Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tak se nám to hezky mele.

Není možné se nyní vyhnout politickým diskusím. Na stránkách průzkumů veřejného mínění se cvičně udělují preference, pan Moravec se snaží rozpoutat rétorické peklo, bulvární novináři mají žně a občan očekává spasení popřípadě zvrací (pokud není zrovna pod vlivem).

Pravá a levá se mydlí ostošest, extremisté vylepují po nocích svoje panflety (mimochodem s kvalitním lepem) a já přemýšlím o tom co je horší. Zda je horší vzpomínka na minulost a nebo očekávání budoucnosti. Lidská paměť je krátká a představivost je děsivá.

Přispívatelé ze zahraničí popisují, současný stav s postojem „co byste chtěli, vždyť je to demokracie, nejlepší známý systém“. Oni mají ale své životy zařízeny tam venku (a to je dobře, že je dnes možné takto pracovat). Mají kolem sebe příklady rebélie, ale mají i příklady kladných reakcí.

Naopak na nás dýchá atmosféra přítomnosti s nespočetnými vzorci falše, lží a beznaděje. A dobrých příkladů máme prý nedostatek. Máme pocit, že je všechno zbytečné a nevíme zda věřit průzkumům, novinám a nebo politikům (brbrbrbrbr). Takže někdo zvrací a jiný čeká a doufá.

Michal Horáček v pořadu STŘEPINY 4.1.10 řekl, že krást a podvádět se bude vždycky, ale i to musí mít svůj limit (nebo hranice). A tak přemýšlím, jestli to není „TA“ věta. Jestli to nebyla právě ta situace, která vedla k převratu, jestli to není právě ta situace, která povede k nějaké společenské změně nyní.

Veškerý vývoj v přírodě je jedno velké drama a bolest, tak proč by lidé měli být uchráněni. Pád režimu byl pro mnohé starší občany velmi dramatický a zmateční. Zrození nového režimu byl pro mnohé mladší občany velkou příležitostí a výzvou. Takže zde máme dva názory a tábory. Mnoho lidí s věkem ztrácí radikalismus, hledá jistotu a pokud se nestihli  zabezpečit, pak velmi slyší na slyby. Pozvolna se pak plní ta strana, která dokáže bez uzardění víc zalhat.

Za dvacet let jsme se něco načetli články, kde hledali zaměstnance do mladých kolektivů, kde se ukazovalo jak technika zkvalitní náš život, jak lze skoro bez práce získat obrovké jmění, pokud budeme flexibilní (tedy ohební). Nevadilo nám, že „staříci“ nestíhají tomu technickému rozvoji, že umí zpravidla rusky a angličtinu s němčinou se už nenaučí, že počítače jsou pro mnoho ze starších ročníků dodnes passé. Mnozí přestali věřit pod tlakem okolností v loajalitu mládí (i když se snad mýlí).

Teď bychom potřebovali voličstvo soudržné, ale na základě čeho. Morálka je včudu díky nám samotným, peníze jsou včudu díky špatnému hospodaření politiků, společnost se radikalizuje a obyvatelstvo nám stárne. Před převratem nám chyběla svoboda, zboží, vývoj. Lidé se odcizili, přestali být k vlasním rodinám trpěliví a pozorní a nyní prý máme konzumní společnost opřenou o karieru a peníze. Vítězí idividualismus mnohdy přerůstající v solipsismus nad demokracií. Prostě, „uhni mi z cesty, ta louka je naše – my vlci“.

A jak praví klasik :„Sůdruh, pán velkomožný, herr generál, som volajaký zmëtený“.

Autor: Miroslav G. Borůvka | pátek 5.3.2010 1:30 | karma článku: 12,50 | přečteno: 714x
  • Další články autora

Miroslav G. Borůvka

Snowboarding lepší než škola.

Včera vyšla studie o záškoláctví a vyjádření jednoho reprezentanta této aktivity. Říkal, že ho zmáhá sjíždění svahů a snowboarding a proto nemá na školní docházku čas. Mnoho podobných školu nedokončí. 08.02.2013 byla nezaměstnanost ČR v lednu na 8,7%, bez práce je 585 809 lidí. Pracujících v ČR je pouhých 48,6% (5.109 419) z celkového počtu obyvatel. Ti živí 51,4% obyvatel + 8,7% nezaměstnaných (cca 6 413 056).

13.2.2013 v 10:29 | Karma: 12,57 | Přečteno: 340x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Miluji Kmotra od Maria Puza

Před nedávnem jsem v Britských listech zaznamenal krátkou informaci o tom, že Anglie řeší „Černou listinu“ dělníků, kteří si stěžovali na porušování bezpečnosti práce ve stavebnictví. Bylo jich cca 4000 a zhruba 12 roků nemohli sehnat práci. V našem zpravodajství jsem zaznamenal výrok pana Jakla, prezidentova muže, k požadavku pana Zaorálka o objasnění amnestie prezidenta: „.. že se budeme divit, až se dotyčný objeví na místě pana Rátha...“.

11.2.2013 v 13:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 415x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Bodáky vztyč

Bodáky vztyč a k útoku vpřed. Vše živé znič a vyřízni vřed. Ač salvy neduní a armády stojí, Bitvy se konají v života stroj. Šakali hladoví, co hltají kosti, ze zadu útočí, jsou morálky prosti. Ne, nejsem vždy připraven čelit té síle, písní jsem uchvácen, co píšu své milé. Láska prý zvítězí a nenávist zkape. Říkal nám dramatik, tak odvahu chlape. Hořké jsou polibky od našich vzorů, k nebi se dívají, když hodují spolu. Bitvu lze prohrát a o údy přijít, Však čest svou neztratit a přátelům věřit. Bodáky vztyč a k útoku vpřed! Za lásku, přátelství, za slušnost,... Já vrátím se zpět.

10.2.2013 v 14:15 | Karma: 4,60 | Přečteno: 491x | Poezie a próza

Miroslav G. Borůvka

Historie se s budoucností snoubí....

Jak často slýcháme povzdechnutí, že národ, který nezná svoji historii ji musí opakovat. Jak často se přesvědčujeme o tom, že podléháme klamavým studiím a jak často jsme sami příčinou nezasvěcených soudů. Kdysi platilo přísloví : „ Byl jsi v Rusku, nebyl. Je ti šedesát, není. Tak neraď!“. Jenomže pro samé cestování po zemských rájích nic nevidíme a důchodci nám smrdí starobou.

9.2.2013 v 22:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Jakou získat kvalifikaci pro život…

Začínám se špatně orientovat. To se nám to „žilo“, když se státní administrativa zajímala o to co každý občan koná, jak koná a kdy dokoná. Jenomže to jsem byl mladý a měl jsem sílu se bránit. Teď se mi situace obrátila dokonale vzhůru nohama. Ať konám jak konám, jsem v tom sám. Učím se právo, ekonomiku, chemii, rétoriku, elektrotechniku, potravinářství, předvídám počasí. No, je to dřina.

8.2.2013 v 9:28 | Karma: 16,66 | Přečteno: 320x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Přímý přenos Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 638x
Jsem občan, kterému není jedno jak se nakládá s jeho zemí, hmotnými a kulturními statky.