělá. Nestalo se tak. Stala se jakýmsi mým zaměstnavatelem, nelítostným a šikanujícím. Povely a důtky a výtky se dozvídám zprostředkovaně. Vždyť spolu nemluvíme. Vše, co udělám já, je špatné. Má údajná pomoc spočívá v tom, že sedím rozcapená v křesle a užírám mamince dobrůtky. Sedím na "prdeli", upřesnila sestra. Netuším, co ji na tom překvapilo. Na ničem jiném sedět neumím. Vše, co udělá sestra, je vyčerpávající, obtížné, nesmírně obětavé. Lítá jak šuspajtl, sekýruje, během těch patnácti minut ani nemá čas si sednout. Možná by seděla na hlavě. Nadře se zkrátka jako kůň.
Obě pomáháme, jak umíme. Já si mohu myslet, že pomáhám více, už proto, že maminku nesekýruji. Že se snažím do ní nehustit nic negativního. Což není nejlepší cesta, jak se bránit protivníkovi, který nemá žádné mantinely. Kdysi mi starší dcera mezi řečí řekla, že kdyby si měla vybrat, kdo má být její nepřítel, jestli já, nebo taťka, vybrala by si mě. Protože já jsem podle ní slušná a nepoužívám žádné podpásovky. Občas na to myslím. Tahle role je velmi těžká. A nejvíc mi vadí, že místo toho, abych všechny síly napřela k tomu, jak být mamince prospěšná, řeším samu sebe a svůj postoj. Své odpouštění, své modlitby o to, ať dokážu být nad věcí, slušná. Ať se dokážu povznést nad pomluvy. Ať prostě s maminkou jsem a užívám si to.
Někdy bych tak ráda všechno vykřičela. A byla neslušná. A používala hnusná sprostá slova.
Mám barvité sny. A začínám si pyšně myslet, že jsou to sny rádcovské. Třeba můj sen z neděle na pondělí. V tom snu mě stále někdo naléhavě nabádal, že si musím přečíst 37,2. Několikrát se to číslo opakovalo. No vždyť jo, vzdala jsem se nátlaku svého snu po probuzení. Tak si to přečtu. Nepochybovala jsem, že mám hledat v Bibli. Ale z které knihy Bible? Naštěstí není ani v Bibli mnoho knih, které mají tolik kapitol. A navíc čtu denně v těchto dnech jen pět knih. Nejdřív jsem se zastavila u Genesis. Ve verši 37,2 jsem si přečetla, že můj biblický oblíbenec Josef byl bonzák a práskač.
Přesně: "Sedmnáctiletý Josef pásal se svými bratry ovce. Byl to mládenec, který býval se syny žen svého otce, Bilhy a Zilpy. Josef přinášel svému otci o svých bratrech zlé zprávy". Tahle informace mě při čtení před několika dny úplně minula. Nimrala jsem se ve vnitřním pocitu křivdy, že skvělý Josef, syn Jákobem milované Ráchel, je odstrkován do společnosti nemanželských synů Jákobových. Synů, které Jákob zplodil se služkami svých zákonitých žen. Jak nedůstojné to je postavení, planula jsem spravedlivým hněvem. (Předpokládám totiž, že postavení nebylo rovnocenné s rolí synů jeho zákonitých žen). A zatímco jsem se chystala tasit ohnivý meč na Josefovu obranu, plíživě mi vstoupilo konečně do vědomí, že náš vykutálený Josef byl nosičem zlých zpráv o svých bratrech. No, neutopili byste ho v cisterně na vodu uprostřed pouště? Nebo: co tak ho zkusit prodat jako otroka do Egypta? Jestliže předtím jsem já byla odstrkovaným Josefem, po zjištění, že je to žalobníček kopeček, proměnila se v Josefa moje sestra.
Neboť moje sestra je letitým a soustavným nosičem zlých zpráv. Nosí je mé nemocné mamince. Nosila je mé mamince odjakživa. O mně. To ona je ta dcera milovaná. To jí maminka tkala pestře tkané suknice. To její fotku nosí v peněžence. Učím se s tím žít. Nechci řešit věci, které řešit nedokážu. S přibývajícím věkem se prohlubují vrásky na tváří, a u někoho se prohlubují i nepěkné povahové rysy. Hašteřivec se přestává ovládat a svou zlobu ventiluje upřímněji a razantněji.
Jedna pikantní Zlá Zpráva poslední doby: jsem špindíra a nechala jsem v maminčině bytě na kuchyňské lince půlku cibule. Jsem fujky. Když žasnu nad morálním pohoršením, které způsobí půlka malinkaté cibulky, špitne maminka, že Anička se zlobila, protože taková cibulčička zasmrádne celý maminčin byt. Takto to vysvětlila Nosička Zlých Zpráv, má sestra. Ano, ta, která o den později mamince odmrazovala mrazák, aby ho mohla umýt, a posléze ho zapomněla znovu zapnout. A byt opustila. Maminka byla v nemocnici, a v jejím bytě se děly věci. Kdo tuší, jak vypadají rozpadající se vepřové vnitřnosti, a jak aromatická záležitost je maso ponechané ve vytopeném bytě, asi se cibulce, která si nepočestně páchla na mnou vydrbané kuchyňské lince, vysměje. Tenhle nemrcousek cibulovitý že by chtěl soutěžit s narvaným rozmraženým mrazákem? Možná, kdyby cibulička smrděla v bytě jindy, než v době, kdy tam páchnul mrazák, měla by šanci v retrospektivě pohledu na mé skutky v očích mé sestry zvítězit. A bohužel, i v očích maminky. Ale takto?: cibulka by jako vrchní smraďoška neobstála. Ale stejně to nic nezmění. Jsem prostě ta biblická nemilovaná dcera.
Ano, prodala bych sestru do Egypta, ale kdo by ji koupil?
Snadnější řešení nabízí Žalm 37,1-2:
1Žalm Davidův.
Nezlob se kvůli zlosynům,
nezáviď těm, kdo křivdu působí –
2vždyť jako tráva uschnou znenadání,
jak jarní zeleň uvadnou!
Pokud se tady nachází odpověď jak řešit mou situaci, tak nemám námitky. Mohu to nechat to na Bohu. Bude-li chtít, ať zlosyn uvadne jak tráva... Tohle řešení se mi líbí. I Bůh v něm nalézá potěšení. Nemá rád ty, co se cpou do popředí a vřískají jak rozcabená batolata, že "já samo, já samo udělám". Ani já nemusím stát o to, že já všechno sama udělám. Že si já sama sestru utopím nebo prodám do Egypta. A přitom nemusím nic. Svlíkat ze sestry barevné tkané suknice. Trhat je. Zabíjet kozla a třísnit tu barevnou sukni jeho krví. Kde taky vzít nějakého kozla? A jak se takový kozel zabíjí? Jedinou zkušenost se zabíjením mám s komáry, klíšťaty a s vánočním kaprem. A ten kapr už mi to tak trochu usnadnil, protože úslužně plaval ve vaně bílým bříškem vzhůru. Jak dlouho bych musela v poušti čekat na Izmaelity, kteří by mou sestru koupili? Ženu hašteřivou a nehodnou?
Víra je osvobozující a tak samozřejmá. Tak snadná.
Jak psáno v Izajáši 31,1.
1Běda těm, kdo sestupují pro pomoc do Egypta, na koně spoléhají, doufají ve vozy, že jich je mnoho, v jízdu, že je velmi zdatná; ale ke Svatému Izraele nevzhlížejí, nedotazují se Hospodina.
Bůh je velkorysý a daleko snadněji odpouští než někteří lidé. Našim úkolem na tomto světě je snažit se mu co nejvíce podobat. A tak večer zase budu odpouštět nejvroucněji, jak to umím. A doufat, že jsem tu detektivku vyřešila dobře. Že ji řeším dobře. Bůh vám žehnej. Bůh žehnej mé sestře. Ať do ní vstoupí láska a rozum. Ať nemusí vadnout jak jarní zeleň. Amen.
Božena Mokrošová
Sedím v popelu jako Job
V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.
Božena Mokrošová
Také taková je naše láska
Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,
Božena Mokrošová
Listy zadumané
Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.
Božena Mokrošová
Povídání o divnostech života
O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.
Božena Mokrošová
List z černého zápisníku
Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Slevový čtvrtek s iDNES Premium. Celý rok jen za 490 Kč a k tomu Max zdarma
Pouze dnes je možné získat členství v iDNES Premium za pouhých 490 korun na celý rok. Jde...
Mangione vraždil zbraní duchů. V USA si ji může sestavit každý, dítě i trestanec
Premium Už ze záběrů, na nichž šestadvacetiletý Luigi Mangione několikrát vystřelil na ředitele pojišťovny...
Češi ve velkém zneplatňují půjčky. Firmy neprověří, zda si splátku mohli dovolit
Premium Rychle přibývá Čechů, kteří se snaží zneplatnit svou úvěrovou smlouvu s cílem zaplatit ideálně jen...
Tři měsíce bez zakázek. Pomalá likvidace drážďanského mostu ochromila dopravu
Po třech měsících od pádu jednoho z polí drážďanského mostu Carolabrücke do Labe je teprve teď...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 30
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 524x