Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jakpak je dnes u nás doma?

Tak co hýbe tiskem? V Dánsku utratili zdravé žirafí mládě. Před očima návštěvníků žirafku rozporcovali a vhodili jako potravu lvům a tygrům. Prý by bylo šílené tohle MASO nevyužít. Pravil nejspíš šílený vědecký ředitel ZOO. Poprava se konala i před očima dětí. Kdoví, zda nějaký podobný zážitek v dětství neovlivnil adolescentní  Dány, kteří se k nám do Prahy přijíždějí opít a dělat ostudu Opít se jako…, no jako ti přísloveční Dánové. 

Zemřela Shirley Temple. Blonďatý kudrnatý andílek z amerických filmů třicátých let minulého století. Bylo jí osmdesát pět roků. Největší módou dneška je nacházet co nejvíce chyb na olympijských hrách v Soči. Byl natočen další český filmový propadák. Tentokrát v tom má prsty Bolek Polívka a režisér Sedláček. Nějak se mi zdá, že Polívka si už tu  rádiovku coby znak burana ani nasazovat nemusí.  A taky nám povyrostla Sněžka. A navíc se její vrchol přestěhoval do Polska.

A jakpak je dnes u nás doma? Ráno jsme se psem zmokli. Začalo pršet. Posléze sněžit. Příroda si může asi hlavu ukroutit. Včera jsem shlédla množství fotografií s napučenými jahodami, rozkvetlými primulkami na záhoně, narciskami, třešněmi.

Napsala jsem článek o financích. Inspirací mi byl křesťanský autor. Provozovatelé portálu, kde jsem chtěla článek umístit, si vyžádali vyzmizíkovat věty vztahující se k náboženství a víře jako nevhodné. Překvapilo mě to. Proč by jakékoliv rozumné a tolerantní skupině lidí měla vadit zmínka o tom, kolikrát se v Bibli vyskytuje slovo peníze. Nebo citát z Bible. Když vlastně hodně z nás ty citáty stejně nevědomky používá. Ale každá zkušenost se počítá. Každá zkušenost z té "druhé strany."

Hledáme stále někoho, koho bychom mohli následovat. Komu věřit. Vzor pro mladé. A přitom ten vzor historicky zakódovaný v našich genech je odmítán. Myslím tím Ježíše.

Na našem odloučeném sídlišti nám zrušili Expres Tesco. Zřejmě manažeři společnosti přecenili své síly a odhady v tom, jak ovládnout český nákupní prostor. Pro obyvatele sídliště omezený výběr zboží znamená zhoršení kvality bydlení. Mladí lidé si nakoupí v místě pracoviště. Ale i tohle sídliště stárne. Samozřejmě, máme tady babky cestovatelky, které si jezdí nakupovat „do města“. Takové ty čipernější. Ale já nechci, aby mi moje nakupování zabralo víc než dvě hodiny času. Nemám ráda nakupování. Navíc nemám ráda velké markety. Nemám ráda ta neosobní prostředí. Kde nemám „svoji“ prodavačku. Kde bloudím. Kde se ztrácím mezi regály.

Jednou jsem takhle zabloudila v Budapešti v nějakém přehnaně velkém nákupním kolosu. Za chvíli mi měl odjet vlak, a já jsem běhala po chodbách, vozila se na jezdících schodech, doleva, doprava, nahoru, dolů. Hledala jsem běžný nápis EXIT. Jenomže Maďaři se nějakým exitem nezabývají. Navíc nemluví žádnou rozumnou řečí, například anglicky. A já si v panice nedokázala vzpomenout ani na ten „exit“. A zoufale jsem žadonila o „the end“. Nakonec jsem se nějak vymotala, doběhla svůj vlak a šťastný konec se konal.

Včera jsem se vrátila z procházky se psem, a zjistila jsem, že jsem si obula jen jednu ponožku. A předevčírem jsem odešla z bytu, a ani jsem nezabouchla dveře od bytu. Ani se s tím nikde moc nechlubím. Syn by si jenom povzdychl: „Jak ty můžeš přežívat bez pečovatelky.“

 

 

Autor: Božena Mokrošová | středa 12.2.2014 12:01 | karma článku: 9,71 | přečteno: 515x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Žraloci u pobřeží Brazílie měli pozitivní test na kokain. Vědce to znepokojuje

23. července 2024  14:28

Mohou drogy vypuštěné do moře ovlivnit podvodní živočichy? Vědci z Brazílie se domnívají, že ano. V...

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

23. července 2024  14:06

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je...

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik