Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historie se s budoucností snoubí....

Jak často slýcháme povzdechnutí, že národ, který nezná svoji historii ji musí opakovat. Jak často se přesvědčujeme o tom, že podléháme klamavým studiím a jak často jsme sami příčinou nezasvěcených soudů. Kdysi platilo přísloví : „ Byl jsi v Rusku, nebyl. Je ti šedesát, není. Tak neraď!“. Jenomže pro samé cestování po zemských rájích nic nevidíme a důchodci nám smrdí starobou.

Často mezi přáteli slýchám ostrou při o tom, či onom. „Já ti povídám, že Karel je darebák, že to jenom hraje. A kdes to slyšel?. No četl jsem to tam a tam, od autora, který nikdy nelže“. Nebo jistý představitel „revoluční“ party před davem občanů vyřknul: „ ..v otázce vzdělání jsme na 48. místě ve světě“... Postupem času se ukázalo, že to není pravda. A poslední událost ? Palach se upálil snad z „rozmaru“ a ne jako důsledek protestu proti „něčemu“….

                Historie, fakta, demagogie, politická objednávka. Toto vše jsou okolnosti, které s národem dokážou hezky zacvičit. Bohužel, jsou to jenom běžné situace, které člověk – stádový tvor, zpracovává od nepaměti. Informace se zkreslovaly a budou zkreslovat. Na vzdělání, výchově a zkušenosti závisí úroveň jejich přijímání. A to je ten důvod, proč jsme tak emotivní, tak „rychlí“ v úsudku.

                V Rusku proběhla velká vzpomínková akce u příležitosti 70-tého výročí ukončení stalingradské bitvy. Velká oslava, pompa a krátký vstup reportéra, který vyslovil názor, že by se mělo Rusko dívat dopředu a ne se hrabat v historii. V USA si připomínají výročí 11-tého září. Také velká oslava, pompa, president. Vše, co k tomu patří. Jedno je ale v obou případech velice důležité. A to, že celé Rusko nebo USA se v den vzpomínky semknou bez rozdílu pohlaví, barvy pleti a politické orientace. Váží si historie. Přijímají ji, ať je dobrá nebo špatná. Prostě je, stala se a z ní se čerpá.

                V Česku se stala jedna okolnost, která bude mít dopad velmi dlouho. Před dvaceti lety, se přeskočila jedna celá generace (..protože to byli „všichni“ komunisti..). V Česku se vede boj proti generaci padesátníků a starším. V Česku vzniklo státní pojetí historie. Pamatuji si, že po převratu, obyčejný revizor, nemohl vykonávat svou povinnost, protože ho občan bez jízdenky napadl slovy: „já ho znám, dyť je to komunista“. A nebyl, ale dav vykonal svoje. Hlupákovi totiž stačí ukázat prstem a ustoupit z cesty a já mám pocit, že jsme se dál nedostali.

                Celých 22 roků se nám nepodařilo pochopit, smířit se,budovat a chránit si svou zem. Za tuto zem, ať monarchistickou, kapitalistickou, socialistickou či protektorátní položilo životy tolik výtečných občanů, trpělo tolik nadějných osobností nebo bylo vysídleno tolik vlastenců, že by číslo, které reprezentují bylo možná větší jak současný počet žijících čechů. Máme asi velký problém, jasně definovat čistotu myšlenky, která vede ty nejlepší z národa, k tak nepochopitelným činům.

Ale k tomu nepotřebujeme novou legislativní komisi, nepotřebujeme k tomu manipulativní média nebo tlumočníka historie. Potřebujeme k tomu „jenom“ kvalitní vzdělání – státních ústavů, přenesené zkušenosti rodičů a prarodičů – těch, kterými tak opovrhujeme, ale kteří už něco prožili, vlastní zkušenost, kterou tak bolestně nabýváme a selský rozum. Pak budeme neteční k blábolům polopracujících čtvrtiteligentů a nepodlehneme tak snadno „honům na čarodějnice“ jako doposud.

               

Autor: Miroslav G. Borůvka | sobota 9.2.2013 22:20 | karma článku: 15,02 | přečteno: 337x
  • Další články autora

Miroslav G. Borůvka

Snowboarding lepší než škola.

Včera vyšla studie o záškoláctví a vyjádření jednoho reprezentanta této aktivity. Říkal, že ho zmáhá sjíždění svahů a snowboarding a proto nemá na školní docházku čas. Mnoho podobných školu nedokončí. 08.02.2013 byla nezaměstnanost ČR v lednu na 8,7%, bez práce je 585 809 lidí. Pracujících v ČR je pouhých 48,6% (5.109 419) z celkového počtu obyvatel. Ti živí 51,4% obyvatel + 8,7% nezaměstnaných (cca 6 413 056).

13.2.2013 v 10:29 | Karma: 12,57 | Přečteno: 340x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Miluji Kmotra od Maria Puza

Před nedávnem jsem v Britských listech zaznamenal krátkou informaci o tom, že Anglie řeší „Černou listinu“ dělníků, kteří si stěžovali na porušování bezpečnosti práce ve stavebnictví. Bylo jich cca 4000 a zhruba 12 roků nemohli sehnat práci. V našem zpravodajství jsem zaznamenal výrok pana Jakla, prezidentova muže, k požadavku pana Zaorálka o objasnění amnestie prezidenta: „.. že se budeme divit, až se dotyčný objeví na místě pana Rátha...“.

11.2.2013 v 13:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 415x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Bodáky vztyč

Bodáky vztyč a k útoku vpřed. Vše živé znič a vyřízni vřed. Ač salvy neduní a armády stojí, Bitvy se konají v života stroj. Šakali hladoví, co hltají kosti, ze zadu útočí, jsou morálky prosti. Ne, nejsem vždy připraven čelit té síle, písní jsem uchvácen, co píšu své milé. Láska prý zvítězí a nenávist zkape. Říkal nám dramatik, tak odvahu chlape. Hořké jsou polibky od našich vzorů, k nebi se dívají, když hodují spolu. Bitvu lze prohrát a o údy přijít, Však čest svou neztratit a přátelům věřit. Bodáky vztyč a k útoku vpřed! Za lásku, přátelství, za slušnost,... Já vrátím se zpět.

10.2.2013 v 14:15 | Karma: 4,60 | Přečteno: 491x | Poezie a próza

Miroslav G. Borůvka

Jakou získat kvalifikaci pro život…

Začínám se špatně orientovat. To se nám to „žilo“, když se státní administrativa zajímala o to co každý občan koná, jak koná a kdy dokoná. Jenomže to jsem byl mladý a měl jsem sílu se bránit. Teď se mi situace obrátila dokonale vzhůru nohama. Ať konám jak konám, jsem v tom sám. Učím se právo, ekonomiku, chemii, rétoriku, elektrotechniku, potravinářství, předvídám počasí. No, je to dřina.

8.2.2013 v 9:28 | Karma: 16,66 | Přečteno: 320x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Blíží se výročí „Vítězného února“ …

Máme za sebou dramatické okamžiky, které bezesporu vstoupí do historie národa českého. První demokraticky zvolení zástupci KSČM na vedoucích pozicích úřadů, metylalkoholová aféra vyrůstající ze státem kontrolované firmy, loupeživé daně dopadající na zaměstnance, které slouží k naplnění břich mocných, nepochopitelné selhání instituce amnestie a první přímou volbu hlavy státu.

8.2.2013 v 3:03 | Karma: 14,76 | Přečteno: 465x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Přímý přenos Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 638x
Jsem občan, kterému není jedno jak se nakládá s jeho zemí, hmotnými a kulturními statky.